Plenéry pre neprofesionálnych výtvarníkov, ktoré organizuje Šarišské osvetové stredisko (ŠOS) v Prešove, sa konajú už 12 rokov. Na poslednom plenéri, ktorý bol koncom augusta v okolí horskej obce Drienica (okres Sabinov), sa zúčastnili aj poľské autorky, a tak mal medzinárodný charakter. Výsledkom snaženia dvadsiatich autorov je kolektívna výstava, ktorú otvorili v priestoroch ŠOS a potrvá do 10. septembra.
PREŠOV. Príroda vždy poskytovala najčistejší inšpiračný zdroj, a tak aj spomínaná skupina výtvarníkov hľadala námety v okolí Drienice. Každý z nich využil svoje individuálne videnie, schopnosti a umenie narábať s paletou farieb s cieľom zachytiť jedinečnosť prírody v danom okamihu. Pracovali s odbornou lektorkou Alenou Sedlákovou z katedry hudobnej a výtvarnej výchovy na Pedagogickej fakulte Prešovskej univerzity. Spolupracuje s nimi už 12 rokov a za toto obdobie dokázala ovplyvniť posun niektorých autorov k vyššej kvalite ich dielok. Popri individuálnom usmernení autorov sú súčasťou plenérov aj odborné semináre, preto nás zaujímalo, o čom diskutovali.
"Hovorili sme o výbere a kvalite farieb, to je večná téma. Rozoberali sme aj súčasné výtvarné umenie na pozadí rozboru tvorby konkrétnych maliarov, ale diskutovali sme aj o postavení umelcov v súčasnej spoločnosti," povedala nám Alena Sedláková.
Vystavujú kolekciu obrazov
Metodička pre výtvarníctvo v ŠOS Anna Hirková akoby priviedla po rokoch autorov na rovnaké miesto. Aj prvý ročník zorganizovala v tomto prostredí, preto mali autori možnosť porovnať zmeny spôsobené prírodnými živlami či zásahom človeka. Ako hovorí lektorka Sedláková, podstatnejšie však bolo, že na nejaký čas dokázali zabudnúť na svoje starosti, uponáhľaný život a okolitá scenéria v nich prebudila potlačované zmysly.
"V tom je význam plenérnej tvorby, aby svoje pocity a zážitok zhmotnili v obrazoch či skicách. Mnohí využili aj nevyhnutnú pomôcku, ktorou je fotoaparát, aby sa k námetom mohli vrátiť aj počas dlhých zimných večerov a maľovať ďalej," dodala lekorka.
Ako ďalej konštatovala, viacerí autori sa za posledné roky zlepšili v kompozícii, tvaroch aj v práci s farbami. Každému vyhovovali iné techniky. Využívali olejové, akrylové aj akvarelové farby, iní zase kresbu a siahli po sépiovej technike, práci s tušom či hrudkou. Techniky aj prístupy si tento rok mohli porovnať aj s poľskými autorkami. S výsledkom ich snaženia sa môže verejnosť zoznámiť na výstave v priestoroch ŠOS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári