Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Odbory pritvrdili svoje požiadavky. Pôvodne žiadali pridať 2 percentá k mzde. Neuspeli, navyše im taliansky zamestnávateľ kládol nesplniteľné podmienky. Preto robotníčky firiem Kali Agro a Slo.vi v Hencovciach začali s razantnejším riešením. Začali ostrý štrajk. Chcú pridať po 50 eur.
HENCOVCE. Zamestnankyne dvoch spomínaných firiem začali ostrý štrajk dnes o druhej popoludní, po skončení dopoludňajšej šichty. Výrobu zastavili, do práce znova nastúpia až po splnení ich požiadavky. Tou je zvýšenie platu o 50 eur.
Vysokoškolsky vzdelaná ukladá pančuchy
Hencovské ženy zarábajú v priemere iba okolo 260 eur v čistom. Odborová predáčka Jana Polaščiková pracuje v sklade. Napriek tomu, že je vysokoškolsky vzdelaná, vyštudovala manažment, v regióne si nedokáže nájsť primeranú prácu.
„Rokovali sme s talianskym výrobným riaditeľom, nedohodli sme sa. Nechcú prijať naše návrhy. Preto ideme na nich tvrdšie. Neakceptujeme ich podmienky," uviedla predsedníčka tamojšej základnej organizácie odborového zväzu.
Taliani totiž podmieňovali dvojpercentné zvýšenie platov stopercentným splnením veľmi prísnych noriem a stopercentnú dochádzku. Na to neboli ochotné pracovníčky pristúpiť a sprísnili svoje požiadavky. „Reakcia majiteľov bola taká, že vstali od stola a odišli," dodala Polaščiková. Svojim rokovacím partnerom uviedli, že dajú podnet na ministerstvo práce a že prijmú náhradu na posty žien, ktoré štrajkujú.
„Zamestnanie takzvaných štrajkokazov, teda ľudí na dohodu počas štrajk je v rozpore so zákonom. Štrajk je legálny," informoval odborársky boss Emil Machyna.
Talianski majitelia odmietli reagovať
Približne tristo štrajkujúcich žien sa dnes zapojilo do začiatku štrajku. Zhromaždili sa pred podnikom a odtiaľ prešli v sprievode obcou až po obecný úrad. Niesli transparenty s rôznymi heslami. Najviac ženy hnevá fakt, že majitelia firiem dostali od štátu peniaze. Preto na jednom plagáte sa objavil nápis: 800-tisíc eur je slušný príspevok.
O stanovisko sme požiadali aj vedenie podniku. Odmietli sa vyjadriť.
Brány fabriky sa uzavreli. Dokedy, nevedno. Na snímke Jana Polaščiková Foto: Ingrid Timková
Štrajk do odvolania
Člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica uviedol, že počas posledných rokovaní došlo k istým ústupkom zo strany zamestnávateľa, pre zamestnancov však boli nepostačujúce, a preto začali zbierať podpisy na podporu ostrého štrajku.
Ostrý štrajk je neobmedzený a potrvá do odvolania, pokiaľ sa odbory nedohodnú so zamestnávateľom na prijateľných kompromisných riešeniach.
Kali Agro a SLO.VI majú talianskeho vlastníka a zaoberajú sa textilnou výrobou. Rovnako vlastní aj ďalšiu prevádzku v Humennom, odkiaľ na jeseň minulého roka prešlo okolo 60 zamestnancov do hencovských prevádzok.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári