Obyvatelia dedín s veľkými rómskymi osadami čoraz intenzívnejšie poukazujú na kriminalitu osadníkov. Združenie miest a obcí hornej Torysy (ZOHT) v spolupráci s poslancami parlamentu iniciovalo zmeny sociálneho i trestného zákona. Zástupca ministerstva vnútra tvrdí, že pripravujú konkrétny projekt na boj s rómskou kriminalitou.
PREŠOV/JAROVNICE. Kvetoslava Korinková z Jarovníc (okres Sabinov) už niekoľko rokov žiada kompetentných o riešenie problému s rómskou kriminalitou v obci. Podobnú snahu vyvinul aj primátor Lipian (okres Sabinov) Eduard Vokál a starostovia obcí združení v ZOHT.
Plnenie ich požiadaviek, zdá sa, naberá konkrétnu podobu. Informoval o tom poradca ministra vnútra pre boj s rómskou kriminalitou Milan Krajniak.
Trestom by mali byť nútené práce
Boj s rómskou kriminalitou je jedným z hlavných cieľov ministerstva: "Doteraz 20 rokov neexistovala žiadna reálna predstava toho, ako špecificky s týmto druhom kriminality bojovať. Mojou úlohou s ďalšími spolupracovníkmi je do konca roka pripraviť návrh toho, ako by sa malo v tejto oblasti postupovať od budúceho roka."
Podľa Krajniaka existuje projekt policajných špecialistov zameraných na prácu s rómskymi komunitami. Majú vraj za sebou pozitívne výsledky, lebo problematiku jednotlivých kolónií či osád poznajú a majú informácie o tom, kto má z osady tendenciu páchať trestnú činnosť.
"To je dôležité, nedá sa pracovať s ľuďmi, ktorých nepoznáte," vysvetľuje.
Je však presvedčený, že v tejto oblasti chýba účinnejší prvok trestu a odsúdenia za spáchanie trestnej činnosti. "Nie sú pre nich odstrašujúce, účinné by bolo využívanie inštitútu nútených prác," doplnil.
Chcú, aby ľudia s nimi spolupracovali
Jednou z priorít ministerstva je získať si dôveru ľudí, ktorí žijú v postihnutých oblastiach. Tak, aby boli ľudia ochotní s políciou spolupracovať, sledovať prípravu na trestnú činnosť a informovať mužov zákona.
Polícia im za to musí garantovať, že páchatelia trestnej činnosti si nemôžu dovoliť v prípade oznámenia obťažovať či šikanovať ohlasovateľa," uviedol zástupca ministerstva.
Nasadia viac nočných hliadok
Ľudia z obcí s veľkým počtom Rómov v osade poukazujú aj na problém s tým, že osadníci odpozorujú pohyb policajných áut a môžu nerušene kradnúť.
"Snažíme sa zmeniť, aby policajní riaditelia v regiónoch mohli postaviť viac nočných hliadok. Tým chceme zvýšiť pravdepodobnosť, že zabránime trestnej činnosti. Zaoberáme sa aj možnosťou, ktorá je aj v programovom vyhlásení vlády, nasadiť v najrizikovejších lokalitách kamerové systémy. Policajti by tak mali informáciu bez ohľadu na to, kde by vtedy tie hliadky boli a cez dispečing by mohli byť vyslané tam, kde by potrebovali ich pomoc," vysvetlil Krajniak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári