Korzár logo Korzár Prešov
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Černák prehovoril z väzenia: Žil som pre svorku. Zbytočne

Údajný boss slovenského podsvetia Mikuláš Černák prehovoril z väzby. Exkluzívne pre Korzár. Porozprával o jeho prepojeniach na politikov, o svedkoch, milenkách i tom, na koho a na čo myslí vo väzbe.

Doživotný väzeň. Mikuláša Černáka súd odsúdil na doživotie za spáchanie 6 vrážd a zosnovanie ďalšej. Polícia ho považuje za bývalého obávaného vodcu slovenského podsvetia. Obvinenia z vrážd popiera, priznal iba účasť na jednej. Svoju kriminálnu minulosť vDoživotný väzeň. Mikuláša Černáka súd odsúdil na doživotie za spáchanie 6 vrážd a zosnovanie ďalšej. Polícia ho považuje za bývalého obávaného vodcu slovenského podsvetia. Obvinenia z vrážd popiera, priznal iba účasť na jednej. Svoju kriminálnu minulosť v (Zdroj: Ingrid Timková)PREŠOV/ILAVA. Mikuláš Černák je vo väzení s prestávkami dvanásť rokov. V čase vzniku tohto rozhovoru čakal v Ilave na odvolanie voči rozsudku prešovského súdu. Ten 22. septembra rozsudok prvostupňového súdu potvrdil a Černáka poslal na doživotie.

S akými pocitmi ste prijali rozsudok prvostupňového súdu?

- V mojej kauze som už zažil za tie roky niekoľko rozhodnutí v rozpore so zákonom, ale po tomto rozsudku mám vážne obavy o spravodlivý a nestranný proces. Tiež demonštrácia generálneho prokurátora Trnku pri vyhlásení rozsudku o niečom vypovedá.

Aký máte názor na znalecký posudok psychológa, ktorého určil súd?

- Ja nepovažujem jeho posudok za znalecký posudok, lebo každý takýto posudok musí byť preskúmateľný. A keďže mňa pán Mathé nikdy nevyšetril, jeho posudok takým nie je. Teda nemá validitu. Navyše, ja som súdu doložil dôkazy, prečo sa tomuto znalcovi nedám vyšetriť. Tak prečo ich súd neoboznámil?

Prečo ste požiadali o vypracovanie posudku iných znalcov ako súd?

- Pána Karla Netíka požiadal môj pražský obhajca, lebo je v Prahe považovaný za najlepšieho odborníka, ktorý tam dokonca v oblasti psychológie robí rôzne semináre aj pre prokurátorov a sudcov. Chcel som pre objektívnosť veci, aby ma vyšetril znalec, ktorý nebude ovplyvnený. Ani verejnou mienkou, a ani inými faktormi, ktoré v tejto kauze pôsobia. Pani Máriu Gažiovú oslovil obhajca, ktorého mi pridelil tento súd, teda neboli to moji obhajcovia, ktorí boli najatí mnou. Táto znalkyňa ma vyšetrovala už viackrát aj v minulosti práve na požiadanie polície a súdu v Prešove. A to bol dôvod, aby nevznikli zase rôzne špekulácie.

Počas procesu odznelo, že počas vášho pobytu v base vám "bachári" pripravovali neprimerané výhody...

- Boli to len pocity dvoch recidivistov, ktorí to vyjadrili v oznámení na mňa, lebo nezvládali režim v Ilave a sledovali tým jediný cieľ, presadenie do inej väznice. Keby to bola pravda, bol by som obvinený.

Bývalý policajný prezident vás pred rokmi obvinil z prípravy na útek. Argumentoval tým, že vraj našli horolezecké skoby, autá s evidenčnými číslami Banskej Bystrice a Košíc monitorovali údajne okolie väznice, v ktorej ste boli uväznený. Dnes vás znovu obviňujú z možnej prípravy na útek?

- Takéto operatívne spravodajské hry sa nikdy nepotvrdili ani v minulosti, a preto nebudem reagovať ani na súčasne hypotetické úvahy tých, ktorí tým sledujú zakrývanie mojich sťažností proti rôznym tlakom vo väzbe voči mne.

Aké máte podmienky vo väzbe?

- Dovolím si tvrdiť, že neexistuje obvinený v slovenskej väzbe, ktorý by mal také sprísnené a tvrdé podmienky ako ja. Nech vám kompetentní odpovedia na otázku, prečo som znovu v Ilave, keď tu ešte väzba nefunguje a som tu len sám. Ja som nemal nikdy problémy s príslušníkmi väzenskej a justičnej stráže. Aj tu v Ilave a aj v Prešove sa ku mne správali vždy slušne a profesionálne. Ja mám problém s režimovým "tlakom, ktorý je riadený zhora". Veď aj pred pojednávaním ma účelovo nechali v budove väzby, ktorú celú rekonštruovali, v cele 2x3 metre. A okolo mi zbíjačky rachotili 7 hodín denne v kuse 9 mesiacov. Všetci obvinení boli prevezení do iných ústavov na výkon väzby. Len mňa a jedného bývalého kukláča tu ničili. Ten skončil po dvoch mesiacoch na psychiatrii v nemocnici v Trenčíne. Nech vám kompetentní vysvetlia rozumný dôvod aj toho, prečo ma po mojej sťažnosti na druhý deň umiestnili v Prešove do "klietky", v ktorej som bol 4 mesiace.

Mali ste v 90. rokoch kontakty na vtedajšiu politickú moc? Ako hodnotíte dôkaznú situáciu vo vašom procese?

- Moja odpoveď na túto otázku je dávno známa. Politici si prostredníctvom mojej osoby, ktorá je verejnosťou vnímaná negatívne, vybavujú svoje účty. Vťahujú túto kauzu do politiky, a opačne. A to nejdem radšej komentovať niektoré vyjadrenia istých politikov počas mojich procesov. Tvrdím, že súd nemusí veriť ani obžalovanému, ani jeho obhajcom. No v mojom prípade neviem, ako sa chce vyrovnať so závermi posudkov znalcov, ktorých do konania pribrali orgány činné v trestnom konaní a súd. Tie jednoznačne vyvrátili tvrdenie svedkov v tom, že som mal vraždiť ja. Vynesený rozsudok je nespravodlivý, protizákonný a vôbec nezodpovedá vykonaným dôkazom. Pri takýchto závažných rozporoch, a "svedkoch" platí zásada "in dubia pro reo" a nezávislý súd by sa mal zamyslieť nad tým, či nie je zodpovednejšie vyniesť sto oslobodzujúcich rozsudkov, ako jeden nespravodlivo odsudzujúci. Hlavne, keď ti sadzba dovoľuje uložiť ten najtvrdší trest.

Korunných svedkov vo vašom procese neobvinili zo spolupáchateľstva ani z neohlásenia trestného činu...

- Týchto ľudí ja nepovažujem za korunných svedkov. A aj keby bol ten rozsudok právoplatný, tak spravodlivosť by to určite nebola, ktorá by v tomto procese vyhrala, ale mafia. Politici a prokuratúra v snahe zbaviť sa konečne nepohodlného jedného Černáka, urobila bezplatne advokátov ôsmim zločincom, ktorí zahrali pred súdom jedno nechutné divadlo, akí sú oni kajúcnici. Víťazstvom slušnej spoločnosti nemôže byť obchod so zločincami tak, ako sa to deje v tejto kauze. To, že dnes títo kajúcnici vyhlasujú, že oni nebudú stíhaní, je len dôkaz o dohode medzi nimi a políciou za svedectvo proti mne. Lebo lehota premlčania pri trestnom čine vraždy, premlčaná u nich ešte dlho nebude. Mňa však vôbec netrápi otázka ich neobvinenia, či obvinenia, to je vecou prokuratúry. Dnes som rád, že sa mi v roku 2007 mojou taktickou výpoveďou podarilo ich všetkých odtajniť. Dnes je každému jasné, kto sú to tí takzvaní svedkovia a hlavne to, prečo svedčia proti mne. Alebo veríte tomu, že keby boli aj oni obvinení, tak by takto svedčili? A to je tá ich poistka, ktorou držia "v šachu" políciu a prokuratúru. Aspoň zatiaľ.

Vraj ste v čase, keď ste sa ocitli na slobode, nešli bývať k svojej manželke, ale do bytu s priateľkou z Prievidze.

- Neviem o tom, aby bola dôvodom na splnenie podmienky pri uložení doživotného trestu práve nevera. Prepáčte, ale ja presne viem, kto disponuje takouto filozofiou a pozdravujem tú paniu osobne.

Zmenili ste sa vo väzení?

- Povedal som to viackrát a aj v záverečnej reči. Pokiaľ si človek sám nevie uznať a oľutovať svoje chyby z minulosti, je len veľmi ťažko od neho očakávať, že zmení svoju životnú filozofiu. U mňa túto zmenu potvrdili aj niekoľkí znalci, a hlavne ja som mal za tých 12 rokov dosť času, aby som prehodnotil život ako taký a jeho ozajstné hodnoty. Nepotrebujem nikoho presviedčať, je to môj život, ktorý chcem dožiť v pokoji na slobode. Musím rešpektovať pravidlá slušnej spoločnosti.

Čo by ste urobili inak?

- Ja som žil pre kamarátov, pre partiu. Nežil som pre seba, pre rodinu. A to je to, čo by som prehodnotil a robil dnes inak. Lebo s tým boli spojené všetky tie negatívne veci, ktoré sa v tom období diali okolo nás. Viete, ako sa hovorí, "keď chceš s vlkmi žiť, musíš s nimi vyť". No a keď vás tí vaši vlci potom ešte tak zákerne zbabelo pohryzú, o to máte väčší dôvod prehodnotiť tie zbytočne strávené roky v tej svorke.

Na čo myslíte vo väzení? Kto vás navštevuje?

- Snažím sa myslieť hlavne na pozitívne veci a na ľudí, ktorých mám rád a oni majú radi mňa. A tí ma tu aj navštevujú. Aj moja mama.

Ste veriaci?

- Dnes som presvedčený, že to, čo som dokázal prežiť ja, by človek bez viery a vôle nezvládol. Viete, Šalamún povedal na súde, keď ho súdili: "za tie činy, ktoré som napáchal ja, tie som si poctivo odpykal, za tých, čo zhynuli, za ktorých som ja neprávom súdený, neviem, kto ich súdil, možno Pán Boh, a ak by možno nezhynuli, koľko zla by napáchali, a koľkí by prešli ich rukami..." Takže asi tak, ja už mŕtvym nepomôžem, a so živými musím žiť.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom
 2. Získaj náskok pred štartom
 3. Chcete vedieť, kto fotí influencerky, celebrity a hviezdy?
 4. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. Dávajú osemročnú záruku. Batérie vyvíjajú už desať rokov
 7. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 8. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 9. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 10. Proxenta oficiálne potvrdila záujem o ďalšie investície na Kube
 1. Magnetickej rezonancie sa nemusia obávať ani klaustrofobici
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Recruitment allowance as an employment recruitment instrument
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 430
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 716
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 11 195
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 846
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 127
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 182
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 691
 8. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 2 593
 9. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 075
 10. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 075

Blogy SME

 1. INESS: Cena zamestnanca
 2. Marek Mačuha: Roznášajú covid deti ?
 3. Marcel Horacek: Život je fajn
 4. Ivan R. V. Rumánek: Brnenskí "obri" - Kelti? (Keltika 5)
 5. Marta Medzihradská: Šport vs kultúra v Banskej Bystrici
 6. Štefan Vidlár: Krivé verše od ziskuchťivého penzistu
 7. Unicef Slovensko: Deti v Libanone: život v narastajúcej neistote
 8. Marián Lukáč: Blog č. 56- Transformácia v úmeni
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 10 236
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 391
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 647
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 5 425
 5. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 223
 6. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 912
 7. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 630
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 110
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Milan Lučanský na archívnej snímke.

Stíhanie vedú pre päť trestných činov.


20 h
Ilustračné foto.

Potrebovali sme lockdown spolu s intenzívnym očkovaním, dostali sme toto.


28. nov
Zuzana Kepplová.

Toto nie je vianočný charitatívny bazár, ale pandémia.


49m

Blogy SME

 1. INESS: Cena zamestnanca
 2. Marek Mačuha: Roznášajú covid deti ?
 3. Marcel Horacek: Život je fajn
 4. Ivan R. V. Rumánek: Brnenskí "obri" - Kelti? (Keltika 5)
 5. Marta Medzihradská: Šport vs kultúra v Banskej Bystrici
 6. Štefan Vidlár: Krivé verše od ziskuchťivého penzistu
 7. Unicef Slovensko: Deti v Libanone: život v narastajúcej neistote
 8. Marián Lukáč: Blog č. 56- Transformácia v úmeni
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 10 236
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 391
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 647
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 5 425
 5. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 223
 6. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 912
 7. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 630
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 110
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu