Korzár logo Korzár Prešov
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 18:58

V Ratvaji a v Uzovciach pochybili pri vypisovaní zápisnice

Takmer stopercentnú účasť v referende vykázali v dvoch obciach Sabinovského okresu. Potvrdilo sa, že došlo k chybe pri vypĺňaní zápisnice. Možný podvod v oboch prípadoch vylučujú.

Obecný úrad v Uzovciach. Pri referende tu pochybila okrsková komisia, podobne aj v susednom Ratvaji.Obecný úrad v Uzovciach. Pri referende tu pochybila okrsková komisia, podobne aj v susednom Ratvaji. (Zdroj: Michal Frank)

Agentúrny materiál sme nahradili autorskými článkami redakcií Korzára a SME.

Takmer stopercentnú účasť v sobotňajšom referende vykázali v dvoch obciach Sabinovského okresu. V oboch prípadoch sa potvrdilo, že došlo k chybe pri vypĺňaní zápisnice. Možný podvod v oboch prípadoch vylučujú.

RATVAJ/UZOVCE.Chybne vypísané zápisnice v dvoch takmer susedných obciach pri Sabinove spôsobili referendový zmätok.

Štatistický úrad informoval, že v Ratvaji bola účasť 98,96 percenta, keď malo hlasovať 95 z 96 oprávnených voličov.

V Uzovciach bola podľa vyhodnotenia zápisnice účasť 98,52 percenta a hlasovať malo 400 zo 406 voličov.

Tieto údaje sú však nesprávne, účasť v oboch obciach bola výrazne nižšia. Chyba nastala pri vypĺňaní zápisnice, čo sa dnes potvrdilo.

Predsedníčka z Ratvaja: Pripúšťam chybu

V Ratvaji prevzala okrsková referendová komisia 95 hlasovacích lískov. Oprávnených voličov bolo 96, vydaný však bol jeden voličský preukaz. Hlasovania sa zúčastnilo 15 ľudí, všetky hlasy boli platné.

„Dvakrát sme to prepočítavali, bolo ich pätnásť. Oprávnených voličov bolo 96," potvrdila nám predsedníčka komisie Michaela Horváthová (na snímke Michala Franka), ktorá bola v komisii nominantkou SaS.

„Pripúšťam chybu, že som to zapísala do zlej kolónky," povedala M. Horváthová, ktorá vylučuje, že by išlo o manipuláciu so zápisnicou: „Prišla som na obvodný úrad, skontrolovali to, že je všetko v poriadku, môžete ísť. Určite nebola stopercentná účasť. Nebol to žiadny podvod, nič také..."

Mysleli si, že je to v poriadku

Podobný prípad nastal v Uzovciach, kde tiež zle vyplnili kolónky v zápisnici a vykázali takmer stopercentnú účasť. Dozvedeli sa o tom až z médií.

„My sme napísali, že bolo hlasovať 109 voličov. Možno to zle napísala do kolónky. Určite ich nebolo viac," povedala podpredsedníčka sedemčlennej okrskovej komisie Božena Kancirová, nominovaná za Smer-SD.

Konštatovala, že ani nepostrehli, že bolo niečo zle napísané: „My sme prišli do Prešova, odovzdali papiere na obvodnom úrade a nepovedali nám nič, že by bolo zle. Teda sme mysleli, že je všetko v poriadku."

Podľa jej slov bolo v Uzovciach 406 oprávnených voličov. „Pracovníčka úradu nám vydala 400 lístkov," povedala podpredsedníčka komisia.

Reálna účasť v Uzovciach bola 109 voličov, teda približne 25 percent, všetky hlasy boli platné. Údaj sa však dostal do nesprávnej kolónky, preto štatistický úrad vykázal takmer stopercentnú účasť (akoby hlasovalo 400 zo 406 občanov).

Chybné údaje už spresnil aj Štatistický úrad SR, ktorému boli predložené sporné zápisnice z oboch dedín. Tie potvrdili čísla, o ktorých hovorili zástupcovia oboch okrskových komisií.

Predsedníčky komisií: Žiaden podvod, pomýlili sme sa

Senzácia sa nekoná. Bezkonkurenčne najvyššia účasť voličov na referende v dvoch susedných obciach okresu Sabinov, vznikla chybou v zápisniciach.

Ako mohlo dôjsť k tejto disproporcii?

„Do kolónky, do ktorej sme mali uviesť 109 počet vydaných hlasovacích lístkov, sme omylom uviedli 400 lístkov, ktoré nám vydali na obecnom úrade. To je všetko. Sekli sme sa akurát v jednom čísle. Urobili sme chybu, priznali sme si ju," vysvetľuje predsedníčka okrskovej volebnej komisie v Uzovciach Michaela Forišová.

Forišová, ktorú do komisie nominovala Slovenská národná strana, vylučuje, že by účasť na hlasovaní zámerne skreslili: „Určite to nebol zámer. Nad zápisnicou sme sedeli celá komisia, spolu sme ju písali siedmi ľudia."

Politikom, ktorí tvrdia, že výsledky skreslili zámerne, odkazuje: „Môžu sa opýtať celej komisie, všetci potvrdia, že došlo k omylu. Aj na obvodnej komisii potvrdili, že všetko je v poriadku."

Chybu priznáva aj predsedníčka komisie v Ratvaji Michaela Horváthová. „Sama neviem, ako sa to mohlo stať. Aj na obvodnom úrade, kde zápisnicu skontrolovali, povedali, že všetko je v poriadku."

Devätnásťročnú dievčinu nominovala do komisie Sloboda a solidarita, ktorá referendum zorganizovala. Sama však hovorí, že nie je jej členkou a zastupovanie strany nezohralo pri písaní zápisnice žiadnu úlohu: „Žiadneho podvodu som sa nedopustila, žiadne výsledky sme nezmanipulovali. Jednoducho, stal sa omyl."

Zároveň popiera, že by svoj postup konzultovali s komisiou v neďalekých Uzovciach, kde sa dopustili rovnakého omylu, alebo že by ich bol niekto z SaS kontaktoval či inštruoval: „Nikomu sme nevolali, ani nám nikto netelefonoval. Bola to náhoda. Bývam v Prešove a nikoho z komisie z Uzoviec ani nepoznám."

Nepríjemná skúsenosť je pre Michaelu ponaučením. „Už v živote nechcem byť predsedníčkou komisie."

V komisiách prvýkrát neboli zapisovatelia

Podľa starostu Uzoviec Vincenta Tomka omylu sa dalo predísť. V komisiách prvýkrát neboli zapisovatelia, ktorí by chybu s najväčšou pravdepodobnosťou zachytili: „Nechápem, čo tým chceli ušetriť. U nás robí zapisovateľku okrskovej komisie počas volieb a referend pracovníčka obecného úradu. Keby tam bola, určite by sa to nestalo."

Mikuláš Jesenský
Štatistický úrad a ministerstvo nezodpovedajú za pravdivosť

Štatistický úrad nezodpovedá za pravdivosť údajov uvedených v zápisniciach okrskových komisií.

BRATISLAVA. Štatistický úrad (ŠÚ) nezodpovedá za pravdivosť údajov uvedených v zápisniciach okrskových komisií. V prípade chybných zápisníc z obcí Ratvaj a Uzovce úrad preveril situáciu a podľa jeho predsedníčky Ľudmily Benkovičovej nepochybil.

"Odborný sumarizačný útvar ŠÚ SR vo volebnom obvode Prešov spracoval zápisnice jednej aj druhej obce tak, ako boli predložené. Pracovníci štatistického úradu pracujú iba s podpísanými zápisnicami. Výčitky nemajú oprávnenie," povedala predsedníčka ŠÚ SR Ľudmila Benkovičová.

Okrsková komisia je posledná inštancia

"Prezentované údaje o účasti v spomenutých dvoch obciach sú v súlade s tým, čo predložili okrskové komisie pre referendum. Týmto zo strany štatistického úradu považujem otázku referenda v obciach Ratvaj a Uzovce za uzavretú," povedala Benkovičová.

"Okrsková komisia pre voľby alebo pre referendum je posledná inštancia, ktorá je zodpovedná v rámci svojho okrsku za to, čo napíše do tej zápisnice."

Predsedníčka štatistického radu tiež pripomenula, že k sobotňajšiemu referendu vydali príručku s metodickými pokynmi, čo majú okrskové komisie robiť. Pred referendom pozýval ŠÚ SR opakovane na školenia.

Šéfka štatistiky očakáva, že členovia okrskových komisií ovládajú aspoň zákon o referende. K štúdiu metodických pokynov, zákona, či na návštevu školení ich však nikto nemohol nútiť.

"Štatistický úrad neorganizuje ani referendum, ani voľby, on zodpovedá výlučne za spracovanie výsledkov. Pre nás je rozhodujúce to, čo je napísané v tej zápisnici. Ak to podpíše päť ľudí, lebo tá okrsková komisia musí mať najmenej päť ľudí, nemám žiadne, ani morálne, ani zákonné, ani akékoľvek iné oprávnenie, aby som o tom pochybovala. Ja tu zápisnicu tak, ako mi ju predložia, som povinná spracovať a to sme my urobili," dodala Benkovičová.

"Tieto čísla potvrdili všetci členovia okrskovej komisie svojím podpisom. Ak niekto spochybňuje niektoré číslo v niektorých zápisniciach, tak by som odporúčal, aby sa spýtal zodpovedných členov komisie a oni vysvetlili tieto čísla," komentoval údaje riaditeľ pracoviska ŠÚ SR v Prešove Ján Cuper.

Ministerstvo vnútra nie je kompetentné konať

"Ministerstvo vnútra SR nie je v prípade zle vyplnených okrskových zápisníc kompetentné konať," povedala riaditeľka odboru volieb a referenda ministerstva vnútra Lívia Škultétyová.

Za to, čo je napísané v zápisnici okrskovej komisii pre referendum, zodpovedajú členovia okrskovej komisie. To, koľko hlasovacích lístkov mali komisie k dispozícii, je zasa zodpovednosťou obcí, ktoré podľa zákona hlasovacie lístky doručujú do okrskových komisií.

"Hlasy odovzdané v referende sčítajú okrskové komisie a ich členovia vyhotovujú zápis o priebehu hlasovania, len oni," dodala Škultétyová.

Vyplýva z toho, že ministerstvo vnútra problém nemôže riešiť. O prípadných sťažnostiach proti výsledku referenda rozhoduje Ústavný súd SR.

sita

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 3. Home (ale aj) Office
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Zelená Bratislava
 7. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 5. Ruža zmeny
 6. Úpravy automobilov pre ZŤP
 7. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 8. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 225
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 18 041
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 125
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 228
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 709
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 229
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 536
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 098
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 990
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 611
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Pribudlo 705 prípadov nákazy a ďalších šesť úmrtí (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 31 400. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 98 obetí.

Odberné miesto na nový koronavírus.

Smatana: Plošné testovanie antigénovými testami je zlé riešenie, ale rozumiem mu

Antigénové testy sú menej presné, dôkazom je aj nakazený Trump.

Bývalý šéf Inštitútu zdravotníckej politiky Martin Smatana.
Cynická obluda

Terazky budeme testovať

Testovanie vraj nezvládnu zabezpečiť zdravotníci, lebo zdravotníctvo utrpelo vládou Smeru. Tak ho zabezpečí armáda.

Komentár Petra Schutza

Vláda sa v hysterickom kŕči vrhla na logistickú divočinu

Fiasko by znamenalo nielen stratu dvesto miliónov, ale aj znemožnenie krajiny.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop