PREŠOV. Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity (GTF PU) si v týchto dňoch pripomína 130. výročie založenia.
Pri tejto príležitosti dnes v úvode slávnostného zhromaždenia akademickej obce prešovský gréckokatolícky arcibiskup a metropolita Ján Babjak posvätil zrekonštruovanú aulu a ikonu Matka Jednoty.
"Budúcnosť cirkvi závisí v mnohom aj od vzdelaných kňazov. Aby to však nezostalo iba vrúcnym želaním, je potrebné konať konkrétne kroky. A týmito krokmi sú duchovná formácia v kňazských seminároch a intelektuálna formácia na teologických fakultách," povedal vo svojom vystúpení dekan GTF PU Peter Šturák.
V príhovore upozornil na medzníky historického vývoja vzdelávania duchovných východného byzantského obradu. Seminár a bohoslovecká akadémia boli v Prešove oficiálne otvorené 12. septembra 1880.
Dekan upriamil pozornosť aj na 50. roky minulého storočia a neprajnosť vtedajšieho režimu voči gréckokatolíckej cirkvi. V tomto období došlo k zastaveniu činnosti seminára i fakulty. Napriek niekoľkým opakovaným žiadostiam sa ich fungovanie nepodarilo obnoviť ani na prelome 60. a 70. rokov.
Nová éra od roku 1990
Novú históriu začala GTF PU písať v roku 1990, keď bola ako bohoslovecká fakulta zaradená do štruktúry Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Košice. Po vzniku Prešovskej univerzity sa stala jednou z jej zakladajúcich fakúlt a v súčasnosti tu študuje takmer 650 poslucháčov.
Hlavným poslaním GTF PU je odborná príprava duchovných pre prešovskú gréckokatolícku metropoliu, ale aj pre eparchie mimo územia Slovenska. Okrem toho ponúka aj ďalšie odbory, ktorými reaguje na požiadavky súčasnej doby.
Účastníkom sa prihovoril aj štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Jaroslav Ivančo, ktorý zaželal fakulte veľa úspechov. Verí, že fakulta sa bude tak ako doposiaľ naďalej významne podieľať na zvyšovaní vzdelanostnej úrovne, ale aj na rozvoji duchovného života v regióne a príprave kňazov na ich službu v zverených komunitách.
Pri príležitosti výročia dnes GTF PU odovzdala pamätné medaily sesterským fakultám PU a ocenenie za zásluhy pri jej rozvoji si prevzali aj niektorí pedagógovia.
Následne na slávnostnom zasadnutí vedeckej rady PU odovzdal jej rektor René Matlovič titul doctor honoris causa prešovskému arcibiskupovi a metropolitovi Jánovi Babjakovi a prvému prodekanovi Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty UPJŠ (teraz GTF PU), básnikovi a kulturológovi Jozefovi Tóthovi.
Profily
Arcibiskup Ján Babjak
V roku 2002 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za prešovského biskupa a o šesť rokov neskôr ho Benedikt XVI. vymenoval za prvého prešovského gréckokatolíckeho arcibiskupa a metropolitu. Verejnosť ho vníma ako autoritu, ktorá prispela k tomu, aby Gréckokatolícka cirkev na Slovensku bola v roku 2008 povýšená na Metropoliu sui iuris. Inicioval rekonštrukcie drevených gréckokatolíckych chrámov na východnom Slovensku, veľa času venoval aj vyhľadávaniu vzácnych historických dokumentov vo farnostiach Prešovskej archieparchie. Rozvíja činnosť na poli charity a aktívne prispieva k budovaniu ekumenických vzťahov, ale vyvíja aj iniciatívy v investičnej oblasti. Stál za mnohými rekonštrukciami cirkevných objektov. Je autorom 11 monografií a za svoje aktivity dostal viacero ocenení. Doteraz vysvätil 85 novokňazov, z toho 79 absolventov GTF PU.
Jozef Tóth - kňaz aj básnik
Prodekan a čestný dekan Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty UPJŠ v Prešove Jozef Tóth je vnímaný aj ako básnik a literát. Počas 2. svetovej vojny (1944-1945) mu vo vojenskom pracovnom tábore hrozil trest smrti, ktorému zázračne unikol a práve táto skúsenosť ho poznačila na celý život. V roku 1950 ho internovali do vojenských táborov nútených prác a ako sám o tomto období povedal, "bola to čierna Sorbona, univerzita, kde bol výkvet inteligencie a charakterných ľudí celého Československa".
Vrátil sa v roku 1954 ako politicky nespoľahlivý, preto pracoval v rôznych podnikoch, naposledy ako korektor vo Východoslovenských tlačiarňach. Ordinovaný bol neverejne v roku 1969 v Košiciach. Vysvätil ho otec biskup Dominik Kaľata. Nasledujúcich 20 rokov pripravoval v katakombálnej gréckokatolíckej cirkvi adeptov na kňazstvo a v roku 1990 bol pri zakladaní Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty UPJŠ v Prešove. Na svoj titul magister musel čakať dlhých 40 rokov. Od roku 1995 je na superaktívnom odpočinku. Žije a literárne tvorí v Košiciach.
Prešovský gréckokatolícky arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak, vľavo v pozadí ikona Matky Jednoty, vpravo v pozadí akademický senát PU. Foto: TASR/Milan Kapusta
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári