ce v Prešove.
PREŠOV. Ľubica Kivaderová sa narodila s telesným hendikepom a na vozík si už zvykla. Vyštudovala strednú aj vysokú školu: "Mala som úžasných spolužiakov, ktorí mi pomohli prekonať bariéru schodov. Na prešovskej univerzite bol prvý semester ťažký, ale potom tam tiež urobili bezbariérové prístupy, takže aj pre ostatných mne podobných študentov odbúrali problém."
Dodala, že hoci sú všade v meste ešte stále bariéry, má okolo seba dobrých priateľov, ktorí jej pomôžu, a ako sama hovorí, rozhodne sa neizoluje. Žije takmer rovnako, ako desiatky iných mladých ľudí. "Mám dobrý invalidný vozík a hoci mi občas robí technické problémy, som s ním spokojná a v podstate aj samostatná. Teraz sa zaujímam o úpravu vozidla na ručné riadenie, aby som sa mohla sama dopravovať do práce," povedala mladá personalistka.
Motoristom pomôže strešný box
Juraj Cura sa zaujímal o novinku - robotizačný strešný box. Slúži na to, aby klient nasadol do vozidla, zložil vozík a ovládačom ho zdvihol do boxu na streche auta. "Zaujalo ma to, lebo chodím do práce a mám stále problém s vykladaním vozíka do auta. Problém je najmä, keď prší alebo mrzne, bez pomoci je to ťažké. Ten strešný box je dobrý vynález," vysvetlil Juraj, ktorý vykonáva logistické služby v istej stavebnej firme. Jazdí na upravenom vozidle už niekoľko rokov, so získaním vodičského oprávnenia nemal problém. "Ja nie, v jednej prešovskej autoškole mi vyšli v ústrety, ale počul som, že mnohí s tým majú ťažkosti. Najprv som si kúpil a dal upraviť auto. Mám automatickú prevodovku a ručné ovládanie brzdy aj plynu. Jazdiť na ňom nie je zložité," povedal J. Cura. Faktom však je, že na Slovensku je veľmi málo autoškôl s upravenými vozidlami pre handicapovaných. Podľa našich informácií je takto špecializovaná len jedna, v Martine.
Príspevky na pomôcky
Úpravy stoja od 600 do 2 200 eur, ale taký robotizačný box už 4-tisíc eur. Nejde o malé sumy, štát pomáha prostredníctvom príspevkov na kompenzačné pomôcky. Riaditeľka odboru sociálnych vecí a rodiny na úrade práce Zlatica Raslavská hovorí, že ku každému klientovi pristupujú individuálne. Výška príspevku sa odvíja od ich sociálnych potrieb a príjmu. Zjednodušene povedané, čím nižší príjem má klient, tým vyšší príspevok môže dostať.
"Príspevok štátu môže byť do výšky 90 - 95 percent nákladov, zákon to presne vymedzuje. Žiadateľ by už mal mať aj vodičské oprávnenie na ovládanie upraveného vozidla. Potom môžeme klientovi schváliť príspevok," reagovala Jarmila Kovalská z oddelenia peňažných príspevkov a kompenzácií úradu práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári