PREŠOV. Komunálne voľby pred štyrmi rokmi šokovali nielen Prešovčanov. Nezávislý kandidát Pavel Hagyari sa vrátil z Bratislavy do rodného mesta, aby uštedril svojim konkurentom porážku.
Advokát a bývalý predseda Demokratickej strany s typickým oranžovým šálom okúzlil prešovských voličov kampaňou, žoviálnosťou a sľubmi.
Rozkol pravice
Zdalo sa, že nový primátor so svojím politickým pozadím si bude rozumieť s väčšinou, ktorú mali pravicoví poslanci. No už na prvom zasadnutí zastupiteľstva bolo všetko inak. Zo sedemnásťčlenného poslaneckého klubu KDH a SDKÚ odišli štyria kresťanskí demokrati a spolu s dvomi nezávislými vytvorili vlastný klub Kresťanských demokratov a nezávislých.
Prešov
počet obyvateľov: 91 500,
rozloha: 71,18 štvorcových km,
nezamestnanosť v okrese Prešov: 6,56 percenta,
priemerná mzda: 789,73 eura,
rozpočet mesta na rok 2010: 58,435 milióna eur, najviac išlo na investičnú výstavbu a sociálne služby,
počet poslancov: 31
koalície vo voľbách 2010: SDKÚ - KDH - SaS - Most-Híd, Smer - SNS - HZD - HZDS
V 31-člennom zastupiteľstve, kde pôsobila koalícia Smeru so Slobodným fórom a HZDS, sa pravica zrazu ocitla v menšine.
Práve odídenci spolu s nezávislými boli celé štyri roky jazýčkom na hlasovacích váhach.
Oficiálnym dôvodom odchodu bol odlišný názor na vedenie komunálnej politiky. V pozadí však bolo šikovné manévrovanie nového primátora, ktorý si poslancov kúpil funkciami.
Opozícia: Vylúčil poslancov
Hneď na prvom zasadaní mestského parlamentu sa novému primátorovi nepodarilo presadiť program rokovania. Rozčertil sa a poslancov nazval „bezmennou masou“. V zastupiteľstve sa rozpútala vojna.
„Pán primátor dal jasne najavo, čo si o volených zástupcoch občanov myslí. Dodnes jeho slová vnímam ako vylúčenie poslaneckého zboru zo samosprávy,“ myslí si poslankyňa a Hagyariho konkurentka o primátorský post Marta Kollárová (nezávislá). Opozícia v zastupiteľstve vyčíta primátorovi porušovanie princípov fungovania samosprávy, obchádzanie demokraticky zvolených orgánov, svojvoľné šafárenie.
„Mal som možnosť zblízka vidieť, ako sa neplnia, obchádzajú, ba dokonca porušujú uznesenia zastupiteľstva,“ hovorí Anton Bidovský, ktorý bol štyri roky poslancom a členom mestskej rady. „Presadzovanie lobistických záujmov, klientelizmus, rodinkárstvo a plytvanie majetkom mesta, boli a stále sú na dennom poriadku.“
Hospodárenie vidia inak
„Zvýšenie zadlženosti mesta od roku 2007 o takmer 330 percent jednoznačne potvrdzuje nehospodárne nakladanie s financiami a majetkom mesta. Primátor neviedol zastupiteľstvo k dohode, ale zámerne prehlboval rozpory, čo považujem za porušovanie samotných princípov samosprávy,“ hovorí poslanec národnej rady Ondrej Matej z SDKÚ, ktorý kandiduje na primátora Prešova s podporou KDH, SaS, Most-Híd.
Pavel Hagyari tvrdí, že o najdôležitejších otázkach vždy rozhodoval mestský parlament. „Za štyri roky sme zvýšili hodnotu mestského majetku približne o 70 miliónov eur. Pritom sme predali len päť percent z toho, čo predchádzajúca garnitúra. Zdedil som nevýhodné päťdesiatročné zmluvy s prepojením priamo na poslancov KDH, SDKÚ, či ich rodinných príslušníkov. Ani jeden môj akt nebol napadnutý na súde či na prokuratúre a moje úkony boli vždy v súlade so zákonmi či s ustanoveniami parlamentu.“
Z viacerých káuz je asi najznámejší tender na nakladanie s mestským odpadom. Primátor ho vypísal sám, bez prerokovania návrhu v komisiách, mestskej rade a zastupiteľstve. Na zásah poslancov ho Úrad pre verejné obstarávanie zrušil.
„Je to povinnosť, ktorá nemá byť závislá od vôle poslancov a ich lobistických skupín,“ myslí si Hagyari.
Všetko dôležité o komunálnych voľbách na východnom Slovensku nájdete tu.
Prekáža aj bratislavské parkovanie
Opozícia primátorovi Hagyarimu vyčíta, že peniaze za parkovanie idú súkromníkovi.
PREŠOV. Platené parkoviská v Prešove má pod kontrolou bratislavská spoločnosť Vinci Park. Koncesnú zmluvu na päť rokov podpísal primátor Pavel Hagyari bez toho, aby sa k nej vyjadrilo zastupiteľstvo.
„Táto zmluva je len jednou z mnohých, ktorá je pre mesto nevýhodná. A ako tradične ju pán Hagyari podpísal sám,“ hovorí poslanec, člen mestskej rady a kandidát na primátora Anton Bidovský (nezávislý).
Zmluva z leta 2008 vyvolala nevôľu v zastupiteľstve aj v meste. Podľa poslancov mesto prichádza ročne o státisíce eur. Prešovčania sú zas nespokojní s výškou parkovného jedno euro za hodinu.
Mestu neprišlo nič
Podľa pôvodných zmluvných podmienok mesačné príjmy z parkovného do výšky 24 230 eur patrili spoločnosti Vinci Park. Mesto malo dostať len 80 percent z prevyšujúcej sumy, zvyšných 20 percent získal opäť prevádzkovateľ.
Poslanci si nakoniec vynútili dodatok k zmluve, podľa ktorého by mesto malo mesačne dostávať paušál vo výške 4150 eur, ale až po splnení ďalších podmienok, ktoré sú podľa poslancov neprijateľné. Ako uviedol poslanec Stanislav Kahanec (KDH), mesto získalo v priebehu dvoch rokov fungovania systému do pokladne necelých 30-tisíc eur. Príjem Vinci Parku sa pohyboval okolo 400-tisíc eur.
Hagyari: Teraz máme viac
Primátor Pavel Hagyari tvrdí, že zmluvu podpisoval v čase, keď mestá zo zákona nemohli vyberať parkovné. Spochybnil aj čísla oponentov. Ako uviedol, v minulosti bol ročný príjem mesta z plateného parkovania približne 1,131 milióna korún (okolo 37,5-tisíc eur), kým dnes je čistý príjem 54-tisíc eur.
Podľa Hagyariho spoločnosť Vinci Park vybudovala parkovací systém, zakúpila automaty či navádzací systém a značenie, čo prejde po skončení platnosti zmluvy do majetku mesta. „Škoda, že za bývalých primátorov sa predali najväčšie a najlepšie parkovacie plochy v centre mesta,“ povedal Hagyari.
Zmluvou so spoločnosťou Vinci Park by sa malo zaoberať mestské zastupiteľstvo v decembri.
(sen)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári