PREŠOV. Medzi študentov slávnej školy patrili napríklad vodca protihabsburského odboja Imrich Tököly či úspešný anglický barokový maliar Jakub Bogdani. Kolégium neskôr navštevovali M. Hodža, L. Kossuth, J. Záborský a ďalšie osobnosti.
V chráme sv. Trojice sa stretli cirkevní predstavitelia a veriaci, aby slávnostnými službami Božími poďakovali za úspešne zavŕšenú rekonštrukciu kolégia. Budova s neobyčajne bohatou a pohnutou históriou tak zasa získala lesk, ktorý jej roky chýbal. Vynovená fasáda i interiér tešia každého milovníka umenia a histórie. Mnohých z nich na slávnosť pritiahla viera či spomienky. Nechýbali ani slzy.
"Dnešný deň je pre nás predovšetkým dôvodom na radosť," povedal biskup východného dištriktu Slavomír Sabol. "A vďaky za to, že budova, ktorá je ikonou našej cirkvi, ale aj evanjelického školstva na celom Slovensku, je opäť funkčná."
Začiatky rekonštrukcie podľa neho neboli vôbec ľahké. "Prvé dojmy po vrátení budovy, keď sme sem vošli, boli zdrvujúce. Za celý čas, odkedy túto budovu zobral štát, do nej nikto nevrazil ani cent."
Prieskum a odbornú kontrolu vykonával krajský pamiatkový úrad. Hlavnú rekonštrukciu robila firma Čech.
Financovali z rôznych zdrojov, dlh ostal
"Štartérom pre nás bolo, keď sme v mimosúdnom vyrovnaní za ukradnutú numizmatickú zbierku za socializmu dostali od župy 3 milióny. Okolo 800 000 korún sme dostali z financií grantového programu Obnovme si svoj dom, 200 000 od mesta a 500 000 z fondu župy, ostatné bolo z vlastných zdrojov. A ostal ešte dlh. Preto sme veľmi vďační, že sme mohli rekonštrukciu robiť na splátky," povedal biskup.
"V budove funguje biskupský úrad, do horných priestorov sme umiestnili evanjelickú materskú školu. Je to taká symbolika, že presne to, čo bolo niekedy, škola a biskupstvo, sa do týchto priestorov znovu vrátilo," uzavrel Sabol.
Čo ich pritiahlo na slávnosť?
Slávnostných služieb a odhalenia pamätnej tabule sa zúčastnilo množstvo veriacich. Nechýbali známe tváre. Čo ich sem pritiahlo?
"Viera," hovorí profesionálny dlhoročný hudobník Karol Medňanský. "Nepoznám sálu, a to dokonca ani inde vo svete, kde som hral, kde by tak silno bolo cítiť kontakt s Duchom Božím. Táto budova je tiež stelesnením kultúry. Je to tradícia, sú tam knihy, ktoré majú stáročia. A okrem toho z muzikantského hľadiska je tam fantastická akustika."
S dojatím si na minulosť kolégia zaspomínala i učiteľka Valéria Kubíková: "Bola tu vedecká knižnica, kde sme ako študenti trávili veľa času. Vždy som sem chodila s úctou, s pocitom čohosi vznešeného. Tento deň je slávnostný, pretože po toľkých rokoch a peripetiách je kolégium konečne v rukách ľudí, ktorí o to bojovali a v rukách evanjelickej cirkvi."
Fakty
Kolégium odnímali a prinavracali
Otvoreniu kolégia v roku 1667 predchádzala porada delegátov hornouhorských protestantských stavov v Košiciach, kde rozhodli o založení vyššej evanjelickej školy. Po potlačení Wesselényiho sprisahania bolo kolégium evanjelikom odňaté a v roku 1705 na príkaz Františka II. Rákociho navrátené. Po odňatí v roku 1711 budovu spravovali jezuiti.
V roku 1887 kolégium kvôli požiaru mesta prešlo prestavbou. Komunisti budovu zoštátnili a cirkvi sa znovu vrátila až v roku 1992. K obnoveniu evanjelického a. v. kolegiálneho gymnázia došlo v roku 1996, od roku 1998 je budova kolégia okrem iného aj sídlom Biskupského úradu východného dištriktu ECAV.
(gum)
Autor: Dušan Guman
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári