LIPANY. Krížovú cestu, ktorú v meste pred niekoľkými rokmi vybudovali neďaleko starého cintorína, dnes mládež viac využíva na úplne iný účel. Po večeroch sa tam stretávajú mladí a popíjajú alkohol.
V meste platí všeobecne záväzné nariadenie, ktoré ľuďom zakazuje požívanie alkoholu v mestských parkoch, v blízkosti cintorínov či v blízkosti kostolov. Na toto nariadenie dohliada mestská polícia aj prostredníctvom kamier. Ľudia, konzumujúci alkohol, sa však spod kamier presúvajú na nemonitorované miesta. "Keď sa zriadili kamery tam, kde mladí zvykli popíjať, hľadali si nejaké náhradné miesto. Presunuli sa na Krížovú cestu. Zvykli tam chodiť už aj predtým, teraz sa ich však na Krížovej ceste stretáva podstatne viac," informoval mestský policajt Vladimír Pristaš.
Ľudom prekážal hluk v noci
Najviac problémov vraj bolo začiatkom prázdnin. Sťažnosti prichádzali na mestskú políciu aj od ľudí, bývajúcich v blízkosti krížovej cesty. "Sťažovali sa nám ľudia, ktorí bývajú neďaleko, že je tam v hodinách nočného pokoja dosť veľký hluk," uviedol ďalší mestský policajt Dušan Haborák. "Niekedy volali dokonca aj pred nočným pokojom. Vtedy sme mládež, ktorá robila hluk, len upozorňovali. Po desiatej večer sa to už riešilo aj pokutami," zdôraznil Haborák.
Opíjajú sa stále mladší
Oproti minulým rokom sa podstatne znížil vek ľudí, ktorí sa po nociach vonku opíjajú. "Mali sme už aj prípady, kde boli podgurážené trinásť- či štrnásťročné deti. Dokonca je teraz medzi nimi aj veľmi veľa dievčat," tvrdí Pristaš. Mladiství sú však v takýchto prípadoch nepostihnuteľní. "Za mladistvých musí byť zodpovedná dospelá osoba. Riešime to teda odvezením k rodičom a ich napomenutím. S dospelými to riešime blokovým konaním," povedal V. Pristaš.
Chodia zapíjať nudu
Ako problém výchovy to vníma aj obyvateľ Lipian Marek Šuťák: "Pri dnešnej mladej generácii rodičia nekladú až taký dôraz na výchovu ako kedysi, a aj preto chodia mladí ľudia často zapíjať 'nudu' hore na Krížovú cestu." O výchove svedčí aj ich vulgárne správanie či vyjadrovanie sa na mieste slúžiacom pre duchovné pobožnosti. "Krížová cesta predsa nebola vystavaná pre takéto účely," dodal.
Vykonávajú pravidelné obchôdzky
Keďže Krížovú cestu nemonitorujú kamery a nachádza sa na kopci, mestská polícia tam vykonáva pravidelné obchôdzky. "Najprv sme chodili kontrolovať na aute. Keď však mládež zbadala svetlá, hneď utiekla, alebo poskrývala alkohol. Teraz tam robíme pravidelné obchôdzky pešo, ktoré majú väčší úspech," hodnotí Pristaš. Niektorí ľudia sú vraj nepoučiteľní. "Často sa nám stáva, že narazíme na tých istých ľudí, ktorí sú už pre nás známou firmou."
Farár: Záleží aj na rodičoch
O nepriaznivej situácii súvisiacej s Krížovou cestou vie aj farár, ktorý v Lipanoch pôsobí. "Keď sme boli mladí, tiež sme si chceli ísť niekam posedieť, byť spolu s priateľmi. Ide však o náplň takýchto stretnutí a tiež o to, v akom stave sú tí ľudia," hovorí rímskokatolícky farár Vlado Šosták. "Veľmi to záleží aj na rodičoch. Keby sme my neboli pod dohľadom tých našich, možno by sme podľahli tiež. Problém teda vidím hlavne vo výchove." Podľa farárových slov Krížová cesta znázorňuje istý symbol a je škoda, že niektorým je to jedno a vôbec si ju nevážia.
Autor: Vladimír Varecha
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári