Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Zvláštne opatrenia prijal predseda senátu krajského súdu, ktorý rozhoduje o odvolaní Mikuláša Černáka voči doživotnému trestu za 7 vrážd. Okrem viacerých obmedzení zakázal aj fotenie. Nikto z prítomných v sieni nemohol mať fotoaparát ani v uzatvorenej taške. Pritom fotenie či natáčanie bolo počas procesu na okresnom súde pred otvorením pojednávania samozrejmosťou.
PREŠOV. Pred začatím pojednávania predseda senátu Viliam Dohňanský oboznámil procesné strany i verejnosť s prijatými opatreniami. Následne sa opýtal, prečo obhajcovia nemajú kravaty. Ľudovít Štanglovič odpovedal, že je po infarkte a kravata mu prekáža.
„Nepoznám nariadenie, ktoré mi to prikazuje," uviedol Ľubomír Samuel. „Ale áno," reagoval Dohňanský a odporučil mu prečítať si o tom články na internete. Cez prestávku Samuel túto záležitosť komentoval takto: „Neprikazuje mi to žiaden zákon. Talár áno. Vždy je lepšie rozhodnúť zákonne, hoci v montérkach. Ako nezákonne v kravate a odsúdiť nevinného človeka."
Odvolanie podala aj mama
Následne sudca prečítal výrokovú časť rozsudku prešovského okresného súdu. Uviedol, že sa voči nemu odvolal obžalovaný, jeho advokáti a aj jeho mama. Odvolanie podal aj jeho bývalý švagor Jozef Matula, ktorého súd odsúdil na 12-ročné väzenie za pomoc pri príprave vraždy Mariána Karcela. Tú mal Černák zosnovať z basy.
Celý deň trvalo čítanie jednotlivých odvolaní. Najrozsiahlejšia časť bola tá, ktorú vlastnou rukou napísal Černák. Ten považuje rozsudok za protizákonný a nespravodlivý v rozpore s vykonanými dôkazmi. Podľa neho sa súd nevysporiadal so zásadou špeciality a priložil rozsudok prešovského krajského súdu, ktorý právo pre nedodržanie tejto zásady zastavil v inej veci voči nemu trestné konanie.
„Zhodou okolnosti som bol v tom senáte," zareagoval V. Dohňanský. Dodal, že toto rozhodnutie potvrdil aj Ústavný súd, ktorý o veci konal na základe dovolania generálneho prokurátora.
Advokáti: Sú to výpovede gaunerov
Černák viackrát poukázal na porušenie jeho práv. Okrem iného aj na to, že súd nevychádzal zo zásady „pochybnosti v prospech obvineného." Podrobne upozorňoval na jednotlivé výpovede korunných svedkov obžaloby, ktoré boli v rozpore so znaleckými posudkami či vyjadreniami ostatných svedkov. „Tento proces nebol o hľadaní skutočnej pravdy a spravodlivosti, ale o mojom odsúdení," vyhlásil.
Je presvedčený, že prvostupňový súd sa venoval „zbavovania viny mafiánov", ktorí svedčili proti nemu a ktorých svedecké výpovede vyvrátili znalci. Dodal, že cez jeho kauzu si riešia „kariérny" postup policajti i sudcovia: „Skrátka, si označený aj za to, čo si nespáchal, ako mafián. A keď nie si vinný, tak to dokáž." Podľa jeho obhajcov sú korunní svedkovia obžaloby „udavači, ktorých výpovede vyvrátili znalci."
O čo v kauze ide
V minulosti najobávanejší muž slovenského podsvetia Mikuláš Černák je obžalovaný z vrážd Jozefa Filipa, Jozefa Štefana, Pavla Lenharta, Milana Siposa, Emila Potáscha a Gustáva Slivenského. Vraždu Karcela si mal údajne objednať z väzenia. V priebehu hlavného pojednávania sa priznal len k účasti na vražde Filipa.
Proces s Černákom a spol. sa začal v novembri 2008 a v jeho priebehu pred súdom vypovedalo takmer 70 svedkov a znalcov. Súdny spis v tejto trestnej veci má údajne okolo 13 000 strán.
tasr, r
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári