e.
PREŠOV. Úrazy vznikajú aj pri bežných detských hrách, či po páde z bicykla. Dokazuje to nedávny prípad asi päťročného dievčatka, ktoré sa zranilo na cyklistickom chodníku spájajúcom mestá Prešov a Veľký Šariš. Išlo príliš tesne pri kraji chodníka a nezvládlo koordináciu. Dievčatko spadlo dolu brehom na kamene, mohlo si vážne poraniť hlavu. Život mu zachránila prilba.
Ošetrili vyše dvetisíc pacientov
S podobnými prípadmi sa dennodenne stretáva primár úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Raymana v Prešove Jozef Bujňák: "Za šesť týždňov od začiatku prázdnin sme v rámci pohotovostnej služby vo fakultnej nemocnici ošetrili vyše dvetisíc pacientov, čo je veľmi vysoké číslo. Často k nám prichádzajú mamičky aj s bežnými odreninami, ktoré stačí ošetriť doma, lekára však navštívia pre istotu. Bolo by dobré, keby ľudia viac využívali služby rajónových chirurgov a nečakali s ošetrením niekoľko dní. Stáva sa totiž, že potom na pohotovosti čakajú aj tri, štyri hodiny."
Alkohol robí problémy
Štatistiky detských úrazov vo svete vrátane Slovenska vedú jednoznačne chlapci. Vyššia je úrazovosť predškolákov ako tínedžerov. Najčastejšími úrazmi sú zlomeniny predlaktia, kľúčnej kosti, otras mozgu, alebo vyvrtnutý členok. Často však pacienti prichádzajú do ordinácie aj s tržnými ranami, popáleninami alebo s poraneniami od zvierat.
"V poslednom čase nám pribúdajú úrazy chrbtice a rôzne zranenia mladistvých spôsobené v opitosti," hovorí Jozef Bujňák.
Úrazovosť na konci prázdnin vždy stúpne
Okrem zdravotnej kartičky je potrebné deťom na cesty pribaliť aj splnomocnenie so súhlasom na ošetrenie pre prípad úrazu. "Aby ošetrenie bolo v súlade so zákonom, je potrebný súhlas rodiča. Ak je, napríklad, dieťa u babky v Prešove a býva v Banskej Bystrici a my ho potrebujeme rýchlo operovať, dosť nám to komplikuje život. Je to dôležité najmä pri akútnych stavoch, ale v podstate aj pri bežnom ošetrení," upozornil primár.
Nebezpečné trampolíny
Nebezpečenstvo číha na kúpalisku aj pri kúpaní v domácom bazéne. Podľa štatistík sa ročne utopí okolo dvadsať detí práve počas letných prázdnin. Treba mať preto vždy poruke plávacie koleso či rukávniky. Upozornením detí na nástrahy pri skákaní do vody sa dá predísť poškodeniu krčnej chrbtice, či iným zlomeninám. Pri člnkovaní netreba zabúdať na záchrannú vestu.
"Množstvo úrazov máme v poslednom čase aj z trampolín, ide o poranenia hlavy a zlomeniny končatín," dodal Jozef Bujňák.
Fakty
Ako predísť úrazom
Prevencia sa začína už doma. Z dosahu detí treba odstrániť predmety, pri ktorých hrozí popálenie alebo zásah elektrickým prúdom. Zabezpečiť treba poistky na okná, dvere, odstrániť z dosahu dieťaťa všetky lieky.
Pri športovaní (bicyklovanie, korčuľovanie) treba dieťaťu zaobstarať ochrannú prilbu, chrániče, odrazky, reflexnú vestu a pestré oblečenie. Pri prechádzaní cez cestu musí dodržiavať základné pravidlá - rozhliadnuť sa na obe strany, nevychádzať na cestu spomedzi zaparkovaných áut a prechádzať vždy čo najkratším smerom, teda kolmo. Zíde sa aj reflexný pásik.
Pred odchodom na dovolenku či do tábora treba zvážiť očkovania (napríklad proti kliešťovej encefalitíde), nezabudnúť ochranné krémy, ani na ochranu hlavy (šiltovka, klobúk).
(via)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári