Výpadok z podielových daní urobil diery aj v rozpočtoch kultúrnych inštitúcií. Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS) a Šarišské osvetové stredisko (ŠOS) pôsobia na základe nájomnej zmluvy v objekte Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove. Na nájomnom však majú dlhy. Zriaďovateľ preto uvažuje o sankciách voči riaditeľom.
PREŠOV. Vedenie Úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa ako zriaďovateľ spomínaných inštitúcií situáciou zaoberalo. V zlej ekonomickej situácii je totiž aj prešovské DJZ a kompetentní nadobudli dojem, že nájomníci ťahajú divadlo ku dnu.
"Vedenie vyzvalo riaditeľov, aby svoje záväzky voči divadlu uhradili, v opačnom prípade predseda Peter Chudík predloží poslancom návrh na ich odvolanie z funkcie. V rozpočte prostriedky na nájom majú," informovala nás hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková.
Riaditelia oponujú
Šéf PUĽS-u Vladimír Marušin o výzve zo strany PSK údajne nič nevie, ale priznal, že nájomné po celý rok 2010 platili naozaj nepravidelne. Niektoré mesiace vôbec.
"Každý mesiac nám v rozpočte chýba okolo 12-tisíc eur. Zakaždým sa obávam, či budem môcť 53 interným zamestnancom uhradiť mzdy. Na nájomné máme len vtedy, keď si zarobíme na zájazdoch, veď nám tento rok krátili rozpočet o 10 percent," argumentoval Marušin.
Poznamenal tiež, že nemajú stálu scénu, preto si vedia zarobiť len na zájazdoch, ale sú s tým spojené aj výdavky na dopravu, diéty a podobne. "Sú to tvrdo zarobené peniaze a tí ľudia si platy zaslúžia. Priemerne ide o 540 eur mesačne," dodal Marušin.
Podobne reagoval aj riaditeľ ŠOS Vladimír Husár. Podľa jeho slov je tohtoročný rozpočet hraničný a krátenie museli vykryť vlastnými príjmami z kurzov, ktoré organizujú v okolitých obciach. Ak chceli zachovať činnosť a zabezpečiť mzdy, na nájomné nemali dosť prostriedkov.
O výzve vedenia PSK a hrozbe odvolania z funkcie vedel. "Sme nútení pristúpiť ku splátkovému kalendáru. Návrh pripravíme a prerokujeme s riaditeľom divadla, aby sme situáciu riešili aj napriek zložitej ekonomickej situácii," povedal nám Husár.
Diery v rozpočte
Aj DJZ má v rozpočte na tento rok diery a príjmy tiež nie sú také, ako by si vedenie želalo. Kríza sa totiž prejavila aj v návštevnosti na predstaveniach.
"Za služby však musíme zaplatiť. Ani jedného dodávateľa nezaujíma, že nemáme peniaze a prečo. Mojou povinnosťou je zabezpečiť funkčnosť divadla, plniť záväzky voči dodávateľom a garantovať mzdy interným zamestnancom," uviedol riaditeľ DJZ Ján Hanzo.
Zdôraznil, že nemôže pripustiť, aby ich dodávatelia odpojili od energií, preto musí trvať na tom, aby si aj jeho nájomníci plnili záväzky na základe nájomnej zmluvy. Naznačil, že do rozpočtu dostávajú peniaze z rovnakého zdroja a všetko závisí od prístupu štatutárov k rovnakým povinnostiam.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári