Blížiace sa komunálne voľby opätovne obnažili problém s malými obcami. Ako sme informovali, v Soľníku (okres Stropkov) nikto nemá záujem kandidovať do samosprávnych orgánov. Zákon pritom jasne neurčuje, ako takéto situácie riešiť. Podľa odborníkov je reforma nevyhnutná.
PREŠOV. Podľa právnika Milana Galandu, ktorý bol pri zrode zákona o obecnom zriadení, náš právny systém teoreticky umožňuje zánik obce. Avšak len v prípade, že sa zlúči so susednou obcou, ktorá s týmto krokom súhlasí.
V prípade, aký nastal v Soľníku, je to iné. Pokiaľ nebude zvolený nový starosta (čo nebude), ostáva vo funkcii ten starý. Ak sa však mandátu vzdá, musí zastupiteľstvo poveriť niekoho z poslancov a iniciovať vyhlásenie nových volieb.
Tak to môže ísť dookola. Ak nikto nebude mať záujem a zatiaľ to tak v prípade Soľníka vyzerá, nastane problém. Presný právny postup totiž neexistuje.
"Obec zatiaľ môže zaniknúť len tak, že sa zlúči s inou. Postup, že občania nechcú vykonávať samosprávne funkcie, nie je v zákone explicitne upravený," hovorí právny odborník.
Podľa jeho názoru, "ak by sa preukázalo, že taká obec už nechce byť samostatná a samosprávna, potom by mal byť otvorený zákonný mechanizmus, ktorý hovorí, že bude pričlenená k najbližšej susednej obci. Bez toho, aby sa vyžadoval jej súhlas."
Všetko dôležité o komunálnych voľbách na východnom Slovensku nájdete tu.
Peniaze míňajú len na vlastnú správu
Podobná situácia, aká nastala v Soľníku, sa v minulosti vyskytla v podobných malých obciach na severovýchode Slovenska ako Príkra či Šarbov.
"Takýchto prípadov bude čoraz viac," upozorňuje politológ Tomáš Koziak. Podľa jeho názoru nemá zmysel živiť samosprávne orgány v takýchto malých obciach.
Na radikálny rez chýba politická vôľa. Koziak však tvrdí: "Tá sa bude musieť nájsť, pretože ekonomika v tomto smere nepustí."
Čo teda s mikroobcami, ktorým väčšinu rozpočtu zhltne samotná správa, teda prevádzka úradu a plat starostu? Na Slovensku je pritom takmer tisícka obcí, ktoré majú menej ako tisíc obyvateľov.
Galanda hovorí, že ide o politický problém: "Ak príde politické rozhodnutie, urobiť príslušnú legislatívu už nie je ťažké."
V komunálnej reforme sa podľa jeho slov musí pokračovať. Napríklad tak, že obce síce ostanú samostatné, ale väčšia časť agendy sa presunie na spoločné úradovne. Ďalšou možnosťou je modifikovať tok peňazí z podielových daní zo štátu.
"Obyvatelia si musia uvedomiť, že ak peniaze, ktoré vyberú, budú spotrebované len na samotnú správu, nemôžu robiť rozvojové projekty, investovať do čistoty, osvetlenia a podobne," dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári