Obec Ondavka (okres Bardejov) prišla exekúciou o svoje budovy i pozemky. Predaná je už i budova obecného úradu. V súčasnosti hrozí, že úrad v obci zanikne úplne. Exstarosta Marčišin tvrdí, že za aktuálny stav môže terajší starosta Kurimský. Ten dostal za hospodárenie s obecným majetkom od súdu podmienku. Dnes opakuje rovnakú formuláciu ako pred štyrmi rokmi: Nie sú peniaze.
ONDAVKA. Malej obci Ondavka v Bardejovskom okrese hrozí, že nebude mať vlastný úrad a bude sa musieť pričleniť k inej obci. Budova úradu už teraz nie je obecným majetkom.
Pred štyrmi rokmi sme písali o tom, že obci hrozí exekúcia za nevyplatené poistné Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Vtedajší starosta Ondavky Andrej Kurimský (ĽS-HZDS) uviedol, že obec na zaplatenie podlžnosti nemá peniaze.
Dnes je situácia úplne totožná. Starostom je opäť Kurimský a opäť hovorí - peňazí niet. Jediným rozdielom je, že na majetok obce už exekútor siahol, predaná je už aj budova úradu.
Zaujímalo nás, ako vznikol dlh na poistnom, za akých ľudí ho mala obec platiť. Podľa Kurimského pracovali v obci ľudia na verejno-prospešné práce aj ďalší, ale to, ako presne dlh vznikol, nevie.
Za začiatku bol dlh podnikateľa
Podľa Andreja Kurimského ročne príde do obecnej kasy asi tritisíc eur. Dlh však narástol na vyše 23-tisíc eur. Jeho základom podľa starostu bol dlh podnikateľa, ktorý mal v užívaní obecné pozemky.
"Keď sa jeho podlžnosť vyšplhala na päťtisíc eur, zavolal som ho a požiadal o vrátenie sumy. Peniaze údajne nemal, čo zas malo za následok našu insolventnosť vo vzťahu k poisťovni. Musel nastúpiť exekútor."
Poslancom však toto vysvetlenie nestačilo a podali na starostu trestné oznámenie. "Právnik nás upozornil, že ak to neurobíme my, môžeme byť za daný stav podľa zákona vnímaní ako spoluvinníci, preto sme neváhali," hovorí bývalý starosta a súčasný poslanec obce Andrej Marčišin (nez. - na snímke).
Kurimský ako starosta predstavy o oddlžení mal: "Žiadali sme o podporu prostredníctvom projektov, pokúšali sa získať peniaze z eurofondov. Štát ani žiadny iný subjekt však nemal v obci záujem investovať. Príčinou je najmä malý počet obyvateľov a nízka návratnosť investícií."
Okresný súd v Bardejove 14. júna 2006 rozhodol o vine starostu z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Za to ho odsúdil na trest odňatia slobody na obdobie jedného roka s podmienečným odkladom na jeden rok.
Prácu starostu by podľa zákona o obecnom zriadení nemohol vykonávať iba v prípade právoplatného odsúdenia za úmyselný trestný čin alebo právoplatného odsúdenia za trestný čin, ak výkon trestu odňatia slobody nebol podmienečne odložený.
Udelením podmienečného trestu funkcia starostovi nezaniká, môže aj opäť kandidovať. Odvolať ho však môžu poslanci obce.
Na obec bola uvalená nútená správa
Podľa výsledkov previerky ministerstva financií z januára 2006 obec Ondavka nesplnila povinnosť zaviesť ozdravný režim už v roku 2003, aj keď výška platných záväzkov evidentne prekročila 15 percent skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka.
Podľa správy záväzky obce po lehote splatnosti predstavovali k 31. decembru 2005 sumu 8 431 eur, pričom 15 percent zo skutočných bežných príjmov obce za rok 2004 bolo 732 eur, teda záväzky obce prevyšovali hranice stanovené zákonom.
"Priznám sa, že o možnosti zaviesť ozdravný režim som do roku 2006 ani nevedel, skúsenosť s čímsi takým predsa nemali ani okolité obce," bráni sa starosta a dodáva: "Z týchto chýb sme sa však poučili a ideme ďalej. Nemyslím, že je dobré sa k tomu vracať."
Budovu predávali na dvakrát
Časť budovy Obecného úradu v Ondavke vlastnil bývalý starosta Marčišin. Kúpil ju od Jednoty, pre ktorú bola stratová. Druhá časť išla kvôli dlhu obce, ktorý je dnes okolo 23 000 eur, do exekúcie.
Iba Sociálna poisťovňa eviduje pohľadávku voči Ondavke za obdobie od 1. 1. 2004 do 31. 3. 2010 vo výške 8 451,59 eura. Je to dlh za nezaplatené poistné a príspevky na starobné dôchodkové sporenie.
Bardejovský exekútor Bezaniuk ocenil budovu približne na 10 000 eur. Keďže prvé kolo exekúcie dopadlo neúspešne, v druhom ju Marčišin kúpil za sumu okolo 6 700 eur a potom celú budovu predal.
A kde sa úraduje teraz? Podľa starostu poštu obce preberá na súkromnej adrese ním poverená osoba a na tejto adrese starosta organizuje aj prípadné zasadnutia.
Dva tábory
"V iných obciach sa hospodári omnoho lepšie, o obecné veci sa starajú," tvrdí žena, ktorá v Ondavke žije štyridsať rokov. Ďalšej obyvateľke sa páči, že súčasný starosta dal odvodniť pozemok pri kostole: "Toto nám veľmi pomohlo a uľahčilo pohyb i práce okolo chrámu."
Protikandidátom súčasného starostu je Peter Janočko (Smer-SD). "Je tu nútená správa, od štátu nedostaneme nič. Časť ľudí ide za súčasným starostom, časť za mnou. Rozbroje medzi týmito dvoma skupinami robiť nebudem, naopak, pokúsim sa ľudí zosúladiť," povedal.
Kurimský tvrdí, že je ochotný dať mu aj vlastný hlas. "Uvidí, že spravovať dedinu a riešiť jej problémy nie je vôbec jednoduché."
Marčišin stratil chuť kandidovať aj za poslanca: "Je to o nervy a zdá sa, že sa nič nezmení, preto už nechcem kandidovať ani ja."
Čo bude ďalej?
Ondavka je malá dedinka, v ktorej žije iba osemnásť obyvateľov, prevažne dôchodcov. Nie je vylúčená možnosť, že bude pričlenená k samospráve niektorej zo susedných obcí. Ide však o pomerne náročný proces. Problémom je aj jej stále nevyriešený 23-tisícový dlh.
Poznámka
Jedna z mnohých?
V dedine pramení známa Ondava, obklopuje ju Ondavská vrchovina a na jablká do záhrad chodia jelene. Malebná obec je však paradoxne miestom existenčných problémov a napätia. Škoda.
Ondavka je iba modelovým príkladom osudu, ktorý stíha a ešte postretne mnohé ďalšie obce. Ťažko vystihnúť, čo bolo kľúčovou príčinou jej úpadku. Je pravda, že do vedenia samosprávy sa dostali ľudia, ktorí s politikou a s vedením obecného úradu nemali predtým skúsenosti. Niektorí z nich, iste nie v zlom úmysle, doplatili na pravidlo, že "neznalosť zákona neospravedlňuje".
Čo je však určite dominantnejšie než insolventnosť a dlhy voči poisťovniam, sú narušené vzťahy medzi hŕstkou ľudí, ktorí v Ondavke žijú. Nezaslúžia si to. Roky poctivej práce odovzdali štátu, obci pomáhali, ako sa dalo a pracovali na jej zveľaďovaní.
Miestnych sa bolestne dotýka dnešné postavenie Ondavky medzi okolitými obcami. Kým kedysi obec významom i kultúrne zastrešovala svojich susedov, dnes jej hrozí, že sa bude musieť pričleniť pod ochranu silnejšieho spojenca. V hre sú blízky Becherov, no vari ešte viac Nižná Polianka. Odtiaľ do obce dochádza aj autobus. Čo však s dlhom, ktorý by malo problém uhradiť aj menšie mesto? Nediskvalifikuje Ondavku i čo sa týka núdzového riešenia, ktorým pričlenenie samosprávy k inej obci nepochybne je?
Samotný proces spojenia sa s inou obcou z legislatívneho hľadiska tiež nie je vôbec jednoduchý. Zákon totiž ohovorí iba o možnosti "zlúčenia" obcí, nie o pričlenení pod väčšiu obec. V praxi to znamená, že spojením Ondavky a ďalšej dediny by vznikol úplne nový subjekt. Museli by nasledovať nové voľby do samosprávy a v prípade Ondavky aj prevzatie záväzku v podobe 23-tisícového dlhu. Nájde sa niekto, kto sa obec pokúsi zachrániť, keď každý subjekt má dnes dosť práce sám so sebou?
Bolo by pekné, ak by sa do malebnej obce opäť po rokoch vrátil život, peniaze i elektrina. Ak sa tak nestane, bude potrebné zamyslieť sa nad opatreniami, ktoré pred podobným osudom zachránia ďalších adeptov na bankrot. Je to tvrdá realita, zvlášť pre obce, ktorých začiatky siahajú do stredoveku a zažili aj omnoho lepšie časy.
Dušan Guman
Prameň Ondavy. Je najväčšou atrakciou obce. Foto: gum
Autor: Dušan Guman
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári