GIRALTOVCE/KRAČÚNOVCE. V Giraltovciach a okolitých dedinách zaviedli separovanie odpadu pred šiestimi rokmi. Pretrvávajúcim problémom je nie vždy správne vytriedený odpad z okolitých obcí, ktorý zváža Mestský podnik v Giraltovciach. "Odpad v dedinách sa triedi do vriec. Ide o plast a sklo, bielu techniku aj papier. Raz mesačne chodí naše auto do obcí, s ktorými máme podpísanú zmluvu a priváža odpad na náš zberný dvor," informoval nás primátor mesta Giraltovce Ján Rubis (Smer-SD).
Pracovníci, ktorí kompletizujú vyseparovaný odpad, tvrdia, že občania si nedávajú záležať na triedení. "Do vriec sa dostávajú fľaše od oleja i od jogurtov, ktoré hlavne v letnom období zapáchajú a ničia plast, ktorý je kvalitne vyseparovaný. Je to potom namáhavejšia práca pri triedení plastu na biely, zelený a číry," uviedol J. Rubis.
Zástupca konateľa Mestského podniku v Giraltovciach Ľubomír Kmec si myslí, že je urobená zlá propagácia zo strany starostov. "Starostovia by mali viac ľudí nabádať k tomu, aby sami triedili zvlášť plastové fľaše, aby sa tam nehádzali fólie a rôzne tégliky. Plastové fľaše ľudia často používajú na mlieko z automatu, potom to neumyjú, hodia do odpadu a v lete je z toho príšerný zápach. Firmy, ktoré spracúvajú plastové fľaše, už od nás neberú nádoby od aviváže, fólie či tégliky," povedal Kmec.
Ľudia nevedia, že majú plasty umývať
Podľa starostu najväčšej obce v regióne, Kračúnoviec, robia medzi občanmi osvetu. "V obecnom rozhlase dávame relácie, aby každý separoval. Máme plastové nádoby a plastové vrecia. Myslím, že každý musí byť natoľko uvedomelý, aby plnil to, čo od neho požadujeme. My už nemôžeme skontrolovať každého, či odpad separuje správne. Ak tomu nebudeme venovať pozornosť, tento problém bude pretrvávať," povedal starosta obce Kračúnovce Branislav Baran.
Obyvatelia obce však nevedia, že majú plasty umývať. "Odpad triedim. Dávam si pozor na to, aby sme vyhadzovali do vriec len plasty. Dávame tam aj fľaše, ale neumývame ich. Nikto nám to totiž nepovedal. Keby som to vedela, tak by som ich umývala," povedala nám Mária Drobňáková z Kračúnoviec.
Špecifikom prešovských sídlisk je starý nábytok
V Prešove s triedením odpadu problém nie je. Sú tu dva zberné dvory, kam môžu Prešovčania doniesť takmer akýkoľvek odpad. Horšie je už, keď sa im ho nechce priniesť, a tak staré okná alebo nábytok nechávajú pred bytovkou pri kontajneroch.
PREŠOV. V meste separujú odpad už štyri roky. Sú tu dva zberné dvory. "Tu môžu Prešovčania nosiť papier, sklo, plasty, konáre, trávu, okná, nadrozmerný a stavebný odpad, akumulátory, elektroodpad, pneumatiky, textil a dokonca knihy," informovala riaditeľka Technických služieb v Prešove Andrea Marcinková.
Problém je, ak sa niekomu nechce odviezť nadrozmerný odpad a okná na zberný dvor. "Takýto odpad nechávajú obyvatelia hlavne bytových domov pri svojich blokoch, pri kontajneroch. Na to nie sme pri zbere pripravení, zberať súčasne aj tento pohodený odpad. Môže sa stať, že tam odpad stojí aj niekoľko dní. Ľudí to vytáča, ale robia si neporiadok sami," zdôraznila riaditeľka.
Zberných nádob na triedenie odpadu nie je až toľko, ako by si ľudia želali. "Jedni sa sťažujú na to, že im zaberáme nádobami parkovacie miesta, iní zasa na to, že im ničíme sídliskovú zeleň. Ale nádoby na triedenie odpadu dávame všade tam, kde sú na to požiadavky," povedala Marcinková.
Aj keď ľudia v meste viac separujú, odpadu, ktorý sa vyváža na skládku, nie je menej. "Od nového roku sme vyseparovali viac ako 480 ton odpadu a zneškodnili skládkovaním 16-tisíc ton komunálneho odpadu," uviedla A. Marcinková. V meste sa využívajú aj pristavované veľkoobjemové kontajnery.
čor
V Zborove separovanie plastov zrušili
V Zborove (okres Bardejov) nedávno dostali obyvatelia prostredníctvom verejného rozhlasu informáciu, že separovanie plastov sa ruší.
ZBOROV. Obecný úrad uviedol, že spoločnosť Ekobard, a.s. Bardejov, ktorá robí zber odpadu, nemá na plasty odberateľov. Zároveň obec vyzvala občanov, aby plasty dávali do nádob na domový odpad.
K problému sme oslovili Ekobard, požiadali sme ich, aby konkretizovali dôvody, pre ktoré prestali v Zborove odoberať plasty. Zástupca riaditeľa Tibor Holtman iba skonštatoval, že zber separovaného odpadu majú odkonzultovaný s obecným úradom.
Nahádžu, čo tam nepatrí
Starosta Zborova Ján Lukáč (nez.) na margo separovania odpadu povedal: "Mali sme sťažnosti od Tibora Holtmana, že najväčší bordel, ktorý dovezú na zberný dvor, je zo Zborova. Že tégliky od jogurtu a mliečnych výrobkov nie sú umyté, že všetko strašne páchne. Tiež sa sťažoval na to, že ľudia do nádob označených plasty nahádžu všeličo, čo tam nepatrí."
Zároveň sa starosta posťažoval, že ľudia v obci sú takí benevolentní, že do nádob na sklo hodia pampersky, alebo do nádoby na PET fľaše i šupky zo zemiakov, banánov, alebo pomarančov. "Robia si z toho skrátka domový odpad. Už sme aj vyhlásili, že keď sa separovanie nezlepší, tak stanovištia na separovaný odpad zrušíme a každý bude separovať doma."
So separovaním odpadu začali v Zborove v roku 2004. V obci je 13 stanovísk na separovaný odpad. Nádoby na plast z nich už síce odviezli, ale zostali nádoby na PET fľaše, sklo a tetrapaky. Nádoby s PET fľašami sa vyvážajú každý mesiac, sklo a tetrapaky každý druhý.
meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári