Cintoríny v Prešove sú preplnené, o dražbe či rušení hrobov sa však neuvažuje.
PREŠOV. Pamäť ľudí občas zlyháva alebo sa zmenia ich rodinné pomery. Presťahujú sa, dlhodobo žijú v zahraničí alebo sa zmenia ich príjmy a vtedy zabúdajú na takéto záväzky. Zaujímalo nás preto, ako prešovská Prevádzka pohrebníckych a cintorínskych služieb postupuje pri výbere poplatkov.
"Posielame výzvy poštou na adresu pozostalých a ak nereagujú, tak ich zaradíme do zoznamu neplatičov na vývesných tabuliach," uviedol vedúci pracoviska Alexander Pella.
Tabule sú umiestnené v areáli hlavného mestského cintorína, kde sa návštevníci môžu informovať, prípadne upozorniť správcu na zmenu bydliska. Na prešovských cintorínoch je podľa Pellu zatiaľ 600 nevyplatených hrobov, pričom lehota pre známych pozostalých je ešte 1 rok, pre neznámych 3 roky.
"Ja som napríklad chcel ísť vyplatiť hrobové miesto, kde je pochovaná moja sestra, lebo som si nepamätal, koľko rokov od poslednej platby uplynulo. Na prevádzke mi povedali, že mám ešte rok času a že sa nemám báť, keď príde čas, upozornia ma poštou," povedal nám o svojej skúsenosti Dušan Berko.
Dražby nebudú
Cintoríny sú preplnené nielen v Prešove, ale aj v iných väčších mestách. V niektorých sa hovorí o dražbe hrobových miest, ktoré sú dlhodobo nevyplatené. Zaujímalo nás preto, či sa o tom uvažuje aj v Prešove.
"Nie, lebo zo 600 nevyplatených hrobov je na dražbu použiteľných len asi desať percent a aj tie sú roztrúsené po viacerých cintorínoch. Do starého hrobového miesta je dovolené pochovávať až po 25 rokoch," vysvetlil Pella.
Dražba by nemala význam, keďže vo väčšine prípadov ešte táto doba neuplynula a tak by správca musel na vlastné náklady urobiť exhumáciu pozostatkov a následnú kremáciu.
V minulosti si Prešovčania predplácali hrobové miesta ešte za svojho života. Práve pre ich nedostatok sa mesto rozhodlo, že za túto službu zvýši poplatok a požiadavky sa podstatne znížili. "Bolo to opatrenie na to, aby sa neblokovali miesta zbytočne. Poplatok bez pochovania je 3 319 eur a aj preto sa také objednávky takmer zastavili," informoval nás Pella.
FAKTY
Rozšíria cintorín v lokalite Solivar-Šváby
V Prešove ročne zomrie v priemere 700 ľudí. Momentálne je priamo v meste 430 voľných hrobových miest a ďalších 180 v prímestských častiach. Práve pre ubúdajúce kapacity rieši vedenie mesta projekt rozšírenia mestského cintorína Solivar-Šváby, kde by sa malo vytvoriť 11-tisíc hrobových miest, pričom sa počíta aj s novým urnovým hájom a kolumbáriom.
V Prešove sa pochováva na hlavnom mestskom cintoríne, v Solivare a v Nižnej Šebastovej. Mesto spravuje aj ďalšie menšie cintoríny a to v Šalgovíku, na Dúbrave, na Kalvárii, ale aj Soľnobanský a Zlatobanský cintorín, ktoré sú uzavreté. Pochováva sa na nich už len do starých hrobov.
V súčasnosti je ročný poplatok za nájomné miesto v urnovom háji 82,98 eura na 10 rokov. Za hrobové miesto je poplatok 116,18 eura na rovnaké obdobie. Kompletný pohreb s kremáciou a platbou na 10 rokov stojí zhruba 330 eur, ale pohreb s pochovaním do zeme a spomínaným poplatkom už stojí 500-700 eur. Ceny rakiev sa pohybujú od 200 do 1 000 eur.
(ak)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári