PREŠOV. V školskom roku 1959/1960 bol založený dychový orchester Červená šatka pri Jedenásťročnej strednej škole v Prešove na Mudroňovej ulici. Bol to vtedy priekopnícky počin, po vzore Prešova začali vznikať mládežnícke dychové orchestre aj inde.
Škola nebola, talenty áno
Pri vzniku dychovky sa angažoval aj riaditeľ hudobnej školy Ján Pöschl. V roku 1961 si ho zobral pod svoje krídla Okresný dom pionierov a mládeže (ODPaM). Umelecké vedenie sa rozšírilo o dirigentov Jozefa Boldižára a Michala Olejarníka, žiakov Viliama Tarjányiho, ktorého meno je neodmysliteľne spojené so vznikom mládežníckej dychovky v Prešove. Za svoje celoživotné dielo sa stal in memoriam laureátom Ceny mesta Prešov 2008.
Mladí dychovkári od počiatku spolupracovali so svojimi vojenskými kolegami, postupne si budovali renomé. Prelomom bolo nadviazanie spolupráce so skladateľom Antonom Petríkom. Je zaujímavé, že v tých časoch (až do roku 1965) sa na ľudových školách umenia nevyučovala hra na dychových nástrojoch. Napriek tomu Mládežnícky dychový orchester ODPaM prilákal talenty, ktoré dosahovali úroveň študentov konzervatórií (M. Nepela, I. Hudáček, Š. Foltín, Š. Nižník, Š. Marušák, V. Grejták, D. Eremiáš). Orchester od začiatku presahoval hranice regiónu.
Stavili na klasiku
"Hudba mala netradičnú nielen formu, štýl poňatia dychovej hudby dovtedy málo hranej, ale aj umeleckú úroveň. Repertoár tvorili okrem úžitkových pochodov typické skladby pre žáner dychovej hudby. Absolútnou prioritou na Slovensku, ktorú dychový orchester z Prešova prezentoval, boli v tom čase interpretácie náročných klasických skladieb," hovorí Viliam Tarjányi, syn slávneho umelca.
Komunisti ich pustili do Anglicka
Prešovská mládežnícka dychovka mala vysokú úroveň a žala úspechy na domácom poli. Jedným z vrcholov bolo vycestovanie do "kapitalistického zahraničia", čo nebolo v tom čase samozrejmosťou. Orchester vybrali na medzinárodný festival INTER - TIE v Anglicku (1968).
"Na konci druhého decénia mal dychový orchester za sebou 1 382 vystúpení. Čo do počtu vystúpení rekordný bol rok 1973. Číslica umeleckej činnosti sa zastavila na 169," bilancuje V. Tarjányi ml. Jeho otec bol pravidelne oceňovaný ako najlepší dirigent. Bol tiež skladateľom, venoval sa aj organizačnej a pedagogickej práci.
Orchester prešiel pod ZUŠ J. Pöschla
Po revolúcii sa stal orchester súčasťou Základnej umeleckej školy Jána Pöschla. V Základnej umeleckej škole Mikuláša Moyzesa v Prešove zas vznikol v roku 1995 Mládežnícky dychový orchester Baštovanka, ktorého umeleckým vedúcim sa stal niekdajší dirigent mládežníckej dychovky Jozef Kakaščík. Súčasné dychové orchestre menia svoje poňatie. Klasika ustupuje, do popredia sa dostáva moderný šouprogram.
Prešovský mládežnícky dychový orchester vychoval za 50 rokov mnoho hudobníkov, ktorí sa neskôr uplatnili vo filharmónii či iných profesionálnych telesách. Výročie si pripomenuli na nedávnom stretnutí a galakoncerte.
Viliam Tarjányi. Zakladateľ orchestra. Foto: archív
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári