Dnes sa tam chystá podpredseda vlády pre menšiny Rudolf Chmel (Most-Híd).
PREŠOV. O novej panelovej zábrane v Prešove už informovali aj rakúske médiá. Dva príspevky uviedol rozhlas, televízia ORF uviedla príspevok pod názvom Rómska cesta je zahataná.
Radnica odmieta obvinenia aktivistov
Znepokojenie nad výstavbou múru vyjadrilo aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: "Múry nahrádzajú bezradnosť miest a obcí, ktoré zlyhali a rezignovali na svoje poslanie. Tam, kde mestá a obce neprijímajú systémové opatrenia, absentuje aktívna komunikácia o riešení akútnych problémov spolužitia."
Prešovský mestský úrad zareagoval: "Radnica odmieta akékoľvek obvinenia z rasovej segregácie a ani stavby nerozdeľuje na antiminoritné či antimajoritné. Ide iba o opatrenie proti prechodu peších v tejto oblasti. K Starej tehelni je riadna príjazdová komunikácia aj chodník v správe mesta, ktorý môžu obyvatelia užívať, a nevytvárať si živelným spôsobom skratky v nebezpečnom teréne."
Nicholsonová: Treba naštartovať zmenu systému
Problematiku spolunažívania s minoritou má vo svojej agende štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová (SaS). Navštívila miesta, kde vyrástli podobné zábrany.
Dnes bude o problémoch, na ktoré naráža samospráva v každodennej práci s rómskou komunitou, rokovať v Lipanoch (okres Sabinov). Programom pracovného stretnutia budú aj návrhy legislatívnych zmien týkajúcich sa zákonov vo vzťahu k rómskej problematike.
Nicholsonová sa prikláňa k názorom, že múry a ploty neriešia príčiny problému spolunažívania majority s rómskou menšinou. Na otázku, či má vláda pripravené riešenia, reagovala: "Máme ich niekoľko. Bude veľmi ťažké ich naštartovať, nájsť na ne peniaze, ale pracujeme na tom každý deň. Nejde to zo dňa na deň, nikto nemôže očakávať, že to vyriešime za štyri roky, ale naštartujeme to."
Podľa Nicholsonovej sa nedá pohnúť z miesta bez toho, aby začali fungovať komunitné centrá, terénni sociálni pracovníci, ktorí budú na individuálnej báze pracovať s problematickými rodinami.
Ďalším kľúčom je vzdelávanie, treba sa zamerať na deti už od predškolskej výchovy. Problémom je aj zaradenie týchto detí do špeciálnych základných škôl, odkiaľ často vychádzajú bez toho, aby sa vedeli čo i len podpísať. Potom sa nedokážu zamestnať a sú do konca života odkázaní na pomoc štátu.
Takisto zdôraznila, že treba zmeniť sociálny systém. Nie je problém Rómov, že ho zneužívajú, ale štátu, že vytvoril taký systém, ktorý ich žiadnym spôsobom nemotivuje k aktivite. "Takže poďme meniť tieto systémové veci. Neočakávajme však, že výsledky sa dostavia okamžite," uzavrela štátna tajomníčka.
Autor: tim, frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári