Diviaky sú v Prešovskom i Sabinovskom okrese premnožené. Chodia k obydliam, neboja sa už ani psov. Vymáhať náhradu škôd je zložité.
PREŠOV. Takmer každú noc ničia diviaky záhradu pani Marte Vojtekovej na prešovskej Dúbrave: "Je to katastrofa. Bývame tu 45 rokov a až posledné dva roky nám tu diviaky všetko ničia. Staráme sa o záhrady. Všetko máme vykosené. Všetko oplotené... Je to na zaplakanie. Bývame na kopci, manžel sa strašne pri kosení natrápil. Pletivo máme dotrhané, ušiel mi minule kvôli tomu pes. To pletivo sa už nedá zalátať."
Spôsobenú škodu sa ešte od nikoho nepokúšala vymáhať. "Doteraz sme čakali, že sa s tým niečo urobí. Prvé stopy od diviakov sú pár metrov od domu. Ničia mi môj súkromný majetok," znepokojovala sa.
V marci stretla diviačiu zver i pri ceste. "Mala som strach. Keď som šla domov, tak po pravej strane je medza a nie je oplotená. Šla som z predstavenia, pokojná a zamyslená, bol sneh a asi päť metrov odo mňa sa niečo zašuchotalo a zakrochkalo. Nenormálne som sa preľakla a rozmýšľala, že kam vyskočím alebo vyleziem. Splašili sa, ale bolo ich tam asi päť," opísala svoje zážitky.
Pridala sa k nej aj ďalšia suseda. "Aj nám diviaky poškodili plot. Len pár metrov od nášho domu chodí skupinka diviakov, ktorá sa nebojí ani nášho psa. To on sa skôr bojí ich. Susedke diviaky štyrikrát zničili úrodu," krútila hlavou Eva Fidesová.
Diviačia zver je premnožená
To, že sú diviaky v okrese premnožené, nám potvrdil aj odborný lesný hospodár Školských lesov v Prešove Jozef Daňko.
"V Prešovskom a Sabinovskom okrese sú normované kmeňové stavy diviakov stanovené na 370 kusov, v ktorých by sme diviaky mali naozaj chovať. Žiaľ, situácia je iná. Skutočné stavy diviakov sú určite vyššie, pretože v minuloročnej lovnej sezóne sme ulovili v týchto okresoch 900 kusov diviakov. A to svedčí o tom, že ich je viac," zdôraznil J. Daňko.
Náhradu za škody je ťažko dostať
Poškodený sa môže domáhať náhrady za spôsobenú škodu, ale je to pomerne zložité.
"Ľudia by mali urobiť primerané opatrenia, aby diviaky na ich pozemky nešli. Tak to hovorí zákon. Ľudia majú na náhradu škody právo, ale je to beh na dlhé trate. Skutočné stavy zveri by museli byť naozaj dokázané. Dôkazové určenie je presne určené zákonom. Škoda sa musí nahlásiť do určitého termínu," informoval J. Daňko.
Daňko: Poľovníci až príliš chránia diviačice
Prečo sú stavy diviakov vyššie, ako je normovaný kmeňový stav? "Jednou z príčin je aj to, že poľovníci až príliš horlivo ochraňujú diviačice pri spoločných poľovačkách. Robíme to v rámci poľovníctva už dlho. Myslím si, že tam, kde sú diviaky premnožené, a hlavne tam, kde sa objavujú škody, ktoré spôsobujú na rôznych pozemkoch, by ich bolo dobre vo zvýšenom počte loviť, lebo diviačice sú nositeľmi prírastku. Jedna diviačica dokáže vrhnúť ročne 3 až 8 mláďat. Diviačica už v druhom roku svojho života môže byť oplodnená. A druhou chybou je to, že poľovníci veľmi prikrmujú diviačiu zver," dodal odborný lesný hospodár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári