Mikuláš Černák žaluje senát prešovského krajského súdu, namieta všetkých jeho sudcov, sťažuje sa v Štrasburgu. Navyše žiada, aby súd vypočul B. Adamča. Ten chce náhle vypovedať o viacerých vraždách v podsvetí, ktoré sa stali v divokých 90. rokoch.
PREŠOV. Žalobu na ochranu osobnosti podal Mikuláš Černák na senát, ktorý rozhoduje o jeho odvolaní voči doživotnému trestu za sedem vrážd. Žiada, aby príslušný súd v mieste jeho bydliska zakázal štyrom sudcom prešovského krajského súdu (KS) rozhodovať v jeho veci. Ide o členov terajšieho odvolacieho senátu a ďalšej sudkyne. Všetci v minulosti rozhodovali o trvaní jeho väzby.
„Prejudikovali moju vinu a nerešpektovali prezumpciu neviny," uviedol v liste, ktorý včera predložil aj odvolaciemu senátu KS.
Jeho obhajca Ľubomír Samuel k tomu uviedol: „V rozhodnutiach k sťažnostiam o väzbe je jasne povedané, že pokračoval v trestnej činnosti, že sa to stalo, že je tá vina. To zákon nepripúšťa."
O námietke rozhodne Najvyšší súd
Černák okrem toho podal sťažnosť na nezákonný proces do Štrassburgu a námietku zaujatosti voči všetkým sudcom prešovského KS. Rozhodovať o nej bude Najvyšší súd (NS), kam kraj zašle celý 14-tisíc stranový súdny spis. Až po vyrieknutí rozhodnutia NS môže senát rozhodnúť v odvolacom konaní voči doživotiu. Avšak iba v prípade, ak NS senát nevylúči z konania. Predseda senátu Viliam Dohňanský to viackrát zdôraznil.
Pojednávanie odročil na 22. septembra pre prípad, že by senát mohol naďalej rozhodovať. V takom prípade rozhodne o záverečných návrhoch procesných strán, ktoré včera odzneli. Obhajoba chce, aby súd vyhovel ich odvolaniu a vykonal dôkazy, ktoré odmietol prvostupňový súd. Navyše, aby súd vypočul Branislava Adamča.
Prokuratúra žiada o zamietnutie odvolania v celom rozsahu. Na margo sťažností a námietok obžalovaného zástupca generálnej prokuratúry Peter Šufliarsky uviedol: „Využil svoje právo, ktoré mu umožňuje trestný poriadok. Odborná i laická verejnosť si musí urobiť svoj názor, či je to v súlade s demokraticky právnym a spravodlivým štátom alebo či je to obštrukčné konanie zo strany obžalovaného."
Černák: Sú príbuzní, Dohňanský: Boli sme
Černák svoje sťažnosti a námietky nepovažuje za prieťahy v konaní. Jedným z dôvodov na námietku zaujatosti senátu je podľa neho príbuzenský pomer jedného z náhradných obhajcov s predsedom senátu.
„V tejto veci chcem dodať, že v roku 2005 som sa rozviedol. Malo tam teda byť napísané, že bol," vyhlásil V. Dohňanský.
Adamčo už nechce mlčať
Černák navyše žiada vypočuť B. Adamča. Ten je právoplatne odsúdený za usmrtenie Mariána Karcela viacerými dávkami zo samopalu. Jeho vraždu si mal podľa obžaloby objednať z väzenia Černák. Adamčo prostredníctvom svojho obhajcu poslal list prokuratúre a súdu. Ten sa má týkať viacerých vrážd, v ktorých figuruje Černákovo meno a iní ľudia z podsvetia, ktorí sú podľa slov Adamča stále na slobode.
„Doteraz som mlčal, ale teraz som ochotný spolupracovať o orgánmi činnými v trestnom konaní," uviedol v liste. V ňom sa čuduje, že ho doposiaľ v tejto veci nikto z prokuratúry ani súdu nekontaktoval.
Predseda Dohňanský k tomu poznamenal: „Predovšetkým prokuratúra a nie súdy mali zareagovať."
Vie o viacerých vraždách
Adamčo chce vypovedať okrem iného o vraždách Gustáva Slivenského, Júliusa Tótha, Pavla Lenhardta, Jozefa Filipa, Milana Šipoša a Emila Potáscha i o zabití Petra Klešča. Údajne vie, kto si objednal Slivenského vraždu, cez koho ho vylákal do hotela Gerlach Karel Szatmári.
K Tóthovej vražde, ktorého zabili cez nástražný výbušný systém v Čiernej nad Tisou (okres Trebišov) chce prezradiť objednávateľa. Vie vraj aj to, kde zakopali vražednú zbraň po usmrtení Lenhardta. Aj to, že dvere v byte na Kustrovej ulici v Košiciach vykopol Slavomír Surový a preto stihol Jozef Horváth ujsť cez okno a zastrelili Klešča. Ladislav Bado a Alexander Horváth, ktorých neprávoplatne odsúdili za túto vraždu, tam „neboli."
Vraždu Filipa si vraj objednal Milan Reichel. „Viem to od Szatmáriho a ďalšieho svedka. Boli tam aj Černák a Miloš Kaštan. Viem aj to, kto mu odrezal hlavu," napísal. Podľa neho Šipoša a Potáscha zabili pápayovci v Černákovej firme, bez jeho vedomia: „Pápay ich vyhrabal a zakopal na iné miesto. Viem ukázať, kde. Je tam orientačný bod."
Z čoho je obžalovaný
Mikuláš Černák čelí obžalobe zo spáchania šiestich vrážd v spolupáchateľstve a objednaní vraždy Mariána Karcela.
Svoju účasť priznal pri zavraždení Jozefa Filipa, ktorý zomrel 22. septembra 1994 po streľbe pri Liptovskej Tepličke, ale údajne sám nestrieľal. Druhá vražda sa stala z 2. na 3. decembra 1994, obeťou bol muž z podsvetia Jozef Štefan. Dňa 5. februára 1997 sa údajne Mikuláš Č. spolupodieľal na fyzickej likvidácii Pavla Lenharta, ktorý bol zastrelený dvoma ranami do hlavy vo firme Security 3 v Banskej Bystrici. Obžalovaný sa podľa obžaloby zúčastnil aj na vraždách dvoch mužov z dunajskostredského podsvetia - Milana Siposa a Emila Potascha, ktorých telá videli svedkovia vynášať z firmy Mikuláša Černáka zabalené v kobercoch 15. marca 1997. V popradskom hoteli Gerlach 25. marca 1997 vraj Černák viackrát nožom bodol bývalého policajta Gustáva Slivenského, ktorému následne jeho ľudia odrezali hlavu a vystavili ju na kapote auta v Poprade. Podnikateľa Mariána Karcela zavraždili 27. júna 2000, tú si podľa obžaloby Černák objednal z väzenia. Spojkou podľa prokuratúry bol Jozef Matula. Černák je vo väzbe od 19. decembra 1997 s výnimkou asi štyroch mesiacov.
tasr, r
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári