ZLATÁ BAŇA. Kríž je aj symbolickou spomienkou na utrpenie gréckokatolíkov. Nebohý otec autora myšlienky i návrhu Jána Krličku z Prešova bol totiž kňazom tejto cirkvi a v 50. rokoch ho prenasledovali.
"Je to aj taký hold pre neho," povedal J. Krlička, ktorý je umelecký rezbár a kríž vytesal. Pomáhal mu výtvarník a riaditeľ školy Dušan Brhlík z Prešova.
Spôsob ukotvenia a veľkosť upevňovacích prvkov vypočítal Vladimír Rusnačko. Všetci traja sú chatármi v Zlatej Bani (okres Prešov).
Ich nápad potešil starostu Dušana Demčáka (SDKÚ-DS): "Väčšinou majú ľudia od obce požiadavky. Preto ma prekvapilo, že niekto chce úplne grátis niečo obci darovať."
Nechceli sa pretekať
Tŕňovú korunu a kované prvky vytvoril umelecký kováč Martin Heštera: "Nebolo to náročné. Bolo to skôr o zábave."
Technické veci mal na starosti V. Rusnačko: "Vypočítali sme, aká musí byť pätka, akú musí mať váhu, aby bolo ťažisko umiestnené dole, veľkosť skrutiek, ukotvenie, aby to celé nespadlo." Kríž upevnili na betónovej platni, ktorá je takmer dva metre zapustená v zemi a váži tri tony. V nej sú uložené kotviace prvky a na nich je dielo postavené. To váži spolu s konštrukciou okolo 800 kíl.
Výtvarníci vyrezávali kríž z deväťmetrového duba. Ten zabezpečil starosta. Od nápadu do vyhotovenia diela ubehol mesiac. Zrejme ide o najvyšší drevený kríž umiestnený v exteriéri. "Na Detve stoja päťmetrové, tento má šesť. Ale nerobili sme to preto, aby sme sa pretekali," dodal Krlička.
Podľa starostu kríž bude vítať ľudí pri vstupe do obce a bude kresťanskou symbolikou toho, že všetci nesieme svoj kríž. Požehná ho počas odpustovej slávnosti na sviatok Sedembolestnej Panny Márie rímskokatolícky kňaz Juraj Sitarčík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári