PREŠOV. Jedným z majiteľov pitbulla na Sídlisku III je Miro. Psa si vzal z útulku. Dlho sa vyznačoval neobyčajnou plachosťou, z čoho usúdil, že bol predtým týraný. V poslednom čase plachosť pominula a neveľký pes útočí i na iných súkmeňovcov. Naposledy sa pred ním bránila čivava. „Zachytil som dva celkom protichodné prúdy vo vnímaní psov, ako je pitbull," hovorí Miro. „Jeden tvrdí, že pitbull je niečo ako ideálny spoločník a pestún malých detí, druhý zas, že ide o krvilačnú beštiu. Netrúfal by som si teda jednoznačne rozhodnúť." Družnú povahu svojho psíka bránia aj dvaja chlapci s ročným bulteriérom. „On má rád dokonca aj mačky!" tvrdia.
Hranie od útoku ťažko odlíšiť
Voľne pustený pes ešte nemusí byť hrozbou. V momente útoku je však všetko inak. „Veľa ľudí jednoducho nerozozná, či ide o mierumilovné plemeno alebo agresívnejšieho psa," usudzuje poslankyňa Mária Kusendová (Smer-SD). S voľne pusteným psom má vlastnú zlú skúsenosť. „Stalo sa, že pes zjedol jedlo, ktoré sme mali pripravené na opečenie. Majiteľ na to povedal - je mladý a neposlušný. Myslím, že to nie je postačujúce vysvetlenie."
Policajti museli aj strieľať
„Riešili sme prípad, keď na Sekčove rotvajlery ušli z ohrady a napadli psíka. Dievča, ktorému patril, ho bránilo na rukách, načo psy zaútočili na ňu. Ľudia, našťastie, rýchlo privolali hliadku. Jeden pes bol zastrelený, druhého policajti postrelili. Prípadov, keď sme museli použiť na psa zbraň, však bolo viac," hovorí Ján Andrejko, náčelník mestskej polície. „Malé dievča, ktoré vedie pitbulla, ho určite nezvládne tak ako dospelý. Takýto pes je zbraň, a zbraň nemôže vlastniť každý. Myslím, že tieto plemená by mal definovať zákon, ktorý však zatiaľ nejestvuje," dodáva.
Veterinári v plemene problém nevidia
Skúsený veterinár Ivan Karpjak je presvedčený, že úplne rovnako môže útočiť aj „obyčajné" plemeno psa. Bojovnosť psíka by určite nespájal s plemenom. Väčší problém pri psoch vidí skôr v ľahostajnosti ľudí pri odpratávaní nečistôt.
Podobne minimálne skúsenosti s ošetrovaním psíkov po útoku pitbulla, rotvajlera či dobermana má aj jeho kolega Miroslav Petrík. Za plemeno so sklonmi k šarvátkam by označil teriérovité psy. „No tam predsa patrí aj yorkshirský teriér, a to je maličký psík," uzatvára s úsmevom.
Nebezpečný pes musí mať náhubok
Podmienky držania psov v Prešove upravuje všeobecne záväzné nariadenie (VZN) č. 171/2008.
Nariadenie pozná aj termín "zvláštny pes", pričom ide napríklad o vodiacich psov pre nevidiacich či o služobných psov i "nebezpečný pes", ktorým je "každý pes, ktorý pohrýzol alebo poranil človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný..." Na verejnom priestranstve musí mať nebezpečný pes nasadený náhubok.
VZN zakazuje, okrem iného, držiteľovi zvieraťa "ponechať psa samého na verejnom priestranstve alebo verejne prístupnom mieste". Nesmie ho prenechať nespôsobilej osobe.
Povinný je predchádzať tomu, aby "pes útočil, alebo iným spôsobom ohrozoval, kontaktoval, alebo inak obťažoval človeka alebo zvieraťa a zabraňovať vzniku škôd na majetku, prírode a životnom prostredí, ktoré by pes mohol spôsobiť".
Za psa je vždy zodpovedný jeho držiteľ, alebo osoba, ktorá ho vedie, či nad ním vykonáva dohľad.
Na verejné priestranstvá možno psa vodiť len na vôdzke.
Porušenie VZN je priestupkom. Mestská polícia môže uložiť blokovú pokutu, mesto môže uložiť pokutu v správnom konaní. Výška sankcie môže dosiahnuť až 166 eur.
Michal Frank
Autor: Dušan Guman
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári