Kaplnky na prešovskej Kalvárii nedávno opravili. Veriacich Prešovčanov to stálo nemálo peňazí, pamiatkovo hodnotné stavby však už plesnivejú.
PREŠOV. Kaplnky na Kalvárii sú z kamenného materiálu, v ktorom sa kumulujú soli a iné agresívne látky, navyše aj vlhkosť. Preto sa musia sústavne opravovať. Rekonštruovali ich päť rokov.
"Robil som maliarsku výzdobu v malých kaplnkách na krížovej ceste. Išlo o rastlinné ornamenty," povedal grafik a maliar Kamil Jurašek.
Kaplnky však začali plesnivieť. "Rekonštrukcia troch kaplniek je hotová po piatich rokoch tvrdej práce. Maľby, ktoré som namaľoval, však veľmi rýchlo ničí vlhkosť a až teraz zistená kumulácia podzemných zdrojov solí. Pred začatím rekonštrukcie som vravel, že na Kalvárii bolo potrebné urobiť výskum. Teraz plesne ničia moju dlhoročnú prácu. Je mi z toho nanič, keďže som prieskum navrhoval na začiatku, a nikto ma nebral vážne. Povedali mi, že to netreba, že by to boli zbytočne vyhodené peniaze," uviedol K. Jurašek.
Navrhoval urobiť prieduchy
Maliar a grafik navrhoval urobiť v kaplnkách dva prieduchy. "Na začiatku som navrhoval spraviť v interiéri kaplniek dve malé diery. Pretože predtým, ako som začal s prácou, som zistil, že vlhký vzduch sa v interiéri kaplniek kumuluje. Aj keď vonku fúkal silný vietor, v kaplnke vzduch stál. Pamiatkari mi to nedovolili," povedal Jurašek. Po zistení terajších škôd to navrhoval znova.
Čo hovorí pamiatkový úrad
Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) v Prešove vo svojom stanovisku uviedol, že záležitosť plesne a vlhka v obnovených kaplnkách prešovskej Kalvárie treba riešiť odborne a komplexne. "Netreba okamžite realizovať každý nápad, ktorý môže byť užitočný, ale aj nemusí. Preto KPÚ Prešov odporúčal vlastníkovi Kalvárie zabezpečiť odbornú expertízu, ktorá zistí príčiny tohto stavu a navrhne riešenie," informoval Peter Vološčuk z prešovského KPÚ.
Na otázku, kedy prišli s návrhom urobiť odbornú expertízu, nám pamiatkari do uzávierky neodpovedali.
Zaujímalo nás, ako bude ďalej farský úrad postupovať a či dá expertízu urobiť. "Neviem sa momentálne vyjadriť. Musíme si k tomu sadnúť s členmi farskej ekonomickej rady a urobiť nejaké závery," povedal nám dekan farnosti svätého Mikuláša v Prešove Jozef Drondzek.
Na obnovu sa vyzbierali veriaci
Peniaze na obnovu získali zo zbierok a darov veriacich v konkatedrále v Prešove. "Jedna kaplnka vychádzala približne na 10-tisíc eur. Sezóna sa na prešovskej Kalvárii tradične otvára na Veľkú noc a trvá do Sviatku všetkých svätých. V tomto období sa v kostolíku na vrchole konajú každú nedeľu sväté omše," dodal dekan Jozef Drondzek.
Prešovská Kalvária
Autorom prešovskej Kalvárie je jezuitský páter František Perger, ktorý prišiel do Prešova v roku 1764. Kalvária sa začala stavať v barokovom štýle v roku 1721. Celý komplex je tvorený kostolom sv. Kríža, štrnástimi kaplnkami so zastaveniami krížovej cesty, veľkou kaplnkou Svätých schodov, katakombami a cintorínom.
(čor)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári