Blíži sa školský polrok, ale tretiaci a siedmaci v základných školách ešte stále nemajú nové učebnice. Patria totiž medzi reformné ročníky, ktoré sa mali učiť podľa nových osnov a teda s novými knihami. Namiesto toho používajú staré a učitelia musia improvizovať.
PREŠOV. Len siedmaci dostali koncom augusta učebnice zo slovenského jazyka, ale objednávky na všetky ostatné predmety ostali nevybavené. Školám na základe objednávky prišli len náboženské publikácie, ako je Sloboda človeka pre siedmakov a Cesta viery pre tretiakov. Situáciu nám potvrdili aj v ZŠ na Kúpeľnej ulici, kde majú 641 žiakov.
"Nie je to ľahké ani pre učiteľov. Musia učiť podľa nových osnov, ale keďže žiaci majú staré učebnice, musia si pri jednotlivých témach pomáhať učebným materiálom, ktorý si sami pripravia," povedal nám zástupca riaditeľa Miroslav Benko.
Často využívajú internet a kopírka v ich škole je neustále v prevádzke, aby pripravili žiakom nové učebné materiály aj úlohy, čo stojí školu dosť peňazí.
Využívajú učebne s internetom
"Deti sú naučené na učebnice, rovnako ako na perá a zošity. Niektoré sa nevedia naučiť rýchlo vnímať vizuálne podané alebo slovné informácie. Potrebujú sa k nim vrátiť, porozumieť, zopakovať a práve na to boli učebnice dobré. Tie staré už nekorešpondujú s novými osnovami a pre učiteľov je potom ťažké robiť so žiakmi upevňovacie cvičenia. Musia si vyrábať pomôcky," dodala druhá zástupkyňa riaditeľa Eva Bilišňanská.
Nie všetky základné školy sú technicky pripravené na to, aby si v tejto situácii pomohli modernejším spôsobom vyučovania. V spomínanej škole, našťastie, majú štyri učebne s internetom, a tie sú obsadené pri všetkých predmetoch.
Podľa Benka postupne učia deti pracovať s internetom tak, aby si urobili poznámky a odpovede na otázky, ktoré im zadá učiteľ, hľadali na internete. "Takmer všetky predmety sa už dnes dajú učiť aj takým spôsobom, ale mal by to byť len akýsi doplnok, nová zručnosť, čosi navyše. Podstatu by mali žiaci nájsť v učebniciach," dodal.
Rodičia nemajú z čoho skúšať svoje deti
Siedmak Jožko Tirol sa tak trochu aj teší zo situácie, že nemajú nové učebnice. Vraj ich aspoň nemusia vláčiť vo vaku, ale má to aj svoje nevýhody.
"Veľa úloh dostávame na rozmnožených papieroch a keď občas nejaký stratím, tak je zle. Doma nemám internet, takže aj učiť sa niekedy chodím ku kamarátovi, ale ináč mi tie nové knihy nechýbajú. To skôr rodičia stresujú, keď ma chcú skúšať a bez učebnice nevedia skontrolovať, či sme naozaj mali takú úlohu," povedal nám Jožko.
Katarína Lacková má dve dcéry, druháčku a piatačku. Problém s učebnicami zatiaľ necítia. "Druháci teraz dostali všetky učebnice nové, ale minulý rok s tým vraj bol problém tiež. Dúfam, že keď moje dcéry prejdú do vyšších ročníkov, vec už bude doriešená," podotkla.
Stanovisko
Ministerstvo hovorí o patovej situácii
Podľa hovorkyne ministerstva školstva SR Miriam Žiakovej nie je pravdepodobné, že sa učebnice napíšu a vytlačia ešte v tomto školskom roku. Rezortné ministerstvo totiž nemá na autorov žiadny dosah.
"S autormi neboli dobre uzatvorené zmluvy, nie sú v nich žiadne sankcie za nedodržanie termínov. Súčasnú situáciu preto nevie ministerstvo nijako ovplyvniť. Reálne nevieme pohnúť ani s tým, aby sme napríklad neštandardne ponúkli autorom motivačné odmeny a urýchlili tak napísanie učebníc," uviedla Žiaková.
Nové zmluvy bude terajšie vedenie rezortného ministerstva uzatvárať už tak, aby v nich boli aj sankcie za nedodržanie termínov. "Uvedomujeme si, že vyučovací proces je sťažený pre učiteľov aj žiakov, ale, žiaľ, reforma sa dostala do života skôr, ako boli dohodnuté učebnice a uzatvorené zmluvy s autormi," dodala hovorkyňa.
(ako)
ZŠ Kúpeľná. Reformné ročníky musia viac využívať internet a iné zdroje. Foto: ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári