PREŠOV. Dva domy z dvanástich sú aj po vyše štyroch mesiacoch po zosuvoch pôdy na Horárskej ulici v Prešove neobývané.
Nové praskliny sa objavili na dome Ľudmily Velčekovej, u ďalších sa situácia stabilizovala. Takýto stav dnes priamo na mieste zosuvov zistili zástupcovia prešovského mestského stavebného úradu, ktorí tu vykonali štátny stavebný dohľad spoločne so statikom.
Čaká sa na geologický prieskum územia
Ako uviedol pre agentúru SITA vedúci Stavebného úradu Mestského úradu v Prešove Marián Harčarík, ich úlohou bolo zistiť, či sa svah stabilizoval alebo nie, či vznikli ďalšie trhliny na domoch.
„Každý z dotknutých obyvateľov dostal v júni statický posudok, kde mal navrhnuté aj opatrenia, ako sa v dome správať, čo má sledovať. V prípade, že by sa trhliny zväčšovali, mal kontaktovať statika. Doteraz sa nič také neudialo, okrem rodiny Velčekovcov. To znamená, že zhruba od polovici júna okrem jedného domu k novým trhlinám ani zväčšovaniu starých nedošlo,“ uviedol Harčarík.
Od stredy 27. októbra tu majú nastúpiť geológovia, aby vykonali podrobný inžiniersko-geologický prieskum celého územia. Začiatkom decembra by stavebný úrad mal mať záverečnú správu. Na základe nej rozhodnú, či je tu potrebné robiť ďalšie sanačné opatrenia, stabilizovať svah, prípadne odvádzať vodu z lesa.
Po návrate spoza mora našla zničený dom
Zo všetkých poškodených domov na Horárskej ulici je v najhoršom stave dom rodiny Velčekovej, kde sú praskliny na celej stavbe. V dome sa nedajú otvoriť niektoré okná ani dvere, v garáži pod domom je posunutý celý múr.
Ako uviedla majiteľka Ľudmila Velčeková, dom začali stavať s manželom v roku 2000, nasťahovali sa doň o dva roky neskôr. Nedávno manžel zomrel. V čase záplav bola synovi na promócii v USA.
Po návrate našla zničený dom. Zatiaľ žije v podnájme a čaká na konečný verdikt geológov, či bude musieť dom zbúrať, alebo sa bude dať ešte opraviť.
Z rodinného domu sa vysťahovala aj rodina Renáty Fujdalovej, ktorá obýva jednu polovicu dvojdomu. Štvorčlenná rodina žije momentálne tiež v podnájme a čaká na verdikt geológa. Ako uviedla počas dnešnej prehliadky, ich rodina sa rozhodla počkať, ako sa bude svah pod lesom správať aj po prvých silnejších búrkach.
Podobné problémy mali aj obyvatelia ulice Pod Wilec hôrkou. Tam bolo vydané jedno búracie povolenie menšej stavby, ktorú už jej majiteľ odstránil. Harčarík informoval, že podobnú obhliadku terénu vykonajú na budúci týždeň.
Najväčšie záplavy v Prešove v tomto roku boli v máji. Časť zatopených budov mala v pivniciach vodu, no paradoxne dnes sú na tom dobre. Zosuvy pôdy na Horárskej a Pod Wilec hôrkou sa prejavili až po záplavách. Ide o lokality v blízkosti mestských lesov.
Mesto tu odvtedy vykonalo opatrenia na stiahnutie odtekajúcej vody do cestnej kanalizácie. Prehĺbili, vyčistili a predĺžili rigoly, vykonali povrchovú drenáž. Z terénu odstránili spadnuté stromy a konáre, ktoré tvorili prekážky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári