Účastníci v deviatich mestských častiach posielali do neba svoje želania a tešili sa. Na zemi to vyzeralo inak.
PREŠOV. Kým balóny plachtili vzduchom, bolo to skvelé divadlo, ale keď sa ochladili, padali na zem. Kamkoľvek. Jeden z nich spadol na čelné sklo vozidla. Vodič sa zľakol. Na chvíľu nevidel na vozovku a došlo ku kolízii. Pred ním aj za ním totiž na Ulici 17. novembra boli ďalšie vozidlá. Začal brzdiť, stočil volant ku kraju vozovky a narazil na obrubník. Ten mu prerazil pneumatiku a poškodil hliníkový disk. Čo to urobilo s geometriou vozidla, sa zatiaľ skúma. Predbežná škoda bola odhadnutá na takmer 1 000 eur. Mohlo to však dopadnúť aj horšie, keby strhol volant do opačnej strany a mohlo dôjsť ku kolízii s protiidúcim vozidlom.
Namiesto splneného želania, škoda
"Bola to síce pekná akcia, ale myslím si, že organizátori sa mohli zamyslieť aj nad bezpečnostnými opatreniami. Stala sa škoda a s takým prípadom sa v poisťovni zatiaľ nestretli. Zatiaľ nevedia, ako sa k tomu postaviť, a vôbec neviem ako to dopadne," povedal nám Sabinovčan Ľubomír.
Oslovili sme aj poisťovňu, ale tá nám do ukončenia analýzy škodovej udalosti odmietla poskytnúť stanovisko.
Na názor v súvislosti so vzniknutou škodou sme sa opýtali aj autora myšlienky hromadného vypúšťania lampiónov Petra Hermanovského. "Veľmi ma mrzí, že sa to stalo. Neviem k tomu zaujať stanovisko. Informoval som sa u predajcu a ten mi povedal, že poškodený vodič má jedinú šancu, a to nájsť toho, kto vypustil lampión," povedal nám.
Mimochodom, pozvánka na nedeľnú akciu Jednoducho lampióny sa medzi Prešovčanmi šírila cez Facebook. Tiež informácia, že časť z výťažku z predaja balónov bude použitá na podporu Občianskeho združenia Magis, ktoré podporuje týrané ženy.
Stanovisko radnice
Podujatie organizátor riadne ohlásil aj na prešovskej radnici. Zaujímalo nás preto, či mesto urobilo nejaké bezpečnostné opatrenia. "Hoci sme neboli organizátormi, informovali sme o akcii Hasičský a záchranný zbor v Prešove, hoci sme nepredpokladali, že by mohol vzniknúť požiar a zvýšený dohľad mali aj mestskí policajti. Napriek tomu, že lampióny sú z ryžového papiera a ten sa o desať dní rozloží, zabezpečili sme cez oddelenie verejnoprospešných činností odpratanie zvyškov zo všetkých deviatich mestských lokalít," reagovala hovorkyňa radnice Iveta Adamová.
Výrobca: Za škody zodpovedá vlastník
Lietajúce lampióny sú vo všeobecnosti veľmi bezpečné. Ide však o zábavnú pyrotechniku, ktorá obsahuje otvorený plameň. Výrobca thajských lampiónov preto v každom balení upozorňuje aj na riziká. Uvádza napríklad, že lampión by mal byť zapaľovaný vždy nad nehorľavým povrchom, ako je betón alebo zemina. Upozorňuje, že nesmú byť vypúšťané blízko horľavín alebo výbušnín, prípadne v blízkosti čerpacích staníc ani v blízkosti lesov, suchých lúk a stožiarov vysokého napätia. Zdôrazňujú, že by nemali byť vypúšťané vo vetre silnejšom ako 8 km/hod. a rovnako dôležitý je aj smer vetra a blízke otvorené priestranstvá, kde nehrozí náraz do okolitých prekážok, ako sú budovy, stromy a podobne. Varujú, že vypúšťanie v blízkosti letísk, a to aj regionálnych, je prísne zakázané. Odporúčajú mať tiež nablízku lekárničku, hasiaci prístroj alebo deku.
Ako ďalej zdôrazňuje, použitie týchto lampiónov je v celej Európe na vlastné nebezpečenstvo a vlastník zodpovedá za prípadné škody. Vozidlá sa síce nikde nespomínajú, ale ak sa takéto hromadné vypúšťanie balónov koná v meste, sú zvyčajne prvým terčom. V obytnej zóne je taká akcia jednoducho riziková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári