Malé deti s nepríčetným pohľadom v rukách zvierajú handričky nasiaknuté toluénom alebo iným riedidlom, ktoré si prikladajú k tvári. Zdržiavajú sa na Hlavnej ulici v okolí kostola, obchodného domu, prípadne na stanici. Obľúbenou zábavkou je pre ne vozenie mestskou hromadnou dopravou, kde obťažujú cestujúcich neznesiteľným zápachom.
PREŠOV. Podľa slov očitého svedka, agresivita fetujúcich detí stúpa. Viacerí ľudia si všimli, ako sa raz snažili otvoriť barový pult na ešte zatvorenej terase. Jedna žena sa pred ich dotieravosťou musela dokonca ukryť v kostole. Tiež ich videli, ako utekajú s pravdepodobne ukradnutými slnečnými okuliarmi v ruke.
Čo bude, až vyrastú?
„Majú 10, ale budú mať 14 a čo keď vás potom štyria napadnú? Je to ako princíp boľavého zuba - buď s tým niečo urobíte, alebo to necháte tak a umriete na to," povedal muž, ktorý situáciu sleduje už dlhšie, ale želal si ostať v anonymite. „Mne je ľúto tých detí, lebo viem, ako skončia, ide len o to, koľko ľudí popritom utrpí," dodal.
Polícia má pri prípadoch fetovania a vandalizmu zviazané ruky. "Polícia môže zakročiť, pokiaľ by sa dopúšťali trestnej činnosti. Navyše do 14 rokov ešte nemajú trestnoprávnu zodpovednosť," informoval zástupca krajskej policajnej hovorkyne Daniel Džobaník.
Zodpovední sú v prvom rade rodičia
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v súčasnosti eviduje tri takéto prípady v meste Prešov a štyri v okolitých obciach. Situáciu prešetrovali priamo v rodine. Deti majú oboch rodičov aj strechu nad hlavou. Pohybujú sa však v slabom sociálnom prostredí s vysokou mierou kriminality. „Ak sa preukáže, že zo strany rodičov dochádza k zanedbávaniu starostlivosti o deti a tie sú správaním rodičov ohrozované na zdraví a živote, vtedy je možné ich rodičom odobrať a umiestniť v náhradnom rodinnom prostredí. Ak majú rodičia s deťmi výchovné problémy, ktoré nedokážu sami zvládnuť a prijaté výchovné opatrenia sú neúčinné, je možné deti umiestniť v zariadeniach na to určených," uviedla Darina Klimeková, vedúca oddelenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately z prešovského úradu práce.
Úrady môžu pokutovať
Ak rodičom úrady dokážu vinu, hrozia im sankcie v podobe výchovných opatrení zo strany úradu práce alebo súdu. V krajnom prípade môžu byť rodičia aj trestne stíhaní. Vyplácanie rodinných prídavkov sa v týchto prípadoch nedá zastaviť. Dá sa iba zabezpečiť ich vyplácanie na osobitného príjemcu, spravidla obec.
Riešením sú liečebne
Deti majú viacero možností, ako sa vyslobodiť zo závislosti. Existujú detské psychiatrické liečebne, reedukačné centrá, resocializačné zariadenia. Okrem týchto sa môže dieťa zúčastniť liečby v špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Na umiestnenie v špeciálnom zariadení je potrebný súhlas rodiča. „Za oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately urobíme všetko pre to, aby sa v danom prípade čím skôr prijali tie najúčinnejšie opatrenia," uzavrela D. Klimeková.
Autor: Zuzana Popriková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári