Korzár logo Korzár Prešov
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
VERDIKT SI ŠÉF PODSVETIA VYPOČUŤ NEPRIŠIEL

Definitíva. Černák dostal doživotie

Konečný verdikt - doživotie. Tak rozhodol včera prešovský krajský súd. Zamietol odvolanie Mikuláša Černáka a potvrdil trest za 6 vrážd a zosnovania ďalšej. O podmienečné prepustenie môže požiadať po 25 rokoch. Obžalovaný na vyhlásenie rozhodnutia neprišie

Mikuláš Černák. Z väzby putoval do väzenia.Mikuláš Černák. Z väzby putoval do väzenia. (Zdroj: Ingrid Timková)

l, ani jeho zvolení obhajcovia.

PREŠOV. Mikuláš Černák, obávaný šéf slovenského podsvetia z divokých 90. rokov, putuje z väzby na doživotný trest. Rozhodol o tom prešovský krajský súd, ktorý zamietol odvolanie Černáka i jeho matky Žofie voči rozsudku prvostupňového súdu a doživotie potvrdil. Rozhodnutie je konečné, zákon nepripúšťa žiaden opravný prostriedok. Do úvahy prichádza iba mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd SR v prípade nových dôkazov.

Právo na obhajobu porušené nebolo

Predseda senátu Viliam Dohňanský pred vyhlásením verdiktu uviedol, že súd žiadny z návrhov obhajcov na doplnenie dokazovania už nepovažoval za potrebný.

Odvolanie bolo rozpísané na asi 150 stranách. Černák napádal rozsudok vo všetkých výrokoch. Aj to, že boli porušené jeho práva na obhajobu, keď si nemohol vziať za advokáta Jána Gerega. Ten však v tejto veci vystupoval aj ako svedok. "Úloha svedka má prednosť pred postavením obhajcu," dôvodil Dohňanský.

Černák hodnotil dôkazy inak ako prvostupňový súd. Odvolací súd sa s jeho názormi nestotožnil: "Vykonané dôkazy boli v dostatočnom rozsahu, boli hodnotené správne."

Zásadu špeciality neporušili

Pri zásade špeciality Černák poukazoval na pochybenie polície a prokuratúry v prípravnom konaní, keď mu vzniesli obvinenie a začali trestné stíhanie pre všetky skutky napriek tomu, že česká strana súhlas na to nedala (bol v tom čase na úteku v Čechách). Pochybenie malo nastať tým, že Černákovi bolo vznesené obvinenie a vydané uznesenie o začatí trestného stíhania pred rozhodnutím českého súdu o vydaní na Slovensko. Podľa sudcu sa však v trestnom poriadku v článku o vydávaní jednoznačne konštatuje, že žiadosť o súhlas musí byť daná spolu z ďalšími dokladmi. A pokiaľ je vec v štádiu trestného stíhania, je potrebné priložiť aj príkaz o vzatí do väzby. "Nie je mysliteľné, aby takýto príkaz bol vydaný osobe, ktorá nie je trestne stíhaná," vysvetlil Dohňanský. Tvrdenie obhajoby, že bola porušená zásada špeciality, je podľa neho "nezákonná a špekulatívna". Aj tvrdenie, že osobná sloboda Černáka bola obmedzená nezákonne pred súhlasom českej strany: "Vzatý do väzby bol po tom, ako mestský súd v Prahe vydal súhlas na trestné stíhanie."

Súd: Použitie priznania bolo v rozpore so zákonom

Pri dohode o vine a treste Černák poukazoval na to, že sám požiadal o takéto konanie. Vyšetrovatelia a zástupcovia prokuratúry ho poučili, že je k tomu potrebné jeho priznanie. "Priznal sa, nešpekulujme, či pravdivo. Následne oznámil, že si to rozmyslel a nie je ochotný pristúpiť na dohodu," poznamenal sudca.

Prokuratúra však navrhla na pojednávaní túto výpoveď čítať. "Okresný súd túto výpoveď prečítal. Tým došlo k porušeniu zákona. Ak prokuratúra alebo orgány činné v trestnom konaní vylákajú podvodným spôsobom priznanie a potom odbočia od dohody o vine a treste, zakladajú žalobu a domáhajú sa uznania viny aj na základe takejto výpovede, nemožno ju použiť," vyhlásil predseda senátu.

Podľa neho ak by prvostupňový súd nevykonal ďalšie rozsiahle dokazovanie, odvolací súd by zrušil rozsudok v celom rozsahu a vrátil aj Černákovu vec na okres.

K znaleckým posudkom Dohňanský uviedol, že súdom pribratí znalci potvrdili, že u Černáka nie je možná náprava a teda je dôvod na udelenie doživotného trestu. Na margo znaleckých posudkov, ktoré si dal vypracovať obžalovaný, uviedol, že znalci odpovedali na neúplné otázky, ktoré im advokáti zámerne položili. "Je to človek, ktorý priznal účasť na vražde a s ním to citovo ani nepohlo. Je citovo oploštený," vyhlásil Dohňanský.

Obhajoba: Neboli splnené podmienky pre potvrdenie rozsudku

Podľa obhajoby krajský súd nevykonal dokazovanie a neboli splnené podmienky pre potvrdenie rozsudku prvostupňového súdu. "Sám odvolací senát pripustil, že na dôkazy, ktoré sú v spise a došli teraz, súd neprihliadal. Súd poukázal na to, že ak sú to také závažné dôkazy, ktoré môžu spôsobiť zmenu rozhodnutia, má obžalovaný možnosť využiť mimoriadny opravný prostriedok, ako je obnova konania," uviedol náhradný obhajca Jozef Karabáš.

"Rozhodnutie vo vzťahu k Černákovi považujeme za zákonné a správne," uviedol zástupca Generálnej prokuratúry SR Peter Šufliarsky.

Matulu vrátili na nové prejednanie

Krajský súd zrušil v celom rozsahu rozsudok okresného súdu v časti týkajúcej sa obžalovaného Jozef Matulu – Černákovho exšvagra, ktorého prokuratúra viní zo spolupáchateľstva pri zorganizovaní vraždy Mariána Karcela. Vec vrátil na nové prejednanie. "Došlo k takým procesným pochybeniam, že vykonané dokazovanie vo vzťahu k Matulovi nie je možné použiť," vysvetlil Dohňanský. Matula totiž výslovne okresný súd požiadal, aby sa proces konal v jeho neprítomnosti, ale chcel tam byť, keď bude prebiehať dokazovanie, týkajúce sa vraždy Karcela. "Napriek tomu súd prvého stupňa vypočul svedkyňu a zároveň poškodenú Líviu Karcelovú," odôvodnil to Dohňanský.

Čo má podľa rozsudku na svedomí?
 • M. Černák, bývalý konateľ bezpečnostnej služby Security 3, sa podľa rozsudku v rokoch 1994-97 osobne podieľal na vraždách šiestich ľudí, usmrtenie ďalšej zorganizoval z väzenia. Podľa súdu išlo o vraždy vykonané obzvlášť surovým spôsobom a zo zavrhnutiahodných pohnútok.
 • O život mal spolu s kumpánmi pripraviť údajného policajného informátora Jozefa Filipa. Toho v septembri 1994 pri Liptovskej Tepličke strelil do krku a dal pokyn na jeho zahrabanie v lese. Účasť na tejto vražde priznal.
 • Odmietal však vinu na ďalších, z ktorých ho súd uznal vinným. V decembri 1994 podľa súdu strelil krátkou guľovou zbraňou Jozefa Štefana do nohy a brucha a zraneného ho v aute podpálil. Vo februári 1997 vo vlastnej kancelárii dopomohol na druhý svet nájomnému vrahovi Pavlovi Lenhartovi. V marci 1997 sa zúčastnil vrážd mužov z dunajskostredského podsvetia Milana Siposa a Emila Potáscha. V hoteli Gerlach v Poprade v marci 1997 osemkrát bodol nožom expolicajta Gustáva Slivenského. Následne mu oddelili Černákovi ľudia hlavu od tela a vystavili ju na výstrahu na kapotu auta na popradskom sídlisku. Telo zapálili v lese pri Vernári. Vraždu podnikateľa Mariána Karcela si objednal Černák z väzenia. Zavraždil ho v aute pred jeho domom v júni 2000 Branislav Adamčo dávkou zo samopalu. Ten je pre tento skutok už právoplatne odsúdený.
 • Prešovský okresný súd sa bude ešte zaoberať Černákovou vinou na vražde krčmára z Telgártu Miroslava Vlčka.
tim
Čo hovorí vyšetrovateľ - Ivan Ševčík: Bolo to náročné
 • Vypočuť si konečný rozsudok nad M. Černákom prišli aj vyšetrovatelia Úradu boja s organizovanou kriminalitou (ÚBOK). Vyšetrovanie vrážd, ktoré spáchali černákovci v divokých 90. rokoch, bolo podľa šéfa policajného tímu Ivana Ševčíka náročné: "Bolo to aj zábavné, práca nám išla odruky." Policajti museli bojovať s nedokonalosťou právneho systému, s obštrukčnými návrhmi obžalovaných a ich advokátov, s vysporiadaním sa zo zásadou špeciality. "Myslím si, že v súčasnom právnom systéme zásada špeciality v rámci Európskej únie nemá opodstatnenie, lebo sme museli prispôsobiť legislatívu únii," uviedol.
 • V čase vyčíňania mafiánskych gangov išlo vyšetrovateľom o život: "Vtedy áno, teraz nie." Vyšetrovanie bolo náročné na čas. "Robil som v polícii, bol som za to platený. Pracovali sme 10 až 12 hodín denne. Aj v sobotu i v nedeľu. Museli sme sa pripravovať na výsluchy, naformulovať otázky."
 • Paradoxne, v čase úspešného zavŕšenia ich snaženia, kedy súd uznal Černáka vinným, opustil rady polície: "K tomu sa nevyjadrujem. K politike sa nevyjadrujem." Na otázku, či v radoch polície existuje politikárčenie odpovedal: "Pozrite sa. Došlo k zmene vládnucej garnitúry. Je tam iná strana. A ak si myslia, že som spojený s inou stranou a pošlú ma preč..."
tim
Čo hovorí generálny prokurátor - Šufliarsky: Kauza bola prelomová
 • Podľa generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho bol proces s Černákom prelomový. "Z pohľadu verejnosti, i odbornej, a právneho stavu na území našej republiky je táto kauza prelomová. Aj z hľadiska osoby, ktorá bola odsúdená, i charakteru skutkov, za ktoré bola odsúdená. Osoba páchateľa v týchto skutkoch je považovaná odbornou verejnosťou i novinármi za top v organizovanom zločine na našom území. A práve preto je táto kauza výnimočná."
 • Bude rád, ak sa aj ďalšie závažné trestné činy podarí dotiahnuť do "víťazného" konca v konaní pred súdom. "Čiastočné výsledky sú tu zjavné. Odsúdený Adamčo a tak ďalej. To sú kauzy, ktoré všetky spolu súvisia. Verejnosť dostala signál, že sú tu štátne orgány, ktoré s týmto druhom kriminality vedia seriózne bojovať. "To je veľké pozitívum."
tim

Černák dostal doživotie. O podmienečné prepustenie môže požiadať po 25 rokoch.
Foto: tim

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 39 641
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 803
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 10 586
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 376
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 065
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 021
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 287
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 010
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 805
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 704
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Plocha v areáli bytového podniku, ktorá by mala slúžiť ako parkovisko pre vraky.

Bude v areáli bytového podniku.

7 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

22. jan

O klíme si kladieme falošné otázky.

22. jan
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

15 h
Petra Vlhová.

Gisinová pôjde hneď po Vlhovej.

12 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop