PREŠOV. Typický príťažlivý biely, ružový alebo fialový kvet trvalky, ktorá má až 210 poddruhov, je ďalším svedectvom o tom, že v prírode sa naďalej odohrávajú neobyčajné procesy. Rastliny reagujú na extrémne zmeny počasia.
Rastliny môžu oslabnúť
Podľa Evy Semanovej z Pamiatkového úradu SR, ktorý zeleň v parku spravuje, pri magnóliách po teplotných a zrážkových extrémoch zapracoval pud sebazáchovy. "Rastliny sú nútené reagovať, a keďže vedia, že si musia zabezpečiť potomstvo, tak sú záplavy pre ne signálom. Preto chcú priniesť plody ešte raz. Zabezpečujú sa tak vlastne na druhý rok. Rastlina sa tým akoby vyčerpávala a skôr hynie. Jej oslabenie sa prejaví až neskôr, nie hneď v priebehu niekoľkých rokov," informovala E. Semanová.
Aj ďalšie dreviny na území mesta zareagovali podobne ako magnólie. "Je to napríklad pagaštan a v septembri ešte druhýkrát zvyknú zakvitnúť aj jablone." Podľa nej nejde o úplne bežný jav, no sú oblasti, kde ho možno pozorovať častejšie. "Je to tak najmä v južnejších oblastiach, kde sú časté intenzívne suchá," uviedla.
Prešovčania magnóliám fandia
Viacerí Prešovčania sa z augustových magnólií tešia. "Je to krásne, len sa bojím, či chúďatká vydržia a prežijú," povedala nám Marianna Vaľušová zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím, ktorá v neďalekom stánku ponúka výrobky hendikepovaných detí.
Jej kolegyňa si pri zmienke o magnóliách naopak nostalgicky zaspomínala: "Iste viac ich vykvitlo na jar. Pamätám si, ako krásne boli zakvitnuté v deň, keď sa vydávala moja dcéra."
Autor: Dušan Guman
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári