Kroky turistov smerujú do Mestského informačného centra (MIC), kde očakávajú základné informácie a štandardné spektrum služieb. Aj u nich sa však prejavil nedostatok financií a boli nútení okresať prevádzkové hodiny. V sobotu majú zatvorené.
PREŠOV. MIC by malo byť výkladnou skriňou mesta, ale je to skutočne tak? Informačné centrum zbiera, triedi, distribuuje informácie a prevádzkuje cestovnú kanceláriu. "Turisti chcú vedieť najmä to, čo zaujímavé môžu v meste vidieť, aké podujatia sa tu konajú. Majú záujem o publikácie, mapy a suveníry. Aj Slováci nás žiadajú o všelijaké informácie. Pred voľbami sa napríklad pýtali na voličské preukazy. Sprostredkovávame tiež certifikovaných sprievodcov pre cudzincov, " popísal nám činnosť MIC riaditeľ Rastislav Boroš.
Chýba propagačný materiál
Slovenská agentúra pre cestovný ruch poskytla všetkým informačným centrám propagačné materiály o Slovensku a mapu, ktorú môžu turistom dávať zdarma. Tá žne úspech. Nevedia však uspokojiť požiadavky nemecky hovoriacich turistov. Materiály o Prešove v nemčine chýbajú a doteraz nenašli zdroje, aby si ich dali vyrobiť.
"Turista chce materiály nielen o Slovensku, ale aj o tomto meste, a tie nemáme. Ponúkame len skladačku Šarišská špacírka s mapkou a odkazmi na pamiatky, ale už máme len posledných pár kusov. Ešte máme skladaciu mapu vo viacerých jazykových mutáciách a to je všetko," popísal Boroš. Posledné dva roky sa totiž do propagácie neinvestovalo vôbec.
Obmedzili prevádzku
Nedostatok peňazí sa začal prejavovať aj v inom smere. Tržby cestovnej kancelárie im pod vplyvom krízy klesli o 70 percent a to sa odrazilo aj na činnosti MIC, ktorá je stratová. Museli preto okresať prevádzkové hodiny a prepustiť časť personálu. Cez víkendy, keď bývala návštevnosť najvyššia, služby neposkytujú, hoci si uvedomujú, že turistom to chýba. Boroš pripustil, že pod vplyvom okolností klesla úroveň služieb na nežiaducu úroveň. Neprekvapili by ho ani prípadné sťažnosti. Bez dotácie mesta však v súčasnosti nevedia činnosť spružniť. Zdôraznil tiež, že mesto potrebuje kvalitnejší turistický produkt, ale museli by sa na ňom podieľať aj súkromné subjekty a zdroje z EÚ.
Objavovanie Prešova
Mesto je v súčasnosti zaujímavé jedným z najzachovalejších historických centier šošovkovitého tvaru. V lete je najobľúbenejší výstup na vežu Konkatedrály sv. Mikuláša s výhľadom na celé mesto. Popri centre a dominantách je nemenej zaujímavá Floriánova ulica, Caraffova väznica, Ortodoxná synagóga, Kumšt, Bosákova banka a podobne.
Ako nám potvrdila Mária Vernárska z Farského úradu sv. Mikuláša, záujemcovia na vežu prichádzajú každý deň. Cez víkendy je možný aj večerný výstup. "Máme tu každý deň skupiny aj jednotlivcov doslova z celého sveta," uviedla.
Stretli sme aj skupinu detí z mestského tábora v Šaci pri Košiciach. Po prehliadke planetária sa chystali na vežu. "Videli sme mesto so sprievodkyňou, ešte chceme stihnúť prehliadku Kalvárie, vraj je už pekne upravená," povedala nám vedúca tábora Jana Timková.
Ich sprievodkyňa Darina Petranská deťom rozprávala aj zaujímavé príbehy: "Boli sme pri Caraffovej väznici a tam som im porozprávala aj o katovi, ktorého popravili, lebo sa neprístojne choval v mestskej vinárni. Obyvatelia mesta zavolali kata z Levoče a ten nášho kata Petra v roku 1558 sťal. Pôjdeme aj ku Kumštu, kde je blízko jeden dom, o ktorom sa hovorilo, že v ňom straší. Tento rok ho vysvätili a odvtedy vraj strašenie prestalo."
Holandského turistu Gerrita-Jana Schippersa Prešov nadchol. Páčila sa mu architektúra, meštianske domy s farebnými fasádami: "Je tu uvoľnená atmosféra, príjemní ľudia a čo ma prekvapilo, aj upravené sídliská. Páčili sa mi aj letné terasy v meste."
FAKTY
Požiadavky turistov
Skupiny turistov majú záujem o kolektívnu prehliadku, ale nájdu sa aj jednotlivci, ktorí chcú vidieť konkrétnu pamiatku a dozvedieť sa o nej čo najviac. Často ide o Národnú kultúrnu pamiatku Solivar, Židovskú synagógu, zvyšky hradieb, Evanjelické kolégium, Bosákovu banku, prípadne meštianske domy, o ktorých počuli nejaké legendy. "Prešov je akousi základňou pre zahraničných turistov smerujúcich na severovýchod Slovenska, ktorí hľadajú svoje korene. Ubytujú sa v Prešove, prejdú pamiatky a potom robia výjazdy do okresov Svidník, Bardejov, Stropkov, až na poľské hranice. Nás žiadajú o mapy, propagačný materiál napríklad o drevených kostolíkoch, prípadne o iných atrakciách," popísal skúsenosti Boroš.
Niektorí sa pýtajú na Opálové bane na Dubníku. "Je mi ľúto, ale musím im povedať, že sa tam dostanú ťažko, lebo cesta je ako tankodróm, nie sú tam žiadne služby a nie je ani isté, či sa do bane dostanú. Majetkový spor medzi prevádzkovateľmi ešte trvá. Je to škoda, lebo bane sú známe na celom svete a pre nás je to veľký turistický potenciál, ktorý by mohol pritiahnuť tisíce ľudí, ale je nevyhnutné dobudovať tam infraštruktúru," dodal riaditeľ MIC.
(ak)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári