Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Originálnym mečom Antonia Caraffu, ktorý dal v roku 1687 popraviť 24 mešťanov a zemanov, bola dnes otvorená rekonštrukcia Caraffovej väznice. Budova z prelomu 15. a 16. storočia je jedinou svetskou gotickou stavbou v Prešove. V budúcnosti má slúžiť ako mestská galéria.
PREŠOV. Obnova objektu Caraffovej väznice na Floriánovej ulici má byť ukončená v apríli 2012.
V tejto národnej kultúrnej pamiatke má byť galéria, priestor na kultúrno-spoločenské aktivity či informačné centrum. Popri galérii moderného umenia majú byť v sídle aj komnaty venované opálu, soli a solivarskej čipke.
Rekonštrukcia za 436-tisíc eur
Celkové výdavky projektu sú vyše 436-tisíc eur. Z Európskeho fondu regionálneho rozvoja príde 85 percent (cca 371-tis. €), zo štátneho rozpočtu 10 percent (43,6-tis. €) a z mestskej pokladnice necelých 40-tisíc eur.
„Je to objekt dôležitý pre Prešovčanov, museli sme splniť požiadavky pamiatkarov. Samotná rekonštrukcia bude prebiehať tak, že by tu mala byť mestská galéria, ktorá má fungovať samostatne. Našiel sa tu na rohu jeden zaujímavý zamurovaný priestor s malým otvorom. Cez vojnu sa v ňom skrývali prenasledovaní ľudia," povedal architekt Vladimír Šárocký (na snímke Michala Franka), ktorý rekonštrukciu projektoval.
„Rekonštruovaný bude obvodový a strešný plášť, výmena exteriérových a interiérových výplní otvorov. Vykoná sa rekonštrukcia elektroinštalácie, interiérových omietok a podláh. Taktiež pribudnú nové informačno-komunikačné technológie a nový interiér," uviedla hovorkyňa mesta Iveta Adamová.
Podľa zástupcu zhotoviteľa stavby Štefana Pončáka je na výstavbu „stanovený presný harmonogram, robí sa pod dozorom pamiatkového úradu".
Jedna z najstarších pamiatok Prešova
Caraffova väznica je jedinou gotickou svetskou stavbou v Prešove. „S Caraffom až tak veľa spoločné nemá," povedal historik Peter Kónya z Prešovskej univerzity.
Nie je potvrdené, či v pivničných priestoroch budovy väznili obete Caraffovho súdu (1687), táto interpretácia vznikla až neskôr.
Na prelome 19. a 20. storočia slúžil objekt ako mestská väznica, kde boli zatváraní obyvatelia narušujúci nočný pokoj či vzbudzujúci verejné pohoršenie.
Väčšinu času však mala budova iný účel. „Bol to sklad mestského hostinca, ešte v stredoveku, keď bola radnica mestský hostinec. Neskôr tu bol sklad mier a váh, sklad radnice a mestská zbrojnica," povedal Kónya.
Fakty
Kto bol Caraffa
Caraffovo meno sa spája Prešovčanom najmä s udalosťou v roku 1687 známou ako Prešovské jatky. „Bola to udalosť, ktorá svojou krutosťou otriasla celou vtedajšou Európou," konštatoval historik Peter Kónya.
Počas tohto súdu bolo mučených a popravených 24 mešťanov a zemanov za údajnú prípravu nového sprisahania proti Habsburgovcom.
Gróf Antonio Caraffa (1642 - 1693) pochádzal zo starého šľachtického rodu v Neapoli. „V jeho príbuzenstve bol aj pápež Pavol IV., občianskym menom Peter Caraffa," zdôraznil historik.
A. Caraffa bol to schopný vojak. Zúčastnil sa viacerých vojen proti Turkom, vrátane oslobodzovacej vojny (1689 - 1699), počas ktorej boli Turci vyhnaní z Uhorska. „Práve v tom čase sa preslávil krutosťou voči nepriateľom panovníka," uviedol Kónya.
Caraffa bol generálom i diplomatom, vyslancom cisára Leopolda I. V tejto funkcii aj umrel, pochovaný je vo Viedni .
Caraffova väznica zvonku i zvnútra. Foto: SITA/Viktor Zamborský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári