Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Na konci Murárskej ulice osadilo mesto Prešov zábranu z panela. Pretína prírodný chodník z rómskej štvrte Stará tehelňa smerom k rodinným domom a záhradkám.
PREŠOV. Murárska ulica sa nachádza v pokojnej časti širšieho centra Prešova. Ulica je slepá, cestu lemujú rodinné domy. Na konci cesty vedie z konca živelne urobený chodník smerom k Starej tehelni.
Neslávne známej štvrti, v ktorej mesto postavilo v roku 2001 byty pre neplatičov. Dnes je z nej rómske geto. Cestička na kopci medzi tehelňou a Murárskou je miestnymi využívaná ako skratka.
Na vrchu kopca vyrástla dnes osem metrov dlhá a asi dva a pol metra vysoká panelová zábrana. Suma, ktorú naň mesto vyčlenilo, nemá presiahnuť výšku 2 000 eur. Obyvatelia Murárskej a okolitých ulíc stenu vítajú.
Domáci hovoria: Konečne. Rómovia sa sťažujú
František Kubica má 76 rokov a od narodenia býva práve v poslednom dome na Murárskej. Vandalizmus obyvateľov Starej tehelne je podľa jeho slov na dennom poriadku. „Je to strašné. Chodia hore dole. Nerobia, pijú, špinia tu," povedal nám.
Zábrana by podľa neho v tomto smere mohla pomôcť, ale považuje to za dočasné riešenie. „V pôvodnom pláne, keď sa išli stavať tieto byty, bola zapracovaná požiadavka na postavenie oporného múru. Neuskutočnila sa, dohodnuté podmienky mesto nesplnilo. Neurobilo sa nič, len sa tu vysadil živý plot, ktorý je nefunkčný," zdôraznil Kubica.
Poukázal na zlomené konáre blízkych sliviek a potvrdil že aj jeho susedia a záhradkári sa sťažujú na vandalizmus či krádeže. Aj on sa viackrát sťažoval na mesto a podpísal sa aj pod petíciu.
Členka petičného výboru Helena Miklošová si myslí, že múr je iba veľmi malou zábranou proti vyčíňaniu obyvateľov zo Starej Tehelne. Mal by byť dlhší a vyšší. Presadzuje pôvodný projekt s dĺžkou múra 400 metrov, ktorý by oddeľoval celú Starú Tehelňu od rodinnej zástavby majority.
„Nejde o žiadnu diskrimináciu Rómov. Moja dobrá známa tu bola prepadnutá. Berieme to tak, že my sa chceme ohradiť a my chceme tento plot pre vlastnú bezpečnosť,“ povedala Miklošová.
Rómom zo Starej tehelne sa nová zábrana nepáči. „Prekáža to ľuďom. I starým, teraz musia chodiť naokolo," zareagoval Marcel Gabčo (na snímke Michala Franka). Podľa neho túto skratku využívali aj deti. „Dá sa preskočiť ten plot," uzavrel.
„My sa necítime byť vinní. Chodievame tade na Sabinovskú ulicu s deťmi do škôlky a do školy. Ako mohli niečo také urobiť? Kadiaľ máme teraz chodiť? Je to voči nám normálna diskriminácia,“ povedal Balog.
Primátor: Nemáme problém vyjsť v ústrety
Zábrana na konci Murárskej je priechodná. Čoskoro na nej bude osadená brána, pričom kľúč od nej budú mať majitelia pozemkov v záhradkárskej oblasti.
Mesto považuje postavenie steny za preventívno-bezpečnostné opatrenie. „Početné sťažnosti obyvateľov sa týkajú aj neprispôsobivých kriminálnych živlov, ktorí tadiaľ doposiaľ prechádzali a na ich domoch, pozemkoch, záhradách a plotoch páchali vandalizmus. Šlo opakovane o najmä mladých páchateľov zo slabších sociálnych vrstiev, ktorých útoky sa vyznačovali nízkou profesionalitou a neadekvátnym násilím," uviedla hovorkyňa Iveta Adamová.
„Chodník je neudržiavaný a počas dažďov rovnako v zime počas snehu je pre prechádzajúcich nebezpečný. K Starej tehelni vedie niekoľko udržiavaných ciest a chodníkov, aj preto radnica pristúpila k tomuto riešeniu," uviedol primátor Pavel Hagyari (nez.)
Dodal, že ďalším dôvodom boli práve sťažnosti obyvateľov: „Nemáme problém vyjsť týmto žiadostiam v ústrety. Z dopravného hľadiska ide o slepú ulicu, takže nie je nutné ponechať ju priechodnú pre motorové vozidlá, pretože ďalej žiadna cesta nevedie. Vzhľadom k tomu, že tu boli mnohopočetné sťažnosti na vandalizmus, priestupky a inú protispoločenskú činnosť, toto opatrenie by malo vyriešiť viacero problémov naraz."
Poslankyňa: Ide najmä o bezpečnosť
Predsedníčkou výboru mestskej časti č. 3, kam spadá aj Stará tehelňa, je poslankyňa Marta Kollárová (nez.). Podľa jej slov bola panelová zábrana postavená predovšetkým z bezpečnostného hľadiska.
„Práve táto skratka pre peších, kde sa roky prechádza z jednej časti Starej tehelne do druhej časti, je v svahovitom teréne, vznikajú tam divoké skládky..." Upozornila na to, že tam mala byť silná výsadba zelene, čo sa nestalo. Podľa jej slov bol tiež predpoklad odpredaja časti tohto pozemku na konci slepej mestskej komunikácie, kde mala byť prevádzka servisu.
Kollárová zdôraznila, že by nepodporila extrémizmus, ale tiež ju znepokojovali stupňujúce sa sťažnosti na „časté používanie tejto skratky a rôzne zhoršenie občianskeho spolunažívania". Ako dodala, tieto problémy musia byť riešené systematicky. Napríklad stále nie je dotiahnutá požiadavka na zachádzanie spojov MHD k Starej tehelni.
frk
Chronológia Starej tehelne
1997 - Mestské zastupiteľstvo rozhodlo o výstavbe bytov pre neplatičov a neprispôsobivých, kúpilo pozemky v lokalite Stará tehelňa
2001 - v októbri otvorenie prvých 88 zo 176 bytov v Starej tehelni (druhú etapu zaplatil štát), za účasti primátora Juraja Kopčáka (KDH, SDKÚ), splnomocnenkyne vlády Kláry Orgovánovej či Waltera Rochela z delegácie Európskej komisie; v decembri sa tam usídlil Belgický Červený kríž, pomáhajúci v terénnej sociálnej práci (dnes už priamo tam nepôsobí)
2002 - v marci prvé problémy s vandalmi. Mesto zakročilo, rozbité okná im dalo k náhrade a primátor J. Kopčák vyhlásil: "V projekte sa uvažovalo aj s vybudovaním sociálnej infraštruktúry, mal tam byť obchod, pošta, krčma, centrum pre kultúru, či pastoráciu. Nejde to však zabezpečiť z tých istých prostriedkov ako byty. Musíme zháňať zdroje na to, aby sme takúto sociálnu infraštruktúru mohli postaviť. Bolo by totiž nefér voči občanom mesta Prešov, aby sme to postavili z mestského rozpočtu."
2005 - ďalšie rozšírenie tehelne; neprešla koncepcia nízkorozpočtových prístreší vo viacerých častiach mesta; odzneli slová poslanca J. Kužmu (SDKÚ-DS), ktorý potvrdil, že v pôvodnom pláne sa rátalo s vybudovaním oporného múru vo výške 5 metrov - vznikol z toho škandál, žiadosti o postavenie akéhokoľvek plota boli zamietnuté
2006 - pretrvávajúca kritika, že Stará tehelňa stále nemá sľúbené kamery, ani pracovisko mestskej polície (napokon k tomu došlo)
2010 - dlhy neplatičov z tehelne presiahli sumu 1,2 mil. eur; postavená osemmetrová panelová zábrana
frk
Chodník ku skratke. František Kubica ukazuje na polámané stromy. Foto: Michal Frank
Diskusia k článku bola zrušená pre neustále porušovanie kódexu diskutujúcich
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári