Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Lucia Nicholsonová nepovažuje múr nad prešovskou Starou tehelňou za nič strašné a tvrdí, že celý problém je nafúknutý. Stavanie podobných stien pri rómskych getách podľa nej nerieši príčiny, iba dôsledok.
PREŠOV. „To je celé?" Tak znela prvá reakcia štátnej tajomníčky ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Lucie Nicholsonovej (SaS) po tom, čo zbadala múr oddeľujúci Starú tehelňu od Murárskej ulice.
Múr za týždeň, čo stojí, zmenil fazónu. Objavil sa na ňom nápis Múr nárekov a odkazy ako „hádžu kamene", „otrávili mi psa", „zbili ma", „okradli ma" a podobne.
Zrejme nešlo o spontánnu reakciu, keďže nápisy sú úhľadné, vytvorené rovnakým písmom.
Poľná cestička vychodená v prudkom svahu je po dokončení múru nepriechodná. Vznikla živelne a ako skratku ju využívali Rómovia zo Starej tehelne.
Obyvatelia niekoľkých ulíc sa opakovane sťažovali na narastajúcu kriminalitu a vandalizmus. Tie majú údajne na svedomí hlavne neprispôsobiví spoluobčania.
Mesto Prešov sa rozhodlo postaviť osem metrov dlhý a dva metre vysoký múr. Dôrazne odmieta obvinenia zo segregácie.
Nicholsonová chápe obyvateľov Murárskej
„Čakala som, že je väčší. Chápem, že týmto sa dalo zamedziť tomu, aby Rómovia nevyužívali skratku, ktorú si oni sami urobili," povedala L. Nicholsonová, ktorá považuje dôvody obyvateľov Murárskej za legitímne.
Zaráža ju však, že v Starej tehelni nie je žiadna občianska vybavenosť, ktorú mesto v minulosti sľubovalo.
„Evidentne je tu múr, ktorý pravdepodobne vyriešil časť problémov, ktoré mali obyvatelia tejto ulice a časti mesta, teda to nevnímam hystericky. Druhá vec ale je, že všetky tieto múry odstraňujú len dôsledky, ale neriešia príčiny," zdôraznila.
Lucia Nicholsonová si pozrela aj ďalšie problematické múry: „Mne to všetko príde veľmi nafúknuté. Keď sa do toho obujú všetci ľudsko-právni bojovníci, tak ono to zrazu znie, že tu staviame múry. Pritom stačí len prísť, pozrieť si to na vlastné oči a zistíte, že to vôbec nie je také strašné."
"Ak to rieši len časť problémov dennodenného života na oboch stranách, tak to má svoje opodstatnenie. Len opakujem, že neustále, už desaťročia, riešime čiastkovými opatreniami len dôsledky," dodala.
Sľubuje komplexné zmeny
Štátna tajomníčka dodala, že vláda chce naštartovať komplexné zmeny v tejto problematike.
"Nejde to zo dňa na deň, lebo toto je problém, ktorý pred sebou tlačíme 50 rokov, nikto nemôže očakávať, že to vyriešime za štyri roky, ale dokážeme to naštartovať," dodala.
Zároveň upozornila na nutnosť aktívneho fungovania komunitných centier a terénnych sociálnych pracovníkov.
Podstatu riešenia problémov ľudí žijúcich v komunitách ohrozených sociálnym vylúčením vidí štátna tajomníčka predovšetkým vo vzdelaní a v neposlednom rade aj v systéme, ktorý nemotivuje týchto ľudí k žiadnej aktivite a ten si rovnako vyžaduje zmenu.
Prešovský múr medzičasom pokryli rôzne nápisy. Foto k článku: Ingrid Timková
Problémová nie je celá Tehelňa
„Mrzí ma, že stojíme pred múrom a hovoríme o parciálnom probléme. Pozornosť treba venovať terénnej sociálnej práci, ktorá dva roky prebiehala na Starej tehelni a priniesla svoj úžitok. Nám sa vďaka sociálnej diagnostike podarilo lokalizovať tie najproblémovejšie prípady. Snahou mesta je, aby sa zo Starej tehelne stala štandardná komunita," uviedol vedúci sociálneho odboru Mestského úradu v Prešove Marián Bača
Na margo obyvateľov Tehelne dodal: „Nehádžme všetkých do jedného vreca. Je tam možno 20 rodín, ktoré tam nepatria, ktoré potrebujú intenzívnu sociálnu prácu, inak táto komunita môže fungovať štandardne."
Odborník: Múr ľuďom nepomôže
Alexander Mušinka je odborník na rómsku problematiku. Situáciu v Starej tehelni má podrobne zmapovanú, je spoluautorom a editorom jedinej odbornej publikácie o tejto lokalite.
Výstavbu panelovej zábrany za riešenie nepovažuje. Označil ju za „prvoplánové, jednoduché riešenie", ktoré ľuďom z Murárskej a okolia nepomôže: „Som presvedčený o tom, že toto bezpečnosť a kvalitu života týchto ľudí nezlepší."
Podľa jeho slov je najväčším problémom Starej tehelne práve sľubovaná a nepostavená občianska vybavenosť. „Na jedno miesto bola umiestnená problémová komunita a nechala sa tak," dodal.
Názory
Kubica radil štátnej tajomníčke
Pri štátnej tajomníčke sa pristavil aj František Kubica (76 - na snímke), ktorý býva celý život na konci Murárskej ulice.
„Toto je roky zanedbávaný problém. Vy ste do toho vhupli, ja vás tu vítam. Dúfam, že budete pracovať inak ako vaši predchodcovia, ktorí sa o toto vôbec nestarali," povedal.
Nicholsonová na jeho slová reagovala: „To sú aj moje slová. Snáď, keď sa stretneme o také dva roky, už si budeme môcť porozprávať o niečom konkrétnejšom."
Starý pán ponúkol aj radu: „Netreba ich zgrupovať. Tým si vytvárame starosti. Treba ich rozptýliť pomedzi väčšinu. A prevychovať ich, čo bude veľký problém. Lebo doteraz sa ich výchova rozpustila."
S týmto názorom sa stotožnila aj štátna tajomníčka. „Veľmi múdro, presne tak. Poďte robiť ku mne na úrad," poznamenala Lucia Nicholsonová.
tim, frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári