Floriánova ulica v Prešove je súčasťou pešej zóny. Sú tu obchodné a reštauračné prevádzky. Býva na nej aj jediný obyvateľ, ktorý pred svojím domom parkuje dve vozidlá. Na ulici je však dopravná značka, vyznačujúca pešiu zónu. Mestská polícia preto trvá na zákaze parkovania pre jediného obyvateľa tejto ulice, lekára Michala Dandára.
PREŠOV. Michal Dandár považuje prístup polície za zásah do svojich práv. Na tejto ulici býva roky a nemá iný prístup k domu. Ako hovorí, jedného dňa bez varovania bola ulica označená za pešiu zónu bez toho, aby ho niekto upozornil.
"Mám tu trvalé bydlisko, sídlo firmy, ošetrujem ťažko postihnutého člena rodiny, sám mám preukaz ZŤP a nemám iný prístup k domu. To je dôvod, prečo tu parkujem a podľa mňa mám na to nárok," argumentuje Dandár.
Dandár hovorí o šikanovaní
Mestská polícia (MP) stále vyzýva Michala Dandára (na snímke), aby v pešej zóne neparkoval. Pravidelne ho pozýva na priestupkové konania, dostal už aj pokutu. Raz mu jedno z vozidiel aj odtiahli.
"Bolo to práve v čase, keď bola matka v zlom zdravotnom stave a ošetroval som ju. Cítim to ako šikanovanie a trvá to už dlho," poznamenáva Dandár.
Náčelník MP Ján Andrejko to popiera. "Nikdy nedostal pokutu, ani nemal odtiahnuté auto," tvrdí Andrejko. Michal Dandár však má o zaplatení doklady, ukázal ich aj nám.
Andrejko argumentuje, že na ulicu môže vojsť, ale nesmie tam parkovať. "Je to pešia zóna, chodia tam ľudia, matky s kočíkmi. On svoje autá parkuje na mieste medzi lavičkami určenými na oddych, medzi letnými terasami a to je nebezpečné. Nie je problém, aby parkoval na hociktorom parkovacom mieste, prípadne aby požiadal mesto o vyčlenenie miesta pre ZŤP takých 20 metrov od svojho domu," dodáva náčelník.
Preukaz ZŤP
Andrejko (na snímke) dokonca tvrdí, že preukaz ZŤP a označenie vozidla Dandár zneužíva. "Vozidlo by mala využívať na prepravu postihnutá osoba, ale pokiaľ viem, tak jeho matka sa zdržiava doma," tvrdí.
Dandár opäť oponuje, že preukaz ZŤP bol vydaný aj na jeho meno a on to vozidlo využíva, v prípade potreby aj jeho mama: "Na sídliskách tiež postihnutí parkujú pred domom a ja nevidím dôvod, prečo by moja mama vo vážnom stave mala s barlami obchádzať ulice, aby sa dostala domov."
Štátna polícia s mestskou nesúhlasí
Zaujímal nás názor dopravného inšpektorátu k sporu medzi prešovskou mestskou políciou a Michalom Dandárom. "Ak majitelia vozidiel majú za dopravnou značkou 'pešia zóna' s dodatkovou tabuľou 'okrem dopravnej obsluhy, cyklistov a zásobovanie v čase 05-10 a 18-20 hod' bydlisko, sídlo alebo garáž, sú považovaní za dopravnú obsluhu a teda značka pešia zóna pre nich neplatí. Môžu tam teda stáť," informoval nás zástupca hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniel Džobanik.
Náčelník MP s týmto stanoviskom nesúhlasí. "Zákaz vjazdu preňho neplatí, ale parkovať tam nemôže. Zo zákona nemôžeme udeliť žiadnu výnimku a nikto v Prešove ju ani nemá. Máme s dopravnou políciou rozdielny názor, preto sme celý spis postúpili na posúdenie odborníkom prostredníctvom Inšpekcie Ministerstva vnútra SR," uviedol Andrejko.
Oddelenie dopravy na prešovskej radnici chce presadiť, aby sa na Floriánovej ulici osadila len značka Pešia zóna, bez dodatkovej tabule, aby tam nemohol nikto parkovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári