SOĽNÍK. Zákon hovorí, že doterajší starosta musí vykonávať funkciu až do vypísania volieb, ak nepodá demisiu. V tom prípade musí nastúpiť na jeho miesto zástupca starostu. Starosta Soľníka Ľubomír Karaman (Smer-SD) je však rozhodnutý, že nebude robiť starostu ani do vypísania nových volieb. "Rozhodol som sa nekandidovať. Pred štyrmi rokmi som mal chuť skúsiť to," povedal Ľ. Karaman. So svojou štvorročnom prácou je spokojný. "Dôvodom môjho nekandidovania sú aj financie. Malé obce majú strašne malo finančných prostriedkov na zabezpečenie chodu obce. Ročný rozpočet obce z podielových daní a daní z nehnuteľností tvorí necelých 6-tisíc eur," zdôraznil Karaman.
Chce zvolať obecné zastupiteľstvo a oficiálne podá demisiu. "Zastupovať ma bude môj zástupca, a to dovtedy, kým sa nenájde nový kandidát na starostu v obci," dodal Karaman.
Soľník má 39 obyvateľov, z toho je 35 voličov. "Mám už svoj dôchodkový vek. Mne sa tu žije dobre. Máme tu svoj pokoj a ticho. Neviem, prečo nechcú kandidovať mladí," povedala nám jedna z obyvateliek Anna Berežná. Karaman sa nečuduje, že nikto nechce kandidovať. "Ľudia zrejme vedia, čo je to za robotu. Bude problém zabezpečiť plynulý chod obecného úradu," povedal. Podľa jeho slov obec nie je zadlžená, dlhuje mu akurát plat starostu a odvody.
Budú sa malé obce zlučovať?
Situácia, aká nastala v Soľníku (okres Stropkov), môže nastať kdekoľvek na Slovensku. Zvlášť v malých obciach. Vláda ich chce preto motivovať k zlučovaniu.
SOĽNÍK. Postup v prípade, že nikto nepodá kandidátku na starostu či poslanca, je jasný - budú vypísané nové voľby. A to až do času, kým niekto nepodá kandidatúru, alebo kým nepríde k zlúčeniu s inou obcou. "Mandát starostu a poslancov zaniká zložením sľubu novozvolených predstaviteľov, takže súčasní predstavitelia samosprávy v obciach, kde nikto nepodal kandidatúru do komunálnych volieb, budú naďalej viesť obec," vysvetlila Alena Koišová z komunikačného odboru ministerstva vnútra. To znamená, že na čele Soľníka bude aj naďalej terajší starosta. Problém nastane až vo chvíli, keby sa funkcie vzdal.
Chystá sa komunálna reforma
Je otázne, či má zmysel ponechať samosprávu obciam, ktoré majú málo obyvateľov a hlavnú časť príjmov zhltne prevádzka obecného úradu a plat starostu. Zaujímalo nás, či ministerstvo vnútra uvažuje o zlučovaní takýchto "mikroobcí". Podľa Koišovej ministerstvo vnútra pripravuje komunálnu reformu a volebný kódex. "V programovom vyhlásení sa vláda zaviazala ku komunálnej reforme, ktorá bude motivovať obce k dobrovoľnej spolupráci, spájaniu administratívnych kapacít a k spájaniu obcí. Chceme podporiť aj budovanie spoločných obecných úradovní, ktoré by mali vytvoriť lepšie podmienky na kontakt občana s úradmi, zracionalizovať a skvalitniť činnosť orgánov miestnej samosprávy," konštatovala A. Koišová.
Michal Frank
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári