Kominári vraj prinášajú šťastie. "To platí určite. Keď prídeme k vám, nevyhoríte," tvrdí Martin Kancír. Vymetaniu komínov sa venuje už 15 rokov, hoci najprv vyštudoval hotelovú školu.
PREŠOV.
"Pavučina neprehorí, ale brzdí ťah. Spomaľuje dym a ten sa v ňom hromadí, čo môže spôsobiť prasknutie komína," varuje 35-ročný vymetač komínov Martin Kancír z Prešova.
A od prasknutého komína je už iba malý krôčik k obrovskému požiaru. Alebo pri nesprávnom ťahu komína prúdi dym do miestnosti, čo sa môže skončiť aj smrťou domácich.
Z kachlí je vraj lepšie teplo ako z kozuba
Odporúča komíny dať prekontrolovať dvakrát do roka, pred vykurovacou sezónou aj po nej. "Málokto to však dodržiava," vraví.
V súčasnosti je viacero typov komínov v súvislosti s rôznymi druhmi vykurovacej techniky. Tie, ktoré vedú od plynových kondenzačných kotlov, sa kontrolujú kamerovou skúškou. "Na Slovenskú sú štyri kamery na tento účel," vysvetľuje M. Kancír.
Je paradoxné, že v súčasnosti pribúda čoraz viac klasických komínov. "Ľudia chcú ušetriť, prechádzajú na tuhé palivo, kúria kotlami na brikety, peletky a stavajú kozuby. Hoci ja by som bol rád, keby viac používali klasické kachle," smeje sa.
Podľa neho neexistuje lepšie teplo ako z kachlí: "Okolo kozubovej vložky cirkuluje vzduch, ktorý sa spáli a môže vznikať karcinogén, ktorý dýchame. Kachle sa nerozžeravia, na glazúru kachlí sa prach nelepí a teplo dlhšie vydrží."
Povolanie vymiera
Napriek tomu, že toto remeslo je stále potrebnejšie, každoročne na Slovensku klesá počet kominárov. Za posledných desať rokov sa ich počet znížil z 208 na 155. Mladí ľudia nemajú o túto prácu záujem. "Asi preto, lebo považujú toto povolanie za špinavé a podceňujú ho. V detstve náš totiž často varovali: Uč sa, lebo budeš kominárom. Podľa mňa sa však nie je za čo hanbiť," konštatuje.
On sám sa k remeslu dostal náhodou po tom, ako ukončil hotelovú školu. "Otec začal podnikať v stavebníctve, vtedy som sa rozhodol absolvovať učilište a neskôr odborný kurz revízneho technika," spomína.
V kominárskom obleku sa stáva stredobodom pozornosti. Ľudia stále veria na povery, že im prinesie šťastie. "Chytajú si gombíky, chcú odtrhnúť aj moje," zasmial sa kominár.
Pri práci. Typ kefy závisí od komína. Foto: tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári