Ojedinelú výstavu Kroniky a pamätné knihy otvorili v SNM - Múzeu rusínskej kultúry v Prešove. Múzeum chce vytvoriť klub, ktorý podporí písanie kroník, keďže v mnohých mestách sa za posledných 20 rokov prestala touto formou zaznamenávať história.
PREŠOV. Riaditeľka múzea Oľga Glosíková konštatovala, že pri oslovovaní obcí v súvislosti s výstavou ju nemilo prekvapilo, že v mnohých z nich sa už vôbec nepíšu kroniky.
"Stráca sa tým časť histórie. Aj preto vzniká na pôde nášho múzea klub kronikárov. Chceme priviesť mladú generáciu k písaniu kroník. Ak bude potrebné, aj ich metodicky vyškolíme," uviedla. Ako dodala, kroniku poctivo píšu aj v rusínskom múzeu, hoci vzniklo len v roku 2007.
"To, čo sa dnes javí ako málo významná udalosť, pri systematickom zaznamenávaní môže byť v budúcnosti obrovským bohatstvom," konštatoval akademik Mikuláš Mušinka. Súhlasil s ním aj Ladislav Matisko z Matice slovenskej, podľa ktorého "kroniky nie sú len písmená, ale ľudia, krv, pot, skutočný život".
Na výstave, ktorá potrvá tri týždne, sa nachádzajú kroniky a pamätné knihy z Prešova, Sabinova a niekoľkých obcí severovýchodného Slovenska. Nechýba ani jedna podniková kronika či iné pamätné knihy.
Najstaršie udalosti, zachytené v kronikách na výstave, pochádzajú z Prešova a siahajú až k udalostiam z 12. storočia. Zaznamenával ich Belo Klein Tesnoskalský v 20. storočí. Kópiu tejto kroniky poskytla na výstavu Ľubica Kováčová zo Štátneho archívu v Prešove.
Kováčová doniesla na vernisáž aj originál druhej najstaršej kroniky výstavy z mesta Sabinov, zaznamenávajúcej udalosti od roku 1446 do 1923.
Pútavé čítanie je aj v obecných kronikách
Raritou je aj kópia prešovskej pamätnej knihy z rokov 1938 až 1940. "Tú sme našli náhodne v jednom sklade, kde boli len rozsypané kúsky papierov. Vyčistili sme ich a zviazali," povedala Ľ. Kováčová o knihe, ktorej autor je zatiaľ neznámy. Sú v nej zaznamenané udalosti z čias vojnového Slovenského štátu. Je vzácna, ďalšie kroniky sa začali písať až po vojne.
Pútavé čítanie je aj v obecných kronikách. Napríklad v Nižnej Polianke boli počas prvej svetovej vojny ťažké boje. "Ani sme nevedeli, že v dedine bol drevený chrám, ktorý počas bojov vojaci rozobrali a postavili si z neho barikády pri zákopoch. Zistili sme to až z kroniky," konštatoval starosta Ján Cundra (nez.).
Na výstave pútajú pozornosť aj kroniky Kapušian, Chmeľovej, Stebníka či Čertižného. Niektoré sú písané v rusínčine azbukou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári