BARDEJOV. Podnet na preskúmanie zákonnosti postupu mesta Bardejov pri územnom a stavebnom konaní v súvislosti s výstavbou kogeneračnej jednotky podal na okresnú prokuratúru poslanec mestského zastupiteľstva Dušan Divulit (SNS). Urobil tak v novembri minulého roka, teda ešte pred spustením jej skúšobnej prevádzky. Argumentoval, že prešovská spoločnosť Bardenergy, s. r. o., položila horúcovodné potrubie na pozemku bardejovského podnikateľa, ktorý nebol účastníkom územného ani stavebného konania. Neúčasť na stavebnom konaní namietalo aj Okresné stavebné a bytové družstvo v Bardejove, pritom potrubie vedie iba 80 centimetrov od bytového domu v jeho vlastnícve.
Územné rozhodnutie je zrušené
Hovorca krajskej prokurátúry Marián Spišák pre Korzár uviedol, že podnet poslanca Divulita riešila prokuratúra v Bardejove samostatne pre územné aj stavebné konanie. Výsledkom je zistenie, že mesto Bardejov ako stavebný úrad porušilo zákon pri oboch konaniach. Porušené boli ustanovenia Stavebného zákona i Správneho poriadku. Prokurátor v júni protestom vyzval mesto, aby uzemné aj stavebné povolenie ako nezákonné zrušilo. Spišák zároveň informoval, že mesto protestu prokuratúry, týkajúceho sa územného konania, už aj vyhovelo a územné rozhodnutie zrušilo. Čo sa týka protestu prokurátora voči stavebnému konaniu, mesto o ňom ešte nerozhodlo.
Mesto zruší aj stavebné povolenie
Za mesto Bardejov reagoval pre Korzár prednosta mestského úradu Juraj Popjak. "Prokurátor v proteste vytýka stavebnému úradu mesta nedostatky v procesnom postupe, lebo pri územnom konaní nedostatočne vyhodnotil a zabezpečil povinnosť upovedomiť účastníka konania. Pri stavebnom konaní vytýka pochybenia, spočívajúce v zabezpečení upovedomenia účastníka formou doručenia písomností." Popjak dodal, že mesto dodrží odporúčania prokuratúry a vydá nové rozhodnutia.
Bardenergy reagovať nechce
Kogeneračná jednotka má od decembra minulého roka povolenie na rok skúšobnej prevádzky. Mesto ho pre problémy s územným a stavebným konaním nemieni zrušiť.
K problému sme sa pokúsili získať stanovisko aj od Bardenergy. Oslovili sme hovorkyňu Janu Bubenkovú, tiež zástupcu spoločnosti Igora Gulu. Avšak na našu požiadavku o stanovisko nereagovali.
Fakty
- Výstavbe kogeneračnej jednotky v Bardejove dali zelenú mestskí poslanci. V apríli 2007 schválili zmluvu na podporu investície pre prešovskú spoločnosť Bardenergy, s. r. o., za 33 miliónov eur.
- Bardenergy podpísala s eseročkou Bardterm, ktorá spravuje Tepelné hospodárstvo mesta Bardejov, zmluvu na odber tepla na 20 rokov. Kogeneračnú jednotku, zameranú na výrobu elektrickej energie a tepla, spustili do skúšobnej prevádzky v decembri minulého roka. Od januára 2010 dodáva teplo pre asi 7-tisíc domácností v Bardejove.
- Okolo výstavby ekologickej kogeneračnej jednotky na spaľovanie drevnej štiepky v Bardejove sú však problémy od začiatku. Spochybnilo sa, že mesto na investíciu nevypísalo výberové konanie. Úrad pre verejné obstarávanie skonštatoval, že zmluva o budúcej zmluve medzi Bardtermom a Bardenergy je v rozpore so zákonom. Obišlo sa to bez sankcií, musela sa však uzavrieť nová zmluva. Problémy spôsobili aj rozkopané ulice mesta pre uloženie teplovzdušného potrubia. Došlo dokonca k ublíženiu na zdraví. Teraz problémy pokračujú, pri územnom a stavebnom konaní bol porušený zákon.
meš
Poznámka
Ryba smrdí od hlavy
A je to tu! Poslanec Dušan Divulit (SNS), ktorému sa viacerí posmievali, že jeho nespokojnosť s výstavbou kogeneračnej jednotky je motivovaná neúspešnou kandidatúrou na primátora Bardejova, mal pravdu. Potvrdilo sa jeho podozrenie na porušenie zákona. Svedčí o tom protest okresného prokurátora voči územnému i stavebnému konaniu. Kogeneračná jednotka, ktorú v decembri minulého roka slávnostne uviedli do prevádzky, je v zmysle zákona čierna stavba. Územné rozhodnutie pre jej výstavbu totiž bolo zrušené, takže ani stavebné povolenie nie je platné, lebo to vychádza z platného územného rozhodnutia. Zrušenie stavebného povolenia je už iba formalita.
Otázka teraz stojí tak: Pochybili úradníci na mestskom úrade z neznalosti, alebo niekomu veľmi záležalo na tom, aby výstavba dostala čo najskôr zelenú aj za cenu porušenia zákona? Skôr to vyzerá tak, že ide o aroganciu moci, keďže poslanec bil na poplach ešte pred spustením skúšobnej prevádzky. Vedenie mesta to ignorovalo. Ovláda ho koalícia Smer-SD, ĽS-HZDS, HZD, KSS a jeden nezávislý poslanec. Aj primátor Boris Hanuščak je členom tejto koalície. Nuž, čo nemôžu poddaní, môže kráľ. V Bardejove stále platí, že ryba smrdí od hlavy. Rozhodnutie, či bude aj ďalej, teraz stojí na pleciach voličov. Bardejovčania o tom rozhodnú v novembrových komunálnych voľbách.
meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári