Legendárna postava dejín Alžbeta Báthory sa vydala už ako 15-ročná vo vranovskom kostole. Kronika a historické pramene hovoria o tom, že na hostinu prišlo až 4 000 ľudí. Počas víkendových Dní mesta Vranov budú ponúkať všetkým dospelým Bátoričkin elixír.
VRANOV NAD TOPĽOU. Bátorička sa v roku 1575 vydávala za Františka Nádašdyho v kostole vo Vranove.
"Zrejme to nebola bazilika Narodenia Panny Márie, ktorá je dnešným rímskokatolíckym kostolom. Až v roku 1580 Eufrozína Bátoriová rozhodla o výstavbe nového, takzvaného maďarského kostola. V čase svadby Bátoričky a Nádašdyho sa využíval starší vranovský farský kostol, ktorý dnes už nestojí. Ostali po ňom iba archeologické stopy," informovala riaditeľka múzea v Hanušovciach nad Topľou Mária Kotorová.
Jeho základy sa našli na Námestí slobody a dnes cez najstaršiu vranovskú sakrálnu stavbu vedie hlavná cesta.
"Priamo cez loď, ktorá je, pravda, pod zemou. Nezostali ani žiadne viditeľné stopy po vranovskom vodnom hrade, ktorý sa nachádzal v miestach dnešného gymnázia a mestského úradu. Na tomto hrade a na hrade Čičva sa odohrávalo bujaré veselie, na ktoré vraj prišlo až štyritisíc hostí a svoj dar poslal aj kráľovský dvor," uviedla M. Kotorová.
Jediným miestom v súvislosti s "krvavou" grófkou, ktoré sa v regióne ako-tak zachovalo, sú ruiny hradu Čičva nad obcou Sedliská neďaleko Vranova.
"Oficiálne sa označuje ako Čičava, ale miestni tento názov neuznávajú. Traduje sa, ale neviem doložiť zdroj, že aj na Čičve zmarila Bátorička dva životy," prezradila Kotorová.
Pytačky na slávnostiach
Primátora mrzí, že sa Vranov nespomenul v Jakubiskovom filme o Bátoričke. Jej pytačky si pripomenú v piatok počas Dní mesta Vranov.
"História hodnotí všelijakým spôsobom túto historickú osobnosť. My si však pripomenieme jej pytačky, ktoré budú súčasťou kultúrneho programu. Ako špecialitu budeme účastníkom slávností podávať Bátoričkin elixír. Ponúkneme ho všetkým dospelým," dodal primátor mesta Vranov Tomáš Lešo (nez.).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári