PREŠOV. Patologické hráčstvo v posledných rokoch stúpa.
"Možno hovoriť až o dvojnásobnom počte závislých od hry na automatoch. Do tejto kategórie nepatria už iba muži, ale vo zvýšenom počte aj ženy. Alarmujúci stav je však medzi mladými," informovala hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Drahoslava Skopárová.
Tragické osudy
Na hrôzostrašné chvíle s manželom gamblerom si spomína Anna: "Rozviedli sme sa kvôli tomu, že manžel bol alkoholik a silný gambler. Prehral veľa peňazí. Bral si pôžičky z každej strany. Bol agresívny, bil ma. Som rada, že je to už za mnou. Najhoršie bolo, že si exmanžel závislosť nechcel priznať."
"Gamblerstvo je svinstvo ako drogy. Prvá výhra je cesta do pekla. Automaty by mali zakázať. Urobiť ako v USA Las Vegas a dosť - nikde na verejnom priestranstve voľne prístupný automat. A majiteľom automatov treba dávať obrovské pokuty, ak pustia hrať deti. Bezprácnejší legálny zisk ako herne nepoznám," tvrdí Prešovčan Peter.
Pozná bývalého zamestnanca herne. "Robil krupiera, kde-tu niečo hodil do automatu, lebo sa mu zdalo, že už je taký naplnený, že musí vyhrať. Postupne nahádzal 800-tisíc korún. Jeho rodina musela predať dom, aby nešiel do basy, teraz robí šoféra v kuriérskej službe."
Prácu v herniach zblízka mal možnosť vidieť aj Lukáš Baňas: "Je to riadny biznis. Na sto automatoch to urobí aj 10-tisíc eur mesačne už po zdanení. Je to hlavne čistá robota. Majitelia nemusia nič vyrábať a majú minimálne náklady."
Martin Gladiš nehral nikdy: "Radšej kúpim pizzu a najem sa. Nie som hazardér."
Psychologička: Závislosť sa dá liečiť
Závislosť od automatov sa vraj začína vtedy, keď si človek začne myslieť, že stále vyhrá. Vedúca katedry psychológie na Prešovskej univerzite Katarína Fuchsová tvrdí, že gamblerstvo sa dá liečiť: "Hracie automaty sú zostrojené na takom princípe, že človek vlastne nevyhráva. Závislosť sa začína nepozorovane, dá sa liečiť, ale človek si ju musí uvedomiť. Musí sa v ňom niečo zlomiť a povedať si, že s tým má naozaj problém. Často nejde o výhru, ale o hru ako takú. O pocit napätia a očakávania."
Počet automatov v Prešove klesá
V Prešove má licenciu na prevádzkovanie výherných automatov 18 firiem. Minulý rok prišla zmena zákona, ktorý upravuje, čo je výherný automat a čo je v kategórii iné hazardné hry. Automat sa môže prevádzkovať po udelení licencie, ktorá platí jeden rok.
"Platí sa podľa počtu strojov. Za jeden stroj je správny poplatok 1 493,5 eura. Medzi výherné prístroje patrili kedysi rulety a videohry. Teraz sa už klasifikujú ako ostatné hazardné hry," informovala hovorkyňa mesta Iveta Adamová.
Za iné hazardné hry, ako je tipovanie či ruleta, sa platia pravidelné mesačné odvody. Správny poplatok za licencie na výherné automaty je všeobecná daň a mesto ju môže použiť na čokoľvek. "Odvody za iné hazardné hry majú presné určenie. To je oblasť športu, školstva, kultúry a životného prostredia," zdôraznila Adamová.
V herni musí byť stály dozor a prevádzkový poriadok herne, ktorý je potvrdený finančným odborom. Vlani bolo na území mesta Prešov 484 hracích automatov, v roku 2008 ich bolo o desať menej. V súčasnosti ich je 360, ich počet sa teda oproti minulému roku znížil o 124. Herní na území Prešova je 26.
Príbeh
Chcel zamurovať vchod do kasína
Pred štyrmi rokmi sa nezvyčajným spôsobom rozhodol protestovať proti svojej prehre v kasíne istý Sabinovčan. Tvrdil, že tam prehral veľké peniaze. Preto sa rozhodol, že zamuruje vchod do kasína. Ku vchodu dokonca priviezol stavebný materiál, netradičné murovanie sa však nakoniec nekonalo.
V kasíne vraj prehral sedemmiestnu sumu za tri hodiny. Vchod chcel zamurovať preto, aby tu neprehrali peniaze ďalší ľudia. "Zo začiatku som aj vyhrával, ale to bolo len také lákadlo, aby sme tam chodili a vrážali ďalšie peniaze," povedal. Peniaze na hranie si požičal a niečo si zarobil v zahraničí.
Pre Sabinovčana to bola ale poučná vec, odvtedy na výherných automatoch nehrá.
(jšt)
Fakty
Ako sa človek stane závislým
Prechod od príležitostného hrania k závislosti je postupný. "Môže prechádzať cez takzvané štádiá. Prvé je štádium výhier, keď hráč ešte dokáže vyberať svoje výhry, relatívne vie kontrolovať svoju hru a nemáva ešte závažnejšie finančné, vzťahové či iné problémy. Zvýši svoje stávky aj frekvenciu hrania a postupne sa dostáva do druhého štádia, straty kontroly nad hrou. Je to štádium prehier," informoval primár Odborného liečebného ústavu psychiatrického Predná Hora Jozef Benkovič. "Toto je už obdobie, keď sa stáva patologickým hráčom, lebo investuje stále väčšie množstvo financií do hry a prípadnú výhru znovu použije na ďalšie hranie. Musí si preto na hru požičiavať. Keď sa to prevalí, nastupujú vážne rodinné, vzťahové problémy. V tejto fáze je schopný čokoľvek sľúbiť, že sa polepší, prestane hrať a podobne."
Žiaľ, najbližšia rodina tomu uverí, ale problém zväčša pokračuje ďalej. Tu je najvyšší čas, aby patologický hráč urobil radikálny krok k liečbe, lebo sám tento svoj problém nezvládne, aj keď si to často naivne nahovára.
Napokon sa hráč dostane do finálneho tretieho štádia, a tým je zúfalstvo. "Stále pokračuje v hraní, hoci na nejaký krátky čas to vie aj prerušiť. V tomto období sa mu zväčša už rozpadá rodina, vzťahy, často prichádza o prácu, chodia mu zo súdov zásielky o nezaplatených dlhoch, úveroch, často sa pridružujú aj iné problémy, hlavne alkoholizmus."
Ak svoj problém nerieši, môže sa stať bezdomovcom. Časté sú aj prípady samovrážd, keďže už nie sú schopní svoju situáciu radikálne riešiť. "Neraz ostane dokonale finančne zruinovaná aj rodina hráča. Prídu o strechu nad hlavou, deti sa dostanú do domovov a partnerky končia na psychiatrii," povedal Benkovič.
Liečbu, žiaľ, gambleri často odmietajú z obáv, že sa všetky ich problémy dostanú na povrch. "Tí, čo liečbu začnú absolvovať, sami priznávajú, ako sa im uľaví, keď dokážu v skupine podobných ľudí o svojich problémoch bez obáv rozprávať a hlavne si stanovia aj kroky na ich riešenie," dodal primár.
V súčasnosti sa liečia na Prednej Hore aj pacienti z Prešova so závislosťou od hazardu. Liečba trvá dva až tri mesiace.
(čor)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári