POTOKY. Celková obnova chrámu a oplotenia v Potokoch stála približne 200-tisíc eur. Obnovená bola samotná stavba kostola a súčasti areálu postavené z rýchlo degradujúceho materiálu - dreva.
V rámci rozsiahlej rekonštrukcie bolo nevyhnutné sanovať základy, staticky zabezpečiť a opraviť poškodené časti drevených konštrukcií. Zásah reštaurátorov si vyžadoval aj krov, aby sa zabránilo zatekaniu do interiéru.
"Tento chrám prešiel kompletnou obnovou od spodných trámov až po vrchný kríž. Bol pod prísnym dozorom Krajského pamiatkového úradu v Prešove. Ide o ručnú prácu. Každý šindeľ je ručne tepaný," informoval správca farnosti Mikuláš Tatár.
To, že bol chrám pred časom v zlom stave, potvrdil i starosta obce Milan Vavrek: "Bol som osobne fotiť trámy, ktoré boli prehnité a museli sa vymeniť. Kostolík je symbolom, pýchou a dominantou našej obce. Máme tu denne turistov zo zahraničia, ktorí chodia chrám obdivovať."
Kohútiková: Drevené chrámy chátrali
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak tvrdí, že každý kňaz je zodpovedný za svoju farnosť a za to, v akom stave sa nachádza chrám i farská budova. "V tomto chráme je úžasná sila. Je to miesto modlitby, v ktorom je skutočne cítiť modlitebný náboj," zdôraznil J. Babjak.
Jedinečná kultúrna pamiatka bola zrenovovaná aj vďaka programu Poklady môjho srdca. "Drevené chrámy pokladám za jeden z najväčších pokladov, ktoré Slovensko má. Tým, že nie sú stredobodom pozornosti, mnohé z nich chátrali a určite by ich za krátky čas veľa nebolo. Chrám v Potokoch je jedno nádherné dielo a som šťastná, že sme ho moli zachovať nielen pre obdiv domácich a zahraničných návštevníkov, ale aj pre naše deti a vnukov," informovala zástupkyňa generálneho riaditeľa istej banky Eva Kohutíková.
Predchádzajúca vláda na svojom výjazdovom rokovaní v Poprade odsúhlasila na záchranu drevených chrámov niekoľkomiliónový príspevok.
"Vďaka tomuto príspevku a vďaka jednému projektu, ktorý nám vyšiel a ktorý sme robili spolu s Poľskom, dávame deväť chrámov do poriadku. Peniaze sú na to, aby slúžili, ináč nemajú zmysel. A toto sú dobre investované peniaze, veď šli na opravu Božieho chrámu, z ktorého prúdi veľa milosti pre všetkých veriacich a myslím, že aj pre neveriacich," dodal Babjak.
Fakty
Drevené chrámy, zachované najmä na severovýchodnom Slovensku, predstavujú svojské, rustikálne pôsobiace architektúry. Dostali sa aj do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dodnes sa ich zachovalo asi 50, z nich približne 30 patrí k východnému obradu. Maličká obec Potoky neďaleko Svidníka má v súčasnosti 90 obyvateľov. V roku 1773 si miestni veriaci postavili mimo ostatnej zástavby, vo svahu, drevenú cerkvu sv. Paraskievy, ktorá dnes patrí medzi najdôležitejšie drevené sakrálne pamiatky na Slovensku.
čor
Obnovený interiér a exteriér chrámu v Potokoch. Foto: Veronika Čorňáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári