KRUŽLOVÁ. Na mieste skutočných bojov, medzi obcami Kapišová a Kružlová pri Svidníku, predviedli nadšenci vo vojenských kostýmoch Červenej a nemeckej armády rekonštrukciu bojov.
"Išlo o čiastočnú rekonštrukciu prelomových bojov v Údolí smrti. Tieto boje tu prebiehali pred 66 rokmi. Práve tu boli komplikované a urputné boje 25. tankovej sovietskej brigády. Týmto podujatím sa predviedli boje v horskom teréne. Išlo o kombinovaný útok sovietských jednotiek voči nemeckým pozíciám na kopci. Smer útoku sovietských vojakov bol totožný so smerom jednotiek, ktoré tu pred rokmi bojovali v tejto oblasti. Od Nižnej Písanej išla tanková kolóna s pechotou. V ústí Údolia smrti sa rozvinuli do bojového tvaru a pripravili sa na útok," informoval predseda Klubu vojenskej histórie Čapajev Jozef Skalka.
Prvýkrát ukážka vzdušného boja
Boje boli podporované aj leteckou líniou a tak mohli diváci na tomto podujatí prvýkrát vidieť aj ukážku vzdušného boja. "V týchto miestach pôsobila v rámci 1. ukrajinského frontu, 2. letecká sovietská armáda. Boli to boje medzi dvoma Jakovlevmi a dvoma Messerschmittmi. Nakoniec ruské lietadlá podporili pozemné jednotky v boji," uviedol J. Skalka (na snímke).
Takáto rekonštrukcia bojov sa v tomto kraji predvádza každé dva roky. Teraz sa jej však zúčastnilo menej komparzistov.
"Tento rok hrozila situácia, že sa akcia neuskutoční. Náš klub Čapajev sa orientuje viac na partizánske boje a rekonštrukcie nízkej až strednej intenzity. Ale aj tak sme sa rozhodli usporiadať túto rekonštrukciu a nazvali sme ju Malá Dukla. Je tu o polovicu menej vojakov a nemáme tu žiadnu techniku. Bojisko sme posunuli z veľkej plochy na kopec. Chceli sme udržať tradíciu, preto je to v symbolickom podaní, ale predsa tu bola jedna novinka, a to bola ukážka stíhačiek," povedal Skalka.
Komparzistom sa môže stať ktokoľvek
Komparzisti tu boli zo šestnástich klubov vojenskej histórie zo Slovenska a Čiech. Doboví vojaci zvládli rekonštrukciu bez jedinej generálky.
"Išlo o improvizáciu, ale títo ľudia to robia niekoľko rokov. Stačí im povedať, ako má ísť útok, na čo sa majú zamerať, pokade majú ísť a kedy zaľahnúť. Oni už vedia, čo majú robiť a čo sa od nich vyžaduje," zdôraznil Skalka.
"Komparzistom sa môže stať ktokoľvek. Berieme ženy aj chlapov. Jedinou podmienkou je, aby mal minimálne 18 rokov," uviedol podpredseda Klubu vojenskej histórie Čapajev Martin Baran.
Rekonštrukciu bojov chcú urobiť aj na budúci rok
Starosta obce Kružlová Adrián Gužo by chcel, aby sa takéto boje prevádzali pod Duklou nie každé dva roky ale každý rok. "Keď to finančná situácia dovolí, tak to budeme robiť aj na budúci rok," informoval Gužo.
Spokojný bol aj s návštevnosťou. "Vyšlo nám počasie, takže ľudí prišlo viac ako pred dvoma rokmi, ale pred rokmi ich chodilo ešte viac," skonštatoval.
Hlavnými organizátormi boli obce Kapišová a Kružlová v spolupráci s Klubom vojenskej histórie Čapajev.
Oslava víťazstva v podaní sovietskych vojakov.
V Údolí smrti boli v rámci rekonštrukcie prvykrát znázornene aj letecké boje.
Vo vojne museli vojaci dávať pozor aj na míny.
Po útoku si mohli diváci obzrieť zákopy a vojakov zblízka. Foto k článku: Veronika Čorňáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári