PREŠOV/BRATISLAVA. Prácu si našiel 38-ročný Radovan Grich z Veľkého Šariša cez bardejovskú personálnu agentúru v bratislavskej automobilke. Bol rád, že sa mu pošťastilo. Dovtedy totiž firmy, v ktorých pracoval, skrachovali alebo ich zrušili.
Ale ani tentoraz nemal šťastie a posťažoval sa na postup agentúry: "Robia si s ľuďmi, čo chcú. Výplaty sú o mesiac pozadu, nastúpil som 11. augusta, ale zmluvu mi dali podpísať až koncom mesiaca. Spolu s ňou aj dva ďalšie dokumenty - dohodu o ukončení pracovného pomeru dohodou v skúšobnej dobe a aj o ukončení skúšobnej dohody."
Ešte väčší šok zažil, keď od neho pýtali 70 eur za ubytovanie. Pritom v náborovej kancelárii mu sľubovali bezplatné ubytovanie, ktoré mal hradiť zamestnávateľ. Od svojich služobne starších kolegov sa na dôvažok dozvedel, že im agentúra nevyplatila v sľubovanej výške pri nábore príplatky za poobedné a nočné služby.
"Povedal som si, že stačilo a dal som radšej výpoveď. Budem nezamestnaný, ale aspoň nebudem zdieraný," vyhlásil R. Grich.
Časť chyby priznali
Podľa marketingovej riaditeľky personálnej agentúry Edymax Holding Lenky Dorčákovej sa zmenila legislatíva v medziobdobí, kým R. Grich absolvoval nábor a nastúpil do práce.
Podľa nových zákonov kmeňoví ani dočasní pracovníci nesmú byť nijako diskriminovaní či uprednostňovaní jeden pred druhým. Keby hradili ubytovanie len dočasným zamestnancom, tento zákon by porušili.
Preto bolo jednou zo zmien doplácanie za ubytovanie v ubytovniach automobilky zo strany dočasne pridelených zamestnancov.
"V tomto prípade došlo k administratívnej chybe zo strany našej spoločnosti. Nedostatok sa odstránil a už v súčasnosti sa jednotlivé nedoplatky v jednotlivých prípadoch doplácajú v plnej výške," vysvetlila Dorčáková.
Uviedla, že o informáciách o súčasnom podpise pracovnej zmluvy a dohôd o rozviazaní pracovného pomeru počuje po prvý raz.
"Preveríme ich a vyvodíme dôsledky voči zodpovedným pracovníkom. Naším prvým krokom vo vzťahu k nedoplatkom bolo rozviazanie pracovného pomeru s vedením bratislavskej realizačnej pobočky," zdôraznila.
Automobilka vyžaduje korektné správanie od agentúr
Hovorca spoločnosti Volkswagen Slovakia Vladimír Machalík na margo spomínaného problému uviedol: "Spolupracujeme s niekoľkými personálnymi agentúrami. Od všetkých požadujeme, aby ich správanie voči našim agentúrnym pracovníkom, teda ich zamestnancom, bolo na úrovni nášho správania k našim zamestnancom, ktoré je na veľmi vysokej úrovni. Mzdové a pracovné podmienky agentúrnych a kmeňových zamestnancov sú v našej firme v zmysle Zákonníka práce rovnaké."
Podľa neho v prípade neférového správania zo strany agentúr majú pracovníci okamžite kontaktovať nadriadeného alebo personálne oddelenie automobilky.
"My budeme následne požadovať nápravu. V prípade nedodržania prísnych zmluvných podmienok vrátane stanoveného odmeňovania agentúrnych zamestnancov budú musieť agentúry znášať zmluvné sankcie, ktorými však zároveň nemôžu zaťažiť svojich zamestnancov," uzavrel hovorca.
Zmluva aj výpoveď naraz? Neplatné
Podpisovanie dohody o ukončení pracovného pomeru súčasne pri podpise pracovnej zmluvy nie je podľa právnika Jozefa Karabáša štandardný postup. "Podľa platného občianskeho zákonníka sa nikto nemôže vopred vzdať svojich práv," tvrdí. Takýto úkon preto odporuje zákonu a je neplatný. Otázne je, ako môže zamestnanec na súde dokázať, že bol prinútený takúto dohodu podpísať. Zamestnávateľ totiž takýmto konaním obrátil dôkaznú situáciu v neprospech zamestnanca.
tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári