BARDEJOV. Chrám sv. Egídia povýšil na pápežský - baziliku minor Ján Pavol II. v 23. roku svojho pontifikátu. V slávnostnej homílii odznelo, že povýšenie si zaslúžil svojou vznešenosťou, architektúrou, bohatstvom vnútorného zariadenia i dejinami, nakoľko viac ako 400 rokov ukazuje ľuďom cestu k Bohu.
Bazilika sa rekonštruuje
Súčasné aktivity na rekonštrukcii baziliky odštartoval dekan rímskokatolíckej farnosti sv. Egídia, pápežský kaplán Pavol Marton. Opravila sa strecha, očistili stĺpy, zreštaurovali oltáre. V minulom roku osadili v bazilike zreštaurovanú Golgotu (Kalváriu). Pred mesiacom zavesili zreštaurovaný obraz Prebodnutie kopijou od Petra Stöckela z roku 1655. Namaľovali ho podľa Rubensovho originálu. Teraz pokračuje reštaurovanie oltára sv. Kríža. Okrem toho finišujú práce na spomínanej rekonštrukcii svätyne.
Obnovili katovu a senátorskú lavicu
"Začala sa gotickou výmaľbou stien. Je to nóvum v reštaurovaní, lebo novogotická výmaľba sa v takom rozsahu nikdy nerobila," uviedol akademický sochár Martin Kutný, ktorý je dvorným reštaurátorom baziliky. Jeho rukami prešiel aj Stöcklov obraz a tiež Golgota. "Keď sme ju zavesili, bola Veľká noc, mal som z toho triašku, lebo toto zreštaurovať bola veľká vec," povedal. Vo svätyni už zrekonštruovali katovu a senátorskú lavicu. Pribudla nová dlažba. "V spolupráci s pamiatkarmi sme vybrali štyri druhy. Väčšia plocha imituje pieskovec. Vyvýšený stupeň je z 12 lúčov a tie sú farebne odlíšené. Na tomto vyvýšenom stupni bude stáť obetný stôl a ambona - miesto, z ktorého sa číta sväté písmo.
Našli sa kamenné epitafy
Pred uložením dlažby sa robil archeologický prieskum. "Pod dlažbou v svätyni sa našli kamenné epitafy. Kutný ukázal na epitaf z roku 1620, tiež epitaf z roku 1730 s erbom a holubicou. "Ďalší má erbové pole s kalichom a kvetmi. Boli zamurované 30 centimetrov pod povrchom. Kryptu však vo svätyni nenašli. Kutný skonštatoval, že isté signály naznačujú, že nejaká sa nachádza na severovýchodnej strane baziliky a tiež pod kaplnkou sv. Ondreja.
Obetný stôl a ambona
Farský úrad na vyhotovenie obetného stola a ambony vyhlásil architektonickú súťaž. Komisia sa rozhodla pre Kutného návrh. Veľkou mierou mu pri riešení pomohol mladý architekt Marek Šarišský zo Zborova. Obetný stôl v Bazilike sv. Egídia bude mať 12 gotických prútov, ktoré vychádzajú z monolitného bloku kameňa smerom od seba. "Charakterizuje to myšlienku, že viera má ísť k ľuďom. Dvanástka zase symbolizuje magické číslo v cirkvi. Dvanásť bolo apoštolov, dvanásť kmeňov Izraela... Ambona bude rovnako z gotických prútov, ale troch. Toto symbolizuje, že Boh je trojjediný," vysvetlil Kutný.
Bazilika minor sv. Egídia
Je najvýznamnejšou pamiatkou Bardejova. Mesta, ktoré je zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Chrám začali stavať začiatkom 15. storočia, na mieste kláštora cisterciánov. Tento neskorogotický kostol s tromi loďami, bohatosťou architektonických tvarov i výtvarných prvkov patrí medzi významné cirkevné stavby na Slovensku. Osobitý je svojou rozmernosťou, umeleckou úrovňou a vzácnym chrámovým mobiliárom. V chráme je 11 neskorogotických krídlových oltárov z rokov 1460 až 1520. K vzácnym stredovekým sochárskym prácam patrí súsošie Golgoty z konca 15. storočia. Tvorí ho osem metrov vysoký kríž s takmer päťmetrovým rozpätím s dokonale anatomicky vypracovaným telom ukrižovaného Krista a dvoma menšími krížmi s pribitými postavami lotrov. Pod Ježišovým krížom sú postavy Panny Márie a sv. Jána. Za vrcholnú rezbársku prácu sa považuje aj plastika Stolica milosti v predele oltára sv. Barbory. Zhotovili ju v dielni Majstra Pavla z Levoče. Chrám sv. Egídia bol v roku 1970 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Jeho hodnotu vyzdvihol aj pápež Ján Pavol II., keď v roku 2000 ho povýšil na baziliku minor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári