PREŠOV. Stretnúť líšku na mestskom sídlisku už nie je nič nezvyčajné. "Bežne ich stretávam na sídlisku, keď idem vyvenčiť psa. Videla som ich aj ráno, aj večer. Ľudí si nevšímajú, behajú pomedzi autá. Zlú skúsenosť však s nimi nemám," povedala nám 19-ročná Prešovčanka Lenka Príhodová.
Podobnú skúsenosť má i Zdenka Puškárová zo sídliska Sekčov: "Šla som vyvenčiť psa a líšku sme stretli uprostred cestičky. Veď tu aj majú z čoho žiť, kontajnery sú stále plné."
V utorok večer videl v Prešove líščí súboj Juraj Petrík, ktorý bol odprevadiť priateľku domov: "Okolo jedenástej večer sme šli cez priechod pre chodcov. Pár metrov pred ním sme zbadali líšku, ktorá tam stála a pozerala na nás. My na ňu. Strnuli sme a sledovali sme sa. Vôbec sa nás nezľakla. Odrazu k nej pribehla ďalšia, postavili sa na zadné a začal sa súboj. Pripadalo mi to ako junácka pasovačka. Vyrušilo ich až trúbenie taxikára, ďalej sme ich sledovali. Odohnali ich až mestskí policajti."
Mal strach, či neboli besné: "Priateľka bola dosť vystrašená, cítil som to na tom, ako mi stisla ruku. Ale nevidel som žiadnu penu okolo papule. Myslím, že my sme mali väčší strach z líšok, ako ony z nás. Tieto zvieratá asi stratili plachosť."
Sú premnožené
Odborný lesný hospodár Školských lesov v Prešove Jozef Daňko tvrdí, že líšky sú premnožené v celej Európe: "Líška je veľmi prispôsobivá, dokáže prežiť takmer všade. Keďže sú premnožené, hľadajú si nové teritóriá v blízkostí dedín, sídlisk a dokonca i centier miest."
Jedným z dôvodom, prečo sa líška premnožila je aj to, že ju poľovníci už tak často nelovia. "Líščí kožuch už nie je taký atraktívny, ako v minulosti. Kedysi jej srsť bola luxusným tovarom, dala sa ľahko spracovať. A v susednom Poľsku sa dá tento tovar kúpiť oveľa lacnejšie ako u nás," skonštatoval Daňko.
Odchyt zvierat je pre mesto drahý špás
Za posledné dva roky mestská polícia eviduje viac oznámení o výskyte líšok na území mesta, ako v minulosti.
"Ak odchytíme líšku, musíme vyzvať správcu poľovného revíru, aby si zviera vyzdvihol. Pri použití narkotizačnej zbrane má mestská polícia prísne kritériá. Zdravé líšky radšej odoženú. Pri chytaní zvieraťa, ktoré vykazuje známky choroby, používajú skôr špeciálnu klietku," informovala hovorkyňa mesta Prešov Iveta Adamová.
Mestská polícia má na odchyt túlavých zvierat špeciálne vyškolených dvanástich pracovníkov. "Odchyt sa koná na základe individuálneho posúdenia, či je ohrozený život alebo zdravie obyvateľov. Musia na základe určitých symptómov posúdiť, či je to zviera choré," uviedla I. Adamová.
Tento rok mestskí policajti odchytili v Prešove dve líšky. Priemerne sa mesačne odchytí 10-12 rôznych zvierat. Na tento účel mesto vyčlenilo 52-tisíc eur.
Pred rokmi bola jedna líška besná
V princípe je líška plachým zvieraťom. "Ľudí sa bojí. Útočí len vtedy, keď je besná, ale taký prípad sme tu mali len pred desiatimi rokmi. Dnes je besnota už úplne potlačená. Líšky považujeme za najväčších prenášačov tejto choroby, preto ich dvakrát v roku vakcinujeme," dodal Daňko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári