Kandidát stredo-pravej štvorkoalície Ondrej Matej sa dostal k pôvodne mestskému bytu v Prešove v roku 1999. Bývalá manželka nezávislého kandidáta, primátora Pavel Hagyariho, Miloslava Zemková, zas mala prísť k mestskému bytu v Bratislave v roku 1993. Obaja vysvetľujú pozadie.
PREŠOV. Poslanec Národnej rady Ondrej Matej (SDKÚ-DS) s manželkou odkúpil v roku 1999 dvojizbový byt od mesta na Kúpeľnej ulici s rozlohou približne 60 m2. Celkovo zaň podľa zmluvy, ktorú máme k dispozícii, zaplatil 255 375 Sk (8 477 eur).
Z toho bola kúpna cena bytu a spoluvlastníckeho podielu 92 035 Sk (3 055 eur), zvyšné prostriedky išli na rekonštrukciu objektu bývalej slobodárne. Matej tvrdí, že všetko bolo v poriadku.
"V roku 1999 mesto rozhodlo, prostredníctvom svojej spoločnosti Spravbyt, vyriešiť problém slobodárne na Kúpeľnej ulici, ktorá bola v dezolátnom stave. Rozhodovalo sa, či ju zbúra, alebo bude sanovať. Prišlo s riešením, že hľadalo záujemcov, ktorí by išli do takejto formy spolupráce, že sme dali zálohu na základnú rekonštrukciu objektu, aby sa vôbec dal obývať a po tomto procese mohli záujemcovia byty nadobudnúť," uviedol O. Matej a pokračoval: "Keďže na tú dobu to boli veľké peniaze, zobral som si na to s manželkou hypotekárny úver."
Matej: Takto by som riešil bytovú otázku
Po základnej rekonštrukcii mohli záujemcovia od mesta byty odkúpiť. Matej (na snímke) zdôraznil, že nešlo o sociálny byt, ani mu nebol pridelený. Len sa na výzvu mesta prihlásil.
"Pokiaľ viem, tak bolo málo záujemcov. S rekonštrukciou sa nemohlo začať, dokiaľ sa nenašiel plný počet záujemcov, pričom išlo o takmer 60 bytov," povedal.
Matej chce takúto formu odpredaja využiť pri riešení bytovej otázky: "Je to presne model, ako by mohli získať mladé rodiny byty po neprispôsobivých. Najprv zrekonštruovať a potom za súdno-znaleckú cenu odkúpiť."
Išlo o mierne výhodnú kúpu
"Tie byty sa nie veľmi dobre predávali, lebo išlo o slobodáreň. Takýto byt mal automaticky o 20 percent nižšiu hodnotu ako rovnako veľký byt v klasickej bytovke v susedstve," povedal nám realitný odborník Jozef Feťko.
V roku 1999 sa ceny bytov v Prešove pohybovali odhadom okolo 300-tisíc korún (10-tis. eur) za jednoizbový, 400-tisíc Sk (13,28-tis. €) za dvojizbový a 500-tisíc Sk (16,6-tis. €) za trojizbový. "V porovnaní s tým, ako sa byty predávali, bola táto cena nižšia, ale druhá vec je, aké kritériá malo mesto pri rozpredaní slobodárky," dodal Feťko.
Celú kauzu považuje Ondrej Matej za diskreditáciu svojej osoby v kampani.
Všetko dôležité o komunálnych voľbách na východnom Slovensku nájdete tu.
Hagyari: O byte exmanželky neviem, svoj som vrátil
Na verejnosť však presiakli informácie aj o pridelení bytu Miloslave Zemkovej v bratislavskom Starom Meste. Priestory získala od mesta v roku 1992, pričom o tom rozhodol prednosta úradu (ona bola starostkou) po odporúčaní poslaneckých komisií.
"Išlo o zdevastované kancelárie po administratíve česko-slovenskej výstavy, ktoré som sa v roku 1992 zaviazala vlastnou investíciou vrátiť do bytového fondu. Mestská časť na takmer trištvrtemiliónovú rozsiahlu rekonštrukciu neprispela ani jednou korunou," uviedla Zemková pre denník SME.
Po rekonštrukcii došlo k prekvalifikovaniu priestoru na byt a v roku 1993 k uzavretiu nájomnej zmluvy, ktorú podpísal vicestarosta. Byt mal rozlohu približne 150 metrov štvorcových. Zemková je Hagyariho (na snímke) exmanželkou. K prideleniu objektu malo dôjsť v čase ich manželstva.
P. Hagyari to však vylučuje: "Mal som nájomný byt v Bratislave, ktorý som vrátil po sobáši s pani Zemkovou. To znamená, že žiaden byt za žiadnu cenu som nekúpil."
Došlo teda k transakcii, o ktorej písal denník SME, už predtým? "Určite nedostala žiadny byt. Pamätám si to, veď ona mala dom," uviedol Hagyari a dodal: "Veď sme boli manželia asi osem rokov, viem, kde sme bývali. Ja som mal byt niekde úplne inde, na sídlisku. To bolo v čase, keď sme ešte nemali žiadny vzťah. Následne po sobáši som ho vrátil."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári