PREŠOV. Opilcov možno večer stretnúť všade. Často zostávajú ležať aj na lavičkách v mestských parkoch. Sú agresívni a robia výtržnosti. Na Slovensku sú už niekoľko rokov zrušené záchytné izby, v ktorých boli ľudia pod vplyvom alkoholu umiestnení na noc.
"Mestská polícia sa snaží tieto priestupky riešiť. Ale v prípade, že výtržník prestane byť agresívny a zaplatí pokutu, neexistuje zákon, na základe ktorého by sme ho mohli zadržať. Sme nútení ho pustiť. On prejde o ulicu ďalej, agresivita v ňom znova vzrastie a spôsobí ďalšiu škodu na verejnom alebo súkromnom majetku," zdôrazňuje náčelník Mestskej polície v Prešove Ján Andrejko.
Verejný poriadok má na starosti samospráva, ale keď má niekto problém s alkoholom, to už podľa Andrejka nepatrí do kompetencie polície. "Človeka z ulice, ktorý má problém s alkoholom, by sme mali dostať do nejakej miestnosti, kde by bol pod lekárskym dohľadom", hovorí Andrejko.
Prešovská samospráva financovala kedysi záchytnú izbu, do ktorej mohli byť umiestnení aj opití z iných obcí. "Často sa stávalo, že už o dvadsiatej hodine bola plná ľudí, ktorí neboli z Prešova, ale z okolitých obcí. Z kapacitných dôvodov bolo následne veľmi ťažké umiestniť na záchytke opilcov z Prešova," informoval Ján Andrejko.
Záchytky vraj situáciu neriešia
Hana, ktorej otec je alkoholikom, tvrdí, že záchytky situáciu neriešili. "Jedna pokojná noc, keď je závislý človek umiestnený v záchytke, nestojí za to. Stále hľadím na to, čo príde potom." Jej otec bol totiž po požití alkoholu agresívny. "Keby moja mama zavolala políciu, ktorá by ho aj odviedla, na druhý deň by jeho hnev ešte vzrástol a všetkých by nás zabil. Keď otec mamu bil a ona povedala, že ju môže aj zabiť, vtedy prestal a povedal, že najprv ublíži mne a súrodencom, aby trpela ešte viac," konštatuje Hana.
"Ak by mali existovať záchytky, ich fungovanie by malo byť podchytené aj zákonom. Napríklad tak, že dotyčný by bol nútený napríklad po dvoch alebo troch "nechcených" návštevách absolvovať povinné protialkoholické liečenie," zdôraznila. "Ktorá matka by to urobila svojim deťom a dala by ho zavrieť na jednu noc, ak by potom žila v neistote, či sa im tá ďalšia nestane osudnou? Žiadna."
Polícia nezakročí proti opilcom, ale voči výtržníkom
Postup policajtov pri služobných zákrokoch proti osobám pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných a psychotropných látok je upravený internými predpismi. "Policajt nezakročuje proti každej osobe, ktorá je pod vplyvom alkoholu. Policajt zakročí až proti osobe, ktorá sa svojím konaním dopustí protiprávneho konania alebo ohrozí vlastnú bezpečnosť. Cela policajného zaistenia v žiadnom prípade nenahrádza protialkoholickú záchytnú izbu. Dôvody pre umiestnenie osoby do cely policajného zaistenia sú stanovené zákonom," informovala hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Baloghová.
V minulom roku evidujú na Slovensku 440 prípadov výtržníctva pod vplyvom alkoholu a 902 prípadov ohrozovania pod jeho vplyvom. Dnes protialkoholickú záchytnú izbu zriaďuje Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky po dohode s obcou, na ktorej území má byť zriadená.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári