Kauza predaja muničného skladu v Záborskom (okres Prešov) pokračuje. Ministerstvo obrany ho chcelo predať už pred voľbami. Za cenu, ktorá bola podľa znalcov miestnych reálií výrazne podhodnotená. Nové vedenie ministerstva ho skúša predať znovu. Dokonca za polovičnú cenu.
ZÁBORSKÉ. Muničný sklad s pozemkami v Záborskom má rozlohu 75-tisíc metrov štvorcových. Ide o prebytočný majetok, ktorého predaj nikto nespochybňuje. Otázny je však spôsob odpredaja a ceny.
Samotný pozemok je totiž lukratívny. Hoci je v katastri uvedený ako "ostatné plochy", jeho súčasťou je pôvodný les. Stojí tam už desaťročia, vyrúbané je z neho akurát miesto na plot a budovy. Sú v ňom staré duby, ktorých komerčná cena je podľa našich informácií okolo 133-tisíc eur. Ministerstvo obrany (MO) chce pritom celý areál odpredať za 134 500 eur. Vyhlásilo už podmienky predaja. Predchádzajúca cena, ktorú znalci problematicky považujú za prinízku, bola 269-tisíc eur. Reálna cena objektu sa vraj môže blížiť k ôsmim miliónom eur.
Cenu museli znížiť
"Podľa znaleckého posudku bola cena objektu 269-tisíc eur. Pretože sa osobitného ponukového konania nezúčastnil žiadny záujemca, MO SR zo zákona musí predmetný majetok štátu ponúknuť v tzv. ďalšom osobitnom ponukovom konaní za primeranú cenu zníženú o 50 percent," povedal hovorca MO SR Richard Šümeghy.
Stromy sú, les nie je
Predchádzajúce vedenie ministerstva sa hájilo tým, že nepredáva les, ale len prebytočný majetok. Terajší hovorca ministerstva obrany potvrdil, že ešte v polovici 50. rokov minulého storočia boli pozemky vedené ako lesy: "Neskôr sa postavil muničný sklad a prišlo k vyňatiu týchto pozemkov z lesného pôdneho fondu. V súčasnosti sú pozemky vedené v katastri nehnuteľností v registri C ako zastavané plochy a nádvoria a ostatné plochy, s umiestnením mimo zastavaného územia obce. V prípade vojenského objektu Muničný sklad Záborské nie je možné hovoriť ani o lese, ani o lesnom poraste."
Chystaný odpredaj preverujú
Stromy sa však v danom vojenskom areáli naozaj nachádzajú. Niekdajší minister obrany Martin Fedor (SDKÚ) ešte ako opozičný poslanec tvrdil, že nie je proti predaju starého muničáku, ale mal by sa "robiť spôsobom, ktorý bude zaručovať, že štát získa od záujemcov najvyššiu cenu". Za optimálnu formu označil internetovú aukciu.
Nové vedenie ministerstva k takémuto kroku zatiaľ nepristúpilo, pokračuje v osobitnom ponukovom konaní, ktoré mu vyplýva zo zákona. Richard Šümeghy však pripustil, že celý odpredaj prehodnotia.
"Keďže sa na týchto pozemkoch nachádzajú spomínané stromy, ministerstvo ich ocenenie v súčasnosti preveruje," dodal.
Fakty
Postup pri odpredaji
Ministerstvo obrany postupovalo pri odpredaji muničného skladu v Záborskom tak, že najprv ponúklo prebytočný majetok štátnym rozpočtovým a príspevkovým organizáciám. Tie oň záujem neprejavili. Preto MO pristúpilo k zákonnej povinnosti vykonať osobitné ponukové konanie.
V súčasnom štádiu sa robí osobitné ponukové konanie. Po ňom môže previesť majetok štátu záujemcovi, ktorý sa ho zúčastnil a ponúkol najvyššiu cenu, najmenej však primeranú cenu zníženú o 50 percent.
"V prípade neúspechu bude MO SR povinné rovnakým spôsobom vykonať tzv. opakované ďalšie osobitné ponukové konanie, v ktorom prevedie majetok štátu záujemcovi, ktorý sa zúčastnil na opakovanom ďalšom osobitnom ponukovom konaní a ktorý ponúkol najvyššiu cenu, najmenej však primeranú cenu zníženú o 70 percent. V prípade, ak ani v opakovanom ďalšom osobitnom ponukovom konaní sa nepodarí s predmetným majetkom štátu naložiť, bude MO SR povinné bezodplatne ho ponúknuť obci, na území ktorej sa nachádza," vysvetlil Richard Šümeghy.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári