PREŠOV. Tridsaťtriročného Pavla Lišku neprichytili prešovskí mestskí policajti priamo pri čine. Videli ho, ako má v ruke nožnice a lepiacu pásku. Obvinili ho z priestupku, lebo na Exnárovej ulici vylepil na stenu verejne prístupného objektu plagát s ponukou tanečných kurzov salsa.
Teda, že znečistil verejne prístupný objekt plagátovou výzdobou. Vyrubili mu pokutu, on sa voči nej odvolal. Spis mestskí policajti postúpili na obvodný úrad (ObÚ), na prešetrenie priestupku.
Liška: Oni sami porušili zákon
Úrad začal správne konanie a uznal ho vinným, vydal rozhodnutie a určil pokutu. Obvinený muž pri spôsobe priestupkového konania nevychádzal z údivu.
"Dopustili sa viacerých závažných procesných pochybení," tvrdí P. Liška, ktorý je vyštudovaný právnik. Poukazuje na to, že správny orgán prvého stupňa nesprávne a neúplne zistil skutkový stav, vec nesprávne posúdil a nepostupoval podľa zákona o správnom konaní.
"Mal som pocit, že zaobchádzajú so mnou ako so sériovým vrahom," rozpráva o prístupe úradníkov. "Nejde mi o pokutu, ale o princíp. Navyše, prichádzam do styku s utajovanými skutočnosťami, pri bezpečnostných previerkach mi spáchanie priestupku môže značne poškodiť."
Premeškali lehotu, spis mali poslať ministerstvu
Napriek tomu, že sa z neúčasti na ústnom pojednávaní z dôvodu nevyhnutnej osobnej starostlivosti o dve maloleté deti vopred písomne ospravedlnil a požiadal o odročenie, nevyhoveli mu. Pojednávali bez neho. "Podľa zákona mali rozhodnúť do 30 dní. Alebo do 60, keby lehotu predĺžili. To však neurobili. Rozhodli až po 73 dňoch, čím porušili zákon," vysvetľuje.
Podľa neho z dôvodu uplynutia tejto lehoty mal úrad spis odoslať ministerstvu vnútra, ktoré bolo v takomto prípade oprávnený správny orgán na rozhodnutie. Obvinený muž tvrdí, že plagát vylepil na stenu bytového domu. Tá je spoločnou časťou domu a teda spôsobil spoluvlastníkom domu škodu na ich majetku. Tých ako poškodených úrad ani neprizval do konania.
"Podľa rozhodnutia som znečistil verejne prístupný objekt plagátovou výzdobou. Takáto skutková podstata v zákone o priestupkoch neexistuje. A nie je uvedená ani vo všeobecne záväznom nariadení mesta," sťažuje sa na neznalosť zákonov u úradníkov.
"Rozhodnutie považujem za jeden deštruktívny akt, za odstrašujúci príklad ľudskej zlomyseľnosti a toho, ako by rozhodnutie orgánu verejnej správy v správnom konaní nikdy nemalo vyzerať," hnevá sa.
Nevyjadrujú sa
Kompetentní pracovníci ObÚ sa k prípadu odmietli vyjadriť z dôvodu, že priestupkové konanie a údaje zo spisu "sú prístupné len účastníkom konania a ich právnym zástupcom." Napriek tomu, že P. Liška im chcel dať súhlas na zverejnenie. "V predmetnej veci bolo podané účastníkom konania odvolanie. Bude postúpené odvolaciemu orgánu. Vzhľadom na prebiehajúce odvolacie konanie vás o podrobnostiach nemôžeme informovať," uviedol vedúci oddelenia priestupkov ObÚ Prešov Peter Pavelka. Náčelník prešovskej mestskej polície Ján Adrejko trvá na tom, že P. Liška sa dopustil priestupku.
Nedopustil sa priestupku
O výklad zákona o priestupkoch sme požiadali Policajný zbor (PZ), ktorý je gestorom tohto zákona. Podľa hovorcu Prezídia PZ Viktora Plézela, samotné vylepovanie plagátovej výzdoby na verejnoprospešných zariadeniach bez súhlasu správcu takéhoto zariadenia sa považuje za spáchanie priestupku proti verejnému poriadku.
"Ak by pri odstraňovaní plagátovej výzdoby, komerčných a reklamných oznamov prišlo k poškodeniu objektu alebo by správcovi vznikli náklady na odstránenie znečisteného objektu, za určitých okolností by mohlo ísť o priestupok proti majetku podľa § 50 zákona o priestupkoch," informoval hovorca.
Dodal, že čo sa týka vylepovania plagátov na bytových domoch, za určitých okolností by mohlo ísť o priestupok proti verejnému poriadku podľa § 47 ods. 1 písm. d) zákona o priestupkoch v prípade, že na viditeľnom mieste bytového domu je vyvesený oznam o zákaze vylepovania plagátov, respektíve upozornenie o nevylepovaní plagátov a takýto oznam nebude rešpektovaný.
Fakty
Pokuta za plagát je 6 638 eur
Od októbra platí nové všeobecne záväzné nariadenie, ktoré presne formuluje zákaz aj výšku sankcie za vylepovanie plagátov a reklám na verejných miestach.
Podľa nariadenia o čistote mesta a verejnom poriadku je zakázané umiestňovať plagáty, reklamy, reklamné zariadenia a pútače na iných miestach, ako sú na to určené.
Mesto má niekoľko takých plôch a len pred niekoľkými dňami na sídlisku Sekčov pribudla nová tabuľa na tento účel. O umiestnenie plagátov a oznamov na nich je potrebné požiadať kanceláriu prvého kontaktu na prešovskej radnici a uhradiť poplatok.
Za porušenie tohto nariadenia môže mesto udeliť sankciu až do výšky 6 638 eur.
Kontrolu a návrh na sankciu môžu navrhnúť nielen mestskí policajti, ale aj zamestnanci odboru správy mestského majetku, poslanci a najnovšie aj pracovníci z útvaru hlavného kontrolóra mesta Prešov.
ako
Názory
Ľuďom prekážajú oblepené stĺpy
Nelegálne vylepovanie plagátov na stĺpoch verejného osvetlenia či múroch v lokalite od železničnej stanice cez Masarykovú ulicu až do centra trvá už roky. Zaujímalo nás, čo si o tom myslia Prešovčania.
"Pravdupovediac, vôbec si to nevšímam. Nikdy som sa nezastavila, aby som si niečo prečítala," povedala nám Irena Rapovecká. Mária Čmelíková má podobný názor. Poznamenala ešte, že zdrapy papiera kazia vzhľad ulíc."Organizátori podujatí by si mali nájsť iný informačný kanál, veď dnes je veľa možností aj cez internet," dodala.
Podľa skupiny študentiek sú tam zbytočne. Keby sa aj chystali na nejaké kultúrne podujatie, informácie by hľadali inou cestou. "Všimnem si veľký bilbord, ale tie na stĺpoch pre mňa nie sú dôveryhodné," povedala študentka Katarína Kušnírová zo Sabinova.
ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári